Giriş Yap / Kayıt Ol
sosyal.market

Atma Ziya: Teknoloji Konusunda Arşa Çıkarılan 10 Halk Efsanesi ve İşin Aslı

Tarih: 05 Ocak 2018   Kategori: Teknoloji   Yazar: Being  |  3664 kez okundu

Çoğumuz gibi ben de teknolojiyle koltuk koltuğa büyüyen neslin bir parçasıyım. Ailem ve etrafımdaki insanların teknolojiyle ilgili karmaşaya düşmeleri halinde Google’dan önce başvurulan kaynak olmaya alıştım. Birileri size teknoloji konusunda yetkili bir abi’ye benziyormuşçasına davranınca ister istemez işin aslını astarını araştırma ihtiyacı duyuyorsunuz. Sürekli bir şeylerin altını eşeleyip olayların gerçek yüzünü gördüğünüzdeyse ülkecek medeniyetlerin değil, teknoloji hurafelerinin beşiği olduğumuzu fark ediyorsunuz.

Teknoloji aslında kompleks bir şey değil. Okuma ve araştırma yeteneğimizin Wikipedi’yle sınırlı kalması, üstüne Wikipedi’nin engellenmesi eşittir halk efsaneleri. Biz bu listede sadece en popüler 10 halk efsanesini açığa kavuşturacağız ancak biliyorumki bunların 40 katı sokakta, berberde, markette alelen her yerde karşınıza çıkacak. İyisi mi hazırlık olmak lazım.

1- Sağ Tık, Yenile Yapmak Windows’u Hızlandırır

Halk efsanesi: Masaüstündeyken sağ tıklayıp yenile yapmak Windows’u tazeler ve bilgisayarınızı hızlandırır. Arkaplan işlemleri daha hızlı gerçekleşir.

İşin aslı: Sağ tık üzerinden ulaştığımız “Yenile” butonunun Windows üzerindeki tek fonksiyonu etkin pencere veya masaüstünde yer alan simgelerin yenileriyle tazelenmesidir. Windows’un eski sürümlerinde bazı gecikme hataları olurdu. Bu hatalar nedeniyle değişiklikler olması gerekenden daha geç ekrana yansırdı. Örneğin Windows 95’de bir klasör simgesinin değişimi gibi… Windows 10’a geldik fakat yenile butonu kullanıcı deneyimini olumsuz etkilememek için hala aynı yerinde duruyor.

İyi de madem yenileme gerçek manada bilgisayarımızı hızlandırmıyor, neden hızlandı hissine kapılıyoruz? Burada devreye RAM ve pagefile ilişkisi giriyor. Hangi işletim sistemini kullanırsanız kullanın. Bir pencereden diğerine geçtiğinizde RAM ile pagefile arasındaki iletişimde değişiklik meydana gelir ve bu süreç SSD kullanmayan kullanıcılar için birkaç saniye sürer. Eğer yenile yapmak yerine bir iki saniye beklerseniz aynı etkiyi zaten göreceksiniz.

Madalyonun diğer yüzüne bakarsak yenile yapmak sistemi yavaşlatır. Yenile yaptığınızda etkin penceredeki tüm simgeler tazelenir. Lakin yapılan tazeleme işlemi CPU kaynağına ihtiyaç duyar. (Eğer görev yöneticisini açıp ardı ardına yenile yaparsanız CPU tüketiminin arttığını görebilirsiniz)

2- Atı Koşturan Yemdir, Bilgisayarı Coşturan RAM’dir!

Halk efsanesi: Bilgisayarın RAM belleği daha yüksekse bilgisayar daha hızlıdır. Cigolaytlar önemlidir!

İşin aslı: RAM’in bilgisayarınıza katabileceğin en büyük avantaj süper hızlı geçici bellek depolaması olabilir. Geçici bellek depolamanızın fezatronik seviyelere ulaşması bilgisayarınızı hızlandırmaz. Sadece daha çok program açmanıza ve geçici belleğinizi etkin kullanmanıza yardımcı olur.

İlginizi Çekebilecek İçerik: 1 TB RAM ile Yapabileceğiniz 5 Şey

Eğer 2 GB RAM’li bilgisayarınız varsa ve 3 GB’a denk gelecek kullanım sergiliyorsanız, RAM takviyesi yapmak bilgisayarınızı daha optimal kullanmanıza yardımcı olur. Aksi taktirde veri işlemesi gecikmesine bağlı olarak bilgisayarınızda performans düşüşü yaşayabilirsiniz. Bilgisayarınızda 4 GB RAM kullanıyorsanız ve benzine ne kadar zam gelirse gelsin hep 50 liralık benzin alıyorsanız, o zaman 8 GB RAM sadece kredi kartı ekstrenizi coşturabilir.

RAM belleğinin yanı sıra RAM belleklerinin hızını es geçmeyelim. Birbiriyle bağlantılı ve hızlı işleme kapasitesine sahip olan RAM bellekleri maksimum performans demektir. Makinenin içine RAM adına ne varsa doldurmak RAM devrimi olmaz.

3- Telefon Çok Çekiyorsa İnternet Hızlıdır

Halk efsanesi: Telefonunuzun tam çektiğini gördüğünüzde operatörünüz tarafından sunulan optimum internet hızına ulaşabilirsiniz.

İşin aslı: Telefonunuzun full çekmesi internet hızınızın veya konuşma kalitenizin optimum düzeyde olacağı anlamına gelmez. Dahası internetimizin optimum hızda olması için telefonumuzun full çekmesine bile gerek yoktur.

Telefonlarımızdan gördüğümüz gösterge bize telefonumuzun aldığı sinyal kuvvetini gösterir. Aldığınız sinyalin kuvvetli olması size sinyali sunan kulenin yüksek hızlı internet ve veri sunduğu anlamına gelmez. Tam aksine çok fazla kişi aynı kuleye bağlıysa kapasite aşımı nedeniyle internet ve telefon görüşmelerinde sıkıntı yaşayabilirsiniz. Telefonunuz full çekiyor olsa bile…

4- Telefonu Şarjda Kullanmak Patlamasına Neden Olabilir

Halk efsanesi: Telefonunuzu şarja takılıyken kullanırsanız, telefon patlayabilir. Bekleyin dolsun sonra kullanın.

İşin aslı: Telefonlar el bombası veya C4 değildir. Haliyle patlama eğilimleri yoktur. Özellikle şarj edilme esnasında bir telefonun patlaması mümkün değildir. Telefonların infilak etmesi donanımsal hatalardan meydana gelir, örneğin; Samsung Note 7’de olduğu gibi. Bunun dışında telefonun patlaması şarj ediliş şekliyle alakalıdır. Patlayan telefon efsanesi yanlış şarj aletiyle şarj edilmesi sonucu elde patlayan cihazlar buhranından sonra yayılmıştır. Eğer kullandığınız şarj cihazında bir sorun yoksa telefonunuzu şarjda dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Bir ufak bilgi notu: Telefonlar patlamadan önce ısınırlar. Eğer telefonunuz elinizde tutamayacağınız kadar ısınıyorsa bir şeyler ters gidiyor demektir. Bilgisayarların aksine telefonların içinde soğutma fanlarının olmadığını unutmayın. Biraz ara verin ve daha sonra kullanmