Giriş Yap / Kayıt Ol

2017’de Öğrenmeye Başlayabileceğiniz 5 Yatırımlık Programlama Dili

Tarih: 13 Temmuz 2017   Kategori: Programlama   Yazar: Being  |  6893 kez okundu

Web ve diğer endüstrilerde birbirini kovalayan gelişmelerin yaşanması, yeni programlama dillerinin önünü açıyor. Bir geliştirici olmanın en büyük korkulu rüyası artık dağınık kodlarla uğraşmak değil. Geliştiriciler, kodlarla birlikte kendilerini de geliştirerek değişimlere uyum sağlamak zorunda kalıyor. Bu zamana kadar dev şirketler hep popüler programlama dillerini tercih ederken artık yeni programlama dillerine de şans veriyor.

Bir geliştirici veya yeni öğrenen olarak stratejinizi bu bağlamda ilerletmek istiyorsanız, yönünüzü popüler diller yerine ilerde yıldızı parlayacak programlama dillerine çevirmeyi düşünebilirsiniz. 2017 yılı itibariyle öğrenmeye başlayabileceğiniz ve geleceğin yıldız dilleri arasında olacağı düşünülen bu dilleri de tercihinizi yaparken göz önünde bulundurmayı sakın unutmayın.

1- Groovy

Groovy, nesne yönelimli betik dillerinden biri olarak Apache tarafından Java platformu için geliştirildi. İlk defa 2003 yılında sahneye çıkan Groovy’nin stabil sürümü (Groovy 1.0) ancak 2007 yılında yayınlanabildi. Stabil sürümün gelmesiyle birlikte Netflix, Linkedin, Airbus ve Mastercard gibi dev şirketler Groovy’den faydalanmaya başladı.

Açık kaynaklı olarak geliştirilen Groovy, dinamik olarak Java bit koduna derlendiği için hemen tüm Java kütüphaneleriyle uyumlu çalışıyor. Üstelik eğer Java ve benzeri sözdizimine sahip dillerden birini öğrendiyseniz Groovy’i de kısa sürede öğrenebilirsiniz.

2- Rust

Rust, geçtiğimiz yıl Stack Overflow’ın geliştirici anketinde “En Sevilen” kategorisinin lideri olmayı başararak gelecek vaat ettiğini ispatlamıştı. Arkasında Mozilla olan Rust, son kullanıcılara yönelik yazılımlar oluşturmak yerine donanımlar için tercih ediliyor. Bu açıdan Rust’ı C veya C++ dillerine benzetebiliriz.

Mozilla’ya göre Rust’ın öne çıkan özelliği, modern çok çekirdekli işlemcilerin tüm avantajlarından faydalanabilmesi olarak açıklanıyor. Performans ve bellek güvenliği açısından başarılı bir dil olan Rust, öğrenmesi kolay sözdizimi ile de dikkat çekiyor. Rust programlama dilini kullanan şirketler listesindeyse şimdiden Dropbox, Telenor Digital, Coursera ve SmartThings gibi güçlü referanslar yer alıyor.

3- Elixir

Fonksiyonel programlamayla ilgilenenlerin dikkatini çekmeyi başaracak Elixir, yeni dönemde en çok dikkat çeken dillerden biri. Gerçek zamanlı ve iletimli yazılımlar geliştirmeye olanak sunan Elixir, 2011 yılında geliştirildi. Elixir, Ruby’nin dağıtıcıları tarafından eş zamanlı kod sorunlarının ortadan kaldırılmış sürümü olarak lanse ediliyor.

Elixir’in öne çıkan özelliğiyse Rails uygulamalarını çoklu işlemcilerle çalıştırarak performansı arttırabilmesi olarak açıklanıyor. Kapsamlı ağ yazılımları ve banka yazılımı gibi büyük veri işleme yazılımlarında tercih edilen Elixir, Erlang Virtual Machine üzerinde çalıştırılıyor. Ballandıra ballandıra anlatılan özelliklerin aksine geliştiricilerin yaygın görüşüne göre eğer daha önceden fonksiyonel programlama alanında deneyiminiz yoksa, Elixir zorlayıcı bir başlangıç yapmak anlamına geliyor.

4-Go

Google tarafından geliştirilen Go programlama dili 2009 yılında yayınlandı. Google’ın birçok projesinde kullanmayı tercih ettiği Go, statik yazımlı programlama dillerinden biri olmasıyla tanınıyor. Go’nun marifetiyse tıpkı Java ve C++ gibi büyük sistemleri ölçeklendirebiliyor olması.

