Giriş Yap / Kayıt Ol

Veri Merkezi (Datacenter), bünyesinde sunucuları ve yönlendiricileri barındıran, barındırılan sunucular için gerekli muhafaza alanı sağlayıp, sunucuların sorunsuz olarak işlevlerinin yerine getirilmesinden sorumlu olan firmalardır. Veri merkezlerinin yapısı her zaman dışarıdan görüldüğü kadar basit olmayabilir. Bazı veri merkezleri işletmelere özel oluşturulmuş paylaşımsız veri merkezleriyken bazı veri merkezleri sadece barındırma hizmeti sunmak için kurulan paylaşımlı veri merkezleridir.

Veri Merkezi

Veri Merkezi Ne İşe Yarar?

Veri merkezlerinin en önemli görevi bilgilerin depolanması, organize edilmesi, kullanılması ve düzenli aralıklarla yedeklenmesinin sağlamasıdır. Veri merkezleri, paylaşımlı veya paylaşımsız olabilirler. Örneğin paylaşımsız veri merkezleri sadece tek bir servis için kurulmuş olan veri merkezleridir. Google, Facebook ve Apple gibi şirketlerin sahip olduğu veri merkezlerinin tümü paylaşımsız birer veri merkezidir ve bu merkezler yalnızca belli amaç ve şirketin kendisi için barındıra servisi sunarlar. Bu tür veri merkezlerine sunucuların olduğu alanlara yapılacak girişler de izin protokolleri aracılığıyla gerçekleştirilir.

Paylaşımlı olarak açılmış veri merkezleriyse kendi sunucuları ve diğer servislerin sunucularını bünyesinde barındıran, bu sunucuların çalışmasından sorumlu olan veri merkezleridir. Diyelim ki, siz web sitelerinizi barındırmak için daha masrafsız bir yol arıyorsunuz ve sonuç olarak çözümü kendi sunucunuzu kurmakta buldunuz. Bu durumda sunucuyu ev içerisinde sağlayacağınız şartlarla barındırmanız pek mümkün değildir. Şartları zorlayıp barındırmanızı sağlasanız da bu iş hem masraflı hem de uğraşlı olacaktır. İşte böyle durumlarda bir veri merkeziyle anlaşarak kendi sunucunuz veya sunucularınızın bu veri merkezi içerisinde barındırılmasını belli bir ücret mukabilinde sağlayabilirsiniz. Sonuç olarak sunucunuzun barındırmasıyla ilgili hem yüklü bir masraftan kurtulmuş olursunuz hem de sunucularınızın kalitesinden ve güvenilirliğinden emin olduğunuz bir ortam içerisinde barındırırsınız.

Veri Merkezi Kurulumu

Bu tür veri merkezleri çok büyük yatırımlar ve güçlü destekleyici sistemlerle meydana getirilirler. Örneğin, veri merkezlerinin içerisinde tüm sunuculara ideal ısıları sunabilmek için gelişmiş klima ve hava kontrol sistemleri yer almaktadır. Yine, yangın söndürme ve sigara algılama gibi gelişmiş dedektörler de sunucular ve önemli kablo yada ünitelerin olduğu alanlarda yer almaktadır. Olası sel ve yangın gibi durumlarda yaşanabilecek veri kaybının önüne geçilmesi için de özel bir kablolama sistemi uygulanmakta bu sayede kabloların suya karşı da dayanaklı hale gelmesi sağlanmaktadır.

Veri merkezlerinin kullanmış olduğu internet bağlantıları da özel hatlara sahiptir. Bu birkaç basit örnekten de yola çıkarak anlayabileceğiniz üzere veri merkezleri daha bunlar gibi birçok standardın uygulanması sonucunda meydana getirilir ve sertifikasyon işlemleri sonrasında kullanıma hazır hle getirilir.

fenemencom avatar
fenemencom
Ortalama ne kadar bir bütçe gereklidir?

UZMANIN CEVABIMerhaba Bedirhan, maalesef bu soru ucu tamamen açık bir soru... En ufak detaylar bile merkez için gerekli bütçede dağlar kadar farkların meydana gelmesine neden olacaktır. Ortalama bir bütçe hesaplaması yapmak için en iyisi kurmak istediğiniz merkeze dair özelliklerin listesini hazırlamak ve bu listedeki ürün ve hizmetler için birer birer fiyat almak olacaktır.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2019
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.