Giriş Yap / Kayıt Ol

Vize, yabancı bir ülkeye giriş veya çıkış yapmak için izninizin olduğunu belirten devlet kurumları tarafından kabul edilen resmi belgedir.

Her ülke, ülkesine kimlerin girip kimlerin çıkacağına kendisi belirlemek ister. Bunu tıpkı sizin evinize girebilecek olan kişiler gibi düşünebilirsiniz. Nasıl ki evinize girecek olan kişilerin belli şartları yerine getirmesi gerekiyorsa bazı ülkelere giriş için de kişilerin belli şartları yerine getiriyor olması gerekmektedir.

Vizeler farklı içeriklerle ve farklı isimlerle adlandırılabilirler. Her bir vizeye sahip olmak için o ülkenin sizden talep edeceği bilgiler ve şartlar da farklılık gösterebilir. Bazı ülkelerin vizeleri değerli olduğu için birçok şartı yerine getirmeniz gerekirken, gelişmemiş ülkelerde vizeyi yalnızca belge ibrazı ve ücreti karşılığında kolayca satın alabilirsiniz.

Vize

Vize Başvurusu

İstediğiniz ülkeye giriş yapmak için ilk aşamada hangi tip vizenin size daha uygun olduğunu belirlemeniz gerekir. Örneğin iş seyahati için size birkaç günlük bir vize lazımsa takip etmeniz gereken işlemler farklı, üç aylık turist konumunda ülkeye giriş yapmak istiyorsanız sizden istenen ve beklenenler farklı olacaktır.

Vize başvurularında ilk ve resmi kaynağınızın giriş yapmak istediğiniz ülkenin konsolosluğu olmalıdır. Örneğin Polonya’ya gideceksiniz başvuru hakkındaki detaylar, gerek duyulması halinde görüşmeler ve daha birçok işlem bu kanat yardımıyla devam edecektir. Vize işlemleri her ne kadar temiz bir sicile sahip olsanız dahi diplomatik sorunların daima karşınıza çıkabileceği alanlardan biridir. Bu nedenle şartları bir an önce öğrenip, gereklilikleri yerine getirerek vize başvurusunu erkenden yapmak en mantıklı seçenek olacaktır. Son 15 günlük dilimde her şeye hışımla koşuşturmak yerine en azından bir ay kadar önce işlemleri başlatmanız size bu tür olası diplomasi sorunlarında çözüm için fazlasıyla zaman kazandıracaktır.

Vize Nasıl Alınır?

Vize alabilmeniz için öncelikle geçerli bir pasaportunuzun bulunması gerekiyor. Pasaportunuz varsa artık takip etmeniz gereken adımlar için size hangi vizenin lazım olduğunu öğrenmeniz ve gitmek istediğiniz ülkeden vize almanız için gerekli şartların neler olduğunu öğrenmeniz gerekiyor. Çoğunlukla konsoloslukların web sitelerinde verilen bilgiler bu konu hakkında gerekli bilgileri edinmeniz için fazlasıyla yeterli olabiliyor. Sıkıntılı durumlarda ayrıca vize konusunda destek sağlayan danışma şirketlerinden de yardım alabilmeniz mümkün.

Şartları öğrendikten sonra bu şartlara kendinizi ve durumunuzu en uygun şekilde getirdikten sonra belgelerin ibrazı ve olacaksa görüşme için randevu almanız ve randevuya giderek gerekli belgelerin ibrazını gerçekleştirmeniz gerekecek. Randevu sonucunda eksik evraklarınız varsa tamamlanması istenecek ve sorun olmaması halinde vizeniz verilecektir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2019
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.