Google’ın 2016 yılında yaptığı Go 2016 Survey çalışmasının sonuçlarına göre bir çok geliştirici Go dilini kullanmaktan memnun. Geliştiriciler memnuniyetlerinin sebebini de Go’nun basit, kolay kullanılabilir ve yüksek performanslı olmasına bağlıyor. Başta Google ve YouTube olmak üzere Bitbucket, Basecamp, BBC ve Dropbox servisleri Go’yu aktif şekilde kullanıyor. Go’nun resmi internet sitesine de hemen şuradan erişebilirsiniz.

5- R

Yeni bir programlama dili olmamasına karşın R programlama dili büyük veri devrimi sayesinde popüler olmayı başardı. S programlama dilinin açık kaynak kodlu hali olan R dili, Yeni Zelanda üniversitesinde 1990 yılında Roos Ihaka ve Robert Gentleman adındaki iki kafadar akademisyenin ürünü.

R programlama dili sıklıkla istatiksel programlama alanında kullanılıyor. Veri işleme, veri madenciliği, veri analizi ve istatistik raporlama gibi birçok alanda R dili birincil tercih olarak kabul görüyor. O’Relliy’nin 2016 yılı raporuna göre R dilini bilen geliştiriciler veri bilimi alanında dudak uçuklatan maaşlar kazanmaları ve havada karada istihdam edilmeleriyle ünlü. Tabii R’nin ülkemizde ne kadar rağbet gördüğü tartışılır.

Bu ender diller arasından sizin bildiğiniz veya diğer geliştiricilere önerebileceğiniz bir dil var mı?

10 Yorum
monelogg avatar
monelogg • 9 ay önce
Amaaan, ben artık sola yatırımlık takılıyorum. Hepsine ayrı ayrı k*yayım afedersiniz. İki de bir yeni bir şeyler çıkara çıkara maymun etti p******kler!
06WUU avatar
06WUU • 9 ay önce
Hani ayırıyoruzya böyle işte son kullanıcıya hitap eden yazılım dilleri falan diye. Bu doğruluk barındırsa da kısmi bir yanlışlık yapılıyor. Bir geliştirici projelerinde başarısız olmak istemiyorsa C'yi bilmeli. Çünkü donanıma hükmede bildiğin kadar geliştiricisin. C# ile donanım da ne kadar etkili olabilirsin ? Ancak C IDE'lerini kullanma zorunluluğu ile C# ile donanım için yazılım geliştirebilirsin. IDE'ler sabit değil biliyosunuz sürekli gelişiyor. Sizde kendinizi sürekli güncellemek zorundasınız. Ama C ile bir yazılım geliştirirseniz hamallık yapmış olsanız bile en hücre birimlerine kadar kendi yazılımınıza hükmedersiniz. Kimse şunu unutmasın; nesne yönelimli programlamanın bir çok dilde karşımıza çıktığını hepimiz biliyoruz. Ama bir yere kadar işimizi görüyor. Tıkanıp kaldığımızda da bu gerçekleri farkediyoruz. Teşekkürler.
harunergenc avatar
harunergenc • 9 ay önce
programlama dillerini öğrenmeye çalışıyorum ama kaynak bulamıyorum eğitici videolar yok saçma sapan videolarla dolu İnternet ve dahası da. Being kardeşim bana önere bileceğin bir kaynak varmdır?
KodDizayn avatar
KodDizayn • 9 ay önce
İngilizce öğrenmeni tavsiye ederim.
atiyazılım avatar
atiyazılım • 9 ay önce
Türkçe kaynak bulmak isterseniz çok güçlük çekersiniz. Tavsiyem İngilizce bilginizle olabildiğince yabancı kaynaklardan faydalanmak ve aynı zamanda İngilizce'nizi geliştirmek
harunergenc avatar
harunergenc • 9 ay önce
ingilizce önere bildiğiniz bir kaynak varmıdır
KodDizayn avatar
KodDizayn • 9 ay önce
youtube de bolca var
iveyron avatar
iveyron • 9 ay önce
Peki Html PHP Js gibi dilleri öğrendiniz mi öğrenmediyseniz önce bu dilleri öğrenmenizi tavsiye ederim türkçe kaynak bol
harunergenc avatar
harunergenc • 9 ay önce
@iveyrom html php js dillerini biliyorum hocam
Being avatar
BeingEDİTÖR • 9 ay önce
Eğer İngilizceniz yoksa Udemy gibi interaktif platformlarda eğitim setlerini pazarlayan çok kaliteli eğitimciler var göz atmanızı öneririm mutlaka. Ayrıca birçok kişinin aksine ben kitapların da programlama dili öğrenme konusunda başarılı olacağını düşünüyorum.
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.