Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

Trans yağ, doğada nadir olarak bulunan, ticari olarak bitkisel yağa hidrojenasyon yöntemiyle hidrojen eklenmesiyle oluşur.

Hidrojenasyon yönteminde, bitkisel yağlara ve bazı ülkelerde de balık yağlarına yüksek sıcaklık uygulanarak hidrojen eklenir ve katı bir yağ olan trans yağa dönüştürülür. Katı yağlar oluşturulurken genellikle bayatlamış ve ucuz yağlar kullanılır.

Sıvı bitki yağları ve rafine sıvı bitki yağlarında da trans yağlar tespit edilmiştir. Bunun nedeni yağ elde edilmesinde uygulanan rafinasyonun son aşaması olan deodorizasyon/buhar distilasyonunda uygulanan yüksek sıcaklıktır.

Trans yağlar doğal olarak da bulunmaktadır. Koyun, keçi, inek gibi hayvanların et ve sütlerinde doğal olarak bulunur.

Trans yağ üretilmesiyle yağın raf ömrü arttırılarak maliyet düşürülür. Trans yağ, bitkisel yağların sürekli kızartılması ve yüksek sıcaklığa maruz kalmasıyla da oluşur. Sentetik trans yağlar, kandaki kötü kolesterolü yükseltip, iyi kolesterolün düşmesine sebep olmaktadır. Bu da kalp krizi riskini, felç ve damar tıkanıklığı riskini arttırmaktadır.

Trans Yağ

Trans Yağ Hangi Gıdalarda Bulunur?

Özellikle endüstrileşmiş ülkelerde hazır gıdaların tüketiminin artmasıyla birlikte, insanların trans yağ tüketimi de artmıştır. Cips, çerezler, hazır kurabiye, çikolata, hamur işi, fast food gıdalar, gofret, bisküvi, margarin, patates kızartması gibi pek çok ambalajlı ürün ve hazır gıdalarda bulunmaktadır.

Trans Yağın İnsan Sağlığına Etkileri Nelerdir?

 • Damar sertliğine sebep olur..
 • Kalp sağlığına olumlu etkileri bulunan HDL( yüksek dansiteli lipoprotein) miktarını düşürür, zararlı etkileri bulunan LDL (düşük dansiteli lipoprotein) miktarını ise yükseltir. Bunun sonucunda ise koroner kalp hastalığı riski yükselmektedir.
 • Obeziteye sebep olabilir.
 • Alzeimer hastalığına sebep olabilir.
 • Kadınlarda kısırlığa yol açabilir.
 • Anne sütünde, annenin beslenmesinden kaynaklı trans yağ bulunabilir. Bu ise çocuğun gelişmini olumsuz etkiler.

 Trans Yağlardan Nasıl Korunuruz?

 • Gıda paketi üzerindeki “içindekiler” kısmı incelenmeli ve trans yağ içeriyorsa miktarına dikkat edilmelidir. Bazı ambalajlarda "trans yağ" yerine "hidrojene nebati yağ" veya "hidrojene bitkisel yağ" yazmaktadır.
 • Fast food ürünleri tüketilmekten kaçınılmalıdır.
 • Zeytinyağı tercih edilmelidir.
 • Kızartma yağları tekrar tekrar kullanılmamalıdır.
 • Kümes hayvanları derisiz pişirilmelidir.

Ambalajlı gıda ürünlerinin etiketlerinde içeriğiyle ilgili bilgi olmakla birlikte, fast food ürünlerinde bu bilgiye ulaşamıyoruz. Trans yağ kısıtlamasının yasalarla da sıkı bir şekilde denetlenerek kontrol altında tutulması gerekmektedir. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yaptığı açıklama ile Dünya Sağlık Örgütü’nün öngördüğü şekilde hazırlanan yeni yönetmelikte trans yağlar için kısıtlama geldiğini ifade etti. “Hayvansal yağlarda doğal olarak bulunan trans yağ hariç, gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde son tüketiciye arz edilecek gıdalarda trans yağ içeriği, toplam yağın 100 gramında 2 gramı geçemeyecek. Yönetmeliğimiz en geç mart ayında yayımlanacak. Gıda işletmelerine 2020 yılı sonuna kadar süre verilecek” dedi.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.