Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

AB Komisyonu Google’a 2.7 Milyar Dolar Ceza Kesti!

Tarih: 28 Haziran 2017   Kategori: İnternet   Yazar: Being  |  2736 kez okundu

Adını son zamanlarda cezalarla hasbihal eylemekten geri tutmayan Google’ın başı bu sefer bir başka okkalı cezayla dertte. AB Komisyonu, Google’ın arama motoru sonuçlarında kendi reklam servisiyle ürünleri öne çıkarttığı ve haksız rekabete yol açtığı gerekçesiyle Google’a 2,7 Milyar Dolar (daha doğrusu 2,4 Milyar Euro) ceza kesti.

Bir basın bülteniyle kamuoyu gündemine gelen AB Komisyonu, “Google, arama motorunu bir Google ürününe yasa dışı avantaj sağlayacak şekilde kullanarak mevcut hakimiyetini kötü yönde kullanmıştır.” Açıklaması yapıldı. Peki işin Türkçesi nedir ve Google’ın 2.7 Milyar gibi oldukça astronomik cezayı yemesine neden olan şey nedir?

Bildiğiniz gibi Google’ın birçok markayla birlikte çalıştığı ve SERP sonuçlarında karşılaştırmalı ürünlere yer verdiği bir servisi var. Google Products Search adıyla tanıdığımız bu servis, Google’a komisyon veren veya ödeme yapan internet sitelerinin ürünlerini arama sonuçlarında zirvede gösteriyor.

“Site adamın sitesi değil mi kardeşim? İstediği yerde gösterir!” Diye düşünebilirsiniz ancak Google gibi pazarın geneline hükmeden bir arama motorunun diğer şirketler ve rekabetçilere karşı bazı sorumlulukları var. AB Komisyonu’nun iddialarına göre Google Products Search ile kullanıcılara öne çıkan karşılaştırılmalı ürünlerin gösterilmesi ve ödeme yapmayan servislerin daha aşağıda bırakılması büyük bir ihlal olarak yorumlanıyor.

Tabii olay sadece bundan ibaret değil. İddialara göre Google rekabetçilere eşit fırsatları sunmadığı gibi yaptığı algoritma değişikleriyle diğer sonuçları bildiğiniz baya baya sallayarak kullanıcıların ulaşmakta güçlük çekeceği yerlerde —4. Sayfa sonuçları gibi— kullanıcılara servis ediyor.

Google; “Saygı Duyuyoruz ama Katılmıyoruz” Dedi

Google komisyonun ceza kararının hemen akabinde, “Mevzu görüldüğü gibi değil. Açıklama yapabiliriz.” Dedi ve “AB Komisyonu’nun çevrimiçi alışverişteki kararı: hikayenin diğer tarafı” adında bir blog yazısıyla kesilen cezaya yanıt verdi.

Google blog yazısında kendini şu şekilde savunuyor;

“Online alışveriş yaparken aradığınız ürünleri kolayca ve hızla bulmak istersiniz, reklamcılar da söz konusu ürünleri tanıtmak ister. Google bu nedenle, kullanıcılarıyla irili ufaklı binlerce reklam vereni her iki taraf için de yararlı olacak yollarla bir araya getiren alışveriş reklamları görüntülemektedir. Bu nedenle saygı duymakla birlikte bugün açıklanan karara katılmıyoruz. Temyiz yoluna gitmeyi düşündüğümüz için Komisyon’un kararını ayrıntılı şekilde inceleyeceğiz ve gerekçelerimizi anlatmaya devam edeceğiz.” 

Google Yanlışını Düzeltmezse Devamı Gelecek

AB Komisyonu yalnızca Google’a ceza vermenin peşinde değil. Komisyona göre ortada bir yanlış var ve bu yanlışın bir an önce düzeltilmesi gerekiyor. Google’a bir çözüm üretmesi veya amiyane tabirle geri vites yapması için 90 gün verildi.

Google eğer 90 günlük süreç sona erdiğinde aynı haksız rekabet tutumunu devam ettirirse çatı şirketi olan Alphabet’in günlük ortalama cirosunun yüzde 5’ini ödemek durumunda kalacak.

Google’ın haksız rekabetinin günahını en çok çekenlerden biri de bizleriz. Sizce Google nasıl bir çözüm yolu izleyecek?

5 Yorum
ntka avatar
ntka • 3 yıl önce
Google Avrupa birliğinden çıkar smile
seomarkam avatar
seomarkam • 3 yıl önce
ne zamandır bu uygulaması Türkiye de de var maalesef gözüme çok çarptı. Adam kendi servislerini bile google adwords ile ilk sırada tutuyor la oğlum hizmetlerini herkes biliyor bırak bu ayakları beya.
Komut avatar
Komut • 3 yıl önce
Google bu parayı sessiz sedasız öder. Komisyonda bu kararı tetikleyen gruptan birilerini bulur ve bir sonraki kararın parasını o vatandaşlara verebilir. Bende aynı alana reklam veriyorum. İyi bir reklam alanı hemde çok uyguna geliyor. Burada Ab komisyonu haklı olarak görsemde google'da teknik olarak haklı. Çünkü o alan kiralık bir alan ve bunu kendi şirketlerinden birine 50 yıl boyunca kiralamış olabilir. Kiralayan şirkette başka şirketlere kiralayabilir. Mahkeme kararını tam okumak lazım. İşin asıl yüzünün bu olduğunu sanmıyorum.
dexter39 avatar
dexter39 • 3 yıl önce
işin aslını bilmeden pek yorum yapmak bize yakışmaz.mahkeme kararının tamamını ve savunmanın tamamını görmek lazım.bu forumda bulunan kişilerin neredeyse tamamı web sektüründe bir şekilde çalışıyor,google'ın nasıl iş yaptığını hepimiz biliyoruz.şahsi görüşüm google parayı öedeyecek ses çıkarmadan yine bildiğini okumaya devam edecek
WebMacaw avatar
WebMacaw • 3 yıl önce
2 Milyar bence az olmuş, Bozuk para ile ödeme yaparlar heralde smile
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest
Kablo TV

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.