Giriş Yap / Kayıt Ol

XPath, XML içinde yer alan verileri sorgulamak veya işaretlemek amacıyla geliştirilen programlama dilinden bağımsız bir standarttır. Geliştiriciler XPath’i kullanarak herhangi bir XML dokümanındaki farklı değerleri, değişkenleri veya belli bir nesneye ait verilere erişebilirler.

XPath tüm dünyada öncül internet standartlarının belirleyicisi olan W3C (The World Wide Web Consortium) tarafından standartlaştırılmış ve geliştirilmiştir. İlk sürümü 1999 yılında kullanıma sunulan XPath 1.0’ın ikinci sürümü XPath 2.0 ise 2007 yılında yayınlanmıştır. Eski bir standart olmasına karşın bugün XPath’i geliştiriciler hala çeşitli programlama dilleriyle birlikte kullanmaya devam ediyor.

XPath

XPath’in doğrududan kullanılamıyor olması nedeniyle genellikle yazılım dilleri içinde yer alan hazır işlevler veya program diline yerleşik ek bileşenler yardımıyla çalıştırılmaktadır. Xpath kavramını Java, C#, C++, Python, PHP, JavaScript vb. popüler dilleri kullanan geliştiricilerin duyması ve hazırladıkları yazılımları yapılandırma aşamasında kullanması daha olasıdır.

XPath bir programlama dili değildir ve programlama dilinden bağımsızdır. XML’in ve aktif olarak kullandığı bir programlama dili olan geliştiriicler XPath’i daha kolay sürede kavrayıp projelerinde kullanmaya başlayabilirler. İnternette XPath’i öğrenmek için birçok kaynak bulabilirsiniz ancak XPath’i ana geliştiricisinin kendi kaynağından öğrenmek isterseniz, W3C’nin XPath dokümantasyonuna göz atmayı deneyebilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.