Giriş Yap / Kayıt Ol

Unutulma hakkı, kurum ve kişilerin internet mecrasında kendileriyle alakalı sonuçları filtreleyebilme ve bilgi, fotoğraf, belge gibi unsurlara yer verilmemesini talep edebilme hakkıdır. 2014 yılı itibariyle öncelikle Avrupa’da olmak üzere hayatlarımızda yer edinmiş olan bu hak kapsamında ortada bariz bir neden yoksa kişi ya da kurumlar sonuç listelemesinden kaldırılmayı talep edebilirler.

Türkiye’de 2015 yılında bulunulan bir atıfla birlikte yürütmeye alınan hak bugüne kadar defalarca kez kullanılmış ve halk ile kurumlara kolaylık sağlamıştır. Ülkemizde hakkın kullanılma nedenleri arasında özel hayatın gizliliği gibi nedenlerin de göz önünde bulundurulması gerekliliğine dikkat çekilmiştir.

Unutulma hakkının kullanılamadığı durumların da olduğunu söylememiz lazım. Eğer kişi ya da kurumlarla ilgili data bir şekilde bilimsel ya da tarihsel amaçla kullanılıyorsa ve istatistiksel anlamda değerliyse kişi bu verinin kaldırılmasını talep edebilse dahi, arama motoru ya da diğer internet mecraları bunu sebep göstererek başvuruyu reddedebiliyor.

Unutulma Hakkı

Ülkemizde unutulma hakkıyla ilgili konular Sosyal Medya Yasası altında düzenlenmiş ve aradan geçen senelerde detaylanmıştır. Talebin öncelikle arama motoru ve alakalı sitelere yapılması gerekiyor eğer bu platformlardan beklenen destek görülemediyse Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) için bir başvuru hazırlanabilir. Bu başvuruda kaldırılması beklenen sonuçlarla ilgili oldukça açık bir şekilde bilgi vermek oldukça önemlidir. Ayrıca bu başvuruların ‘Şikâyet’ niteliği taşıdığı ve daha sonrasında gerek KVKK’nın, gerekse bahsi geçen kurumun sizinle daha sonrasında iletişime geçerek daha fazla bilgi talep edebileceğini de söylememizde fayda var.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.