wmaraci reklam

4. Sanayi Devrimi Olarak Adlandırılan Yeni Sanayi Devrimi: Endüstri 4.0

Endüstri 4.0 terimi ilk olarak 2011 yılında Almanya'daki bir konferansta söylendikten sonra günümüzün gelişen teknolojisi ile iyice hayatımıza girmeye başladı. 4. Sanayi Devrimi olarak nitelendirilen Endüstri 4.0, önce Almanya'da ortaya çıktıktan sonra Japonya'da, Avrupa'da ve en son da Amerika'da iyice popülerleşmeye başladı. Bilişim ve yapay zeka teknolojilerini yaşamsal makinalarla ve sanayiyle bütünleştirmeyi amaçlayan Endüstri 4.0'ın en geç 10 ile 15 yıl içerisinde tamamen hayatımıza entegre olacağı öngörülüyor.

Endüstri 4.0'ın Önemi

Dünyada çok büyük oranda tüketim mevcut ki zaten Endüstri 4.0 da buna çözüm getirmek için ortaya çıktı. Bu tüketim karşısında mevcut üretim kapasiteleri maalesef yetersiz kaldığı için sanayide yeni bir devrim şart oldu. Fakat bu devrim artık insanlar üzerine değil, makinalar ve yapay zekalar üzerine gerçekleşecek. Endüstri 4.0'ı enine boyuna inceleyen Dünya Ekonomi Forumu'na göre 4. Sanayi Devrimi, 2025 yılına kadar küresel ekonomiye 3.7 trilyon dolar katkı sağlayacak. Endüstri 4.0 ile artan otomasyon ve artan üretim verimliliği artacak ve en önemlisi de satın alınan ürünün tüketiciye tam zamanında teslim edilmesi gibi konular çok ciddi anlamda kolaylaşacak.

Google Arttırılmış Gerçeklik Servisi Tango’nun Fişini Çekme Kararı Aldı
İlginizi Çekebilir!

Google Arttırılmış Gerçeklik Servisi Tango’nun Fişini Çekme Kararı Aldı

Google haftaya yeni bir fiş çekme haberiyle başladı. Üst düzey akıllı telefonlarda arttırılmış gerçeklik deneyimi sunması için geliştirilen Tango’nun fişi önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde çekiliyor. Arttırılmış Gerçekli...

Endüstri 4.0 ve Nesnelerin İnterneti (ioT)

Endüstri 4.0'ın geliştirilmesindeki en büyük etkenlerden birisi ise Web 4.0'ın yani Nesnelerin İnterneti (ioT) teknolojisinin ortaya çıkması. Nesnelerin kablosuz şekilde birbirleriyle haberleşip bağlantı kurmasına olanak tanıyan ioT ile sanayide kullanılacak yeni akıllı makinalar birleşerek bütün halinde sanayi devrimini oluşturacaklar.

Endüstri 4.0 Avantajları

Endüstri 4.0 ile üretim oranı çok daha fazla artacak ve verimli hale gelecek. Yüksek kalitede üretim olacağı için arızalı veya defolu ürünler ortaya çıkmayacak. Ayrıca işletmeler için masraflar minimuma indirileceği için ürünlerin satış fiyatlarında da olumlu yönde indirime gidilecek. Makinalar yapay zeka ve ioT ile çalışacağı için uzaktan takip edilebilecek ve böylelikle insanlar işe gitmek zorunda kalmayacaklar.

Bu içeriğe tepkini gösterebilirsin! 👍 5 / 5 (1 değerlendirme)

1 kişi bu içerik hakkında tepkilerini gösterdi. Sen de tepkini göstererek yazarlarımıza geri bildirim verebilirsin.

Yorumunuz

  Son Yorumlar

  Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al