Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

TCP/IP, yapısal olarak iki katmanlı bir haberleşme protokolüdür. Bu haberleşme protokolünün ilk aşaması ve üst katmanı olarak TCP (Transmisson Control Panel) tanımlanmaktadır. TCP'nin görevi verinin iletilmesinden önce bu veriyi paketler haline getirmesi ve karşı tarafta ise bu paketlerin düzgün bir hale getirilmesine yardımcı olmaktır.

Alt katman olan IP kısmıysa (Internet Protocol) verinin iletilmesi aşamasından önce paketlere ayrılmasını ve bu ayrılan paketlerinden yeniden düzgün şekilde birleştirilmesine yardımcı olur.

TCP/IP

TCP/IP Protokolü

TCP/IP Protokolü, bilgisayar ve diğer cihazlarının arasındaki iletişimi sağlamak için kabul edilmiş olan bir protokoldür. Bu protokol günümüze gelene kadar birçok farklı protokol denemesi meydana getirilmiş ve son olarak en gelişmiş haliyle karşımıza çıkan TCP/IP protokolü meydana gelmiştir.

TCP/IP Ayarları

TCP/IP ayarlamasını yapmak son derece basittir. Hangi işletim sistemini kullanıyor olursanız olun, bilgisayarınızın ağ ayarları bölümünden bağdaştırıcı ayarlarına giriş yapmış olduğunuz taktirde bu kısımda kullanılan protokolleri ve TCP/IP protokollerini görebilirsiniz. Bu protokoller üzerinde değişiklik meydana getirerek statik IP gibi tanımlamaları meydana getirebilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.