Giriş Yap / Kayıt Ol
ersin

11 Yaşında 2 AR ve 5 iOS Uygulaması Geliştirmeyi Başaran Minik Yuma

Tarih: 19 Eylül 2018   Kategori: Programlama   Yazar: Being  |  1976 kez okundu

Yaşıtlarının çoğu Fortnite ve PUBG tufanına kapılmışken, Yuma Soerianto bu eğlence tufanında dimdik ayakta kalan ve geleceğin geliştiricisi olmaya aday bir genç. Yaşıtlarının aksine kendine farklı bir eğlence türünü seçen 11 yaşındaki Yuma Soerianto, profesyonellere taş çıkaran arttırılmış gerçeklik uygulamaları ve iOS mobil uygulamalar geliştiriyor.

Yuma Soerianto henüz çocuk sayılabilecek yaşta olmasına rağmen portföyüne 2 adet AR temelli uygulama ve 5 adet iOS uygulamasını eklemeyi başarmış. Apple’ın vaktiyle “Günün Uygulaması” olarak öne çıkardığı Yuma’nun ilk AR uygulaması Let’s Stack AR adında bir uygulama. Genç delikanlının bir sonraki AR temelli uygulamasıysa Fireworks Builder AR adındaki, bir havai fişek gösterisi hazırlama uygulaması.

  

Ropörtajı sırasında bahsettiğine göre Yuma, portföyünü oluşturmaya ve programlamaya oldukça genç merak sarmış. JavaScript ile başlayan yolculuğunu bir süre sonra iOS platformuna taşımış ve hemen ardından AR temelli uygulamalar geliştirmek için minik kollarını sıvamış. Apple’ın WWDC17 etkinliğinde “en genç geliştirici” olarak ödül kazanan Yuma, WWDC18’de ise bir başka ödülün sahibi oldu.

Yuma’nun yeni AR Temelli Uygulama Projesi De Yolda!

Kendi YouTube kanalından uygulamasının ufak bir demosunu paylaşan Yuma Soerianto, marketlerdeki Nintendo oyunlarını canlı bir trailer’a dönüştürüp, civardaki marketlerle fiyatları kıyaslamayı hedefleyen başarılı bir uygulama geliştiriyor. Yuma Soerianto’nun tek ilgi alanı mobil uygulamalar ve AR dünyası değil. Yuma, yapay zeka ve makine öğrenimi konularında da kendini geliştirerek başarılı uygulamalar hazırlamak istiyor.

Yuma İlk Değil, Son da Olmayacak!

Yuma’nun alternatif zekalı bir çocuk olduğunu düşünerek hemen kendinizi germeye başladıysanız biraz hızlı gidiyor olabilirsiniz. Zira, Apple tarafından 8 yaşında ödül alan A.R.tist uygulamasının geliştiricisi Nova’da gencecik yaşına rağmen Yuma’nun takip ettiği yoldan gidiyor.

Rubik küpler ve oyuncakların yerini akıllı telefon ve mobil uygulamaların aldığı Z jenerasyonu çocukları için bu tür başarılar gerçekten takdire şayan. Yuma Soerianto’nun önünde başarılı bir gelecek duruyor gibi görünüyor. Geleceğin yazılımcısına biz de şimdiden bol şans diliyoruz. Yuma’nun kendi internet sitesine ve diğer uygulamalarına göz atmak isterseniz şuraya göz atabilirsiniz.

Ne dersiniz, istedikten sonra mobil uygulamalar ve AR temelli uygulamalar geliştirmeyi öğrenmek çocuk oyuncağı sayılabilir mi?

8 Yorum
Mrtcn avatar
Mrtcn • 1 yıl önce
15 yaşında kendi kernelini yazan eleman var Türkiye'de
Erdal YILMAZ avatar
Erdal YILMAZ • 1 yıl önce
TR'de çok sağlam elemanlar var da değer görmüyorlar.
Mrtcn avatar
Mrtcn • 1 yıl önce
Çünkü onları haber yapan yok...
BugraGulay avatar
BugraGulay • 1 yıl önce
Böyle gençler Türkiye ' de mevcut fakat değeri bilinmiyor. Kıymet bilmeyen teknolojiye ne gerek var ya gözüyle bakan bir ülkeyiz. Bazen bir web sitesi yada bir projeyi pazarlarken güzel ülkemin zeka yoksunu insanlarından o kadar bıkarak karamsarlıklar içerisine düşüyorumki...
Yusufozgul avatar
Yusufozgul • 1 yıl önce
Başımıza icat mı çıkaracan derler bizde
OmerAYDINOGLU avatar
OmerAYDINOGLU • 1 yıl önce
- "Bilgisayardan para mı kazanacan evladım wink",
- "Dolandırırlar mazallah, haberlerde öyle diyorlar.",
- "Bilgisayarda çok oturanlar dikkat diye haber vardı geçen. O neydi o?",
- "Seninde başına geliverir.",
-"Dikkat et kendini zeki sanma.";

Replikleriyle büyüyen webmasterlar topluluğu bu tarz projeler yapmaktansa gidip inşaatta harç karıyorlar işte smile
kbeyoglu avatar
kbeyoglu • 1 yıl önce
İlköğretime zorunlu ders olarak kodlama dersinin konulması ilk önceliğimiz olmalıdır. Kodlama dersi yavruların matematiğini ve ingilizcesini de geliştirecektir. Biraz da dersi ödüllerle süslersek velilerin de önceliği bu ders olur. Hayal değil; adım atılırsa neden olmasın...
ishana avatar
ishana • 1 yıl önce
yeteneklerin keşfedilebilmesi için o yeteneğin değerinin anlaşılabildiği bir ortam olması gerekiyor. bu yüzden isterseniz 6 aylıkken bütün dünyayı değiştirecek yetenekte olun hikaye kalıyor.
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

SerpTakip
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.