Giriş Yap / Kayıt Ol

Veritabanı, birbiriyle bağlantısı olan bilgilerin toplu olarak barındırıldığı alandır. Bilgisayar teknolojilerinin hayatın vazgeçilmesi haline gelmesiyle birlikte kağıt üzerinde yer alan veriler de internet ortamı üzerine geçiş yapmaya başladı. Tüm verilerin depolanabilmesi için de gelişen teknolojiyle paralel olarak veritabanı ve veritabanı sistemleri meydana çıkmıştır. Bugün birçok yazılımın ve web yazılımının meydana gelmesinde Access, MySQL, IBM DB2, Informix, Microsoft SQL, PostgreSQL, Oracle, Interbase ve Sysbase başta olmak üzre birçok veritabanı türü kullanılmaktadır.

Veritabanı

Veritabanı Dersleri

Tıpkı bir programlama dilinde bir şeyler meydana getirebilmek için programlama dilinin tamamen öğrenilmesi gerekildiği gibi veritabanıyla işlemler meydana getirebilmek için de veritabanlarının öğrenilebilmesi gerekmektedir. Veritabanları özellikle içerisinde barındırmış olduğu veriler nedeniyle çalışılması daha riskli bir alandır. Bu nedenle veritabanıyla ilgili bir şeyler meydana getirmek isteyen kullanıcıların veritabanı dersleri alması gerekmektedir. Veritabanı derslerine ulaşmak için birkaç farklı adımı izleyebilirsiniz;

  • Eğitim CD ve DVD'leri
  • Eğitim Kitapları
  • Veritabanı eğitimi için hazırlanmış olan web siteleri
  • Veritabanı için özel kurs veren bilişim/programlama kursları

Veritabanı Oluşturma

Programalama dilleriyle hiç alakanız olmasa bile basit bir CMS'i kurarken dahi size bir veritabanı gerekecektir. Bu durumda veritabanı oluşturmak için hosting yönetim panelinizi (Örneğin; Cpanel) kullanmanız gerekecektir. Bu panel içerisinden veritabanları kısmına giriş yaparak, belirlediğiniz türde ve belirlediğiniz bir isimde kolaylıkla veritabanı ve bir veritabanı kullanıcısı oluşturabilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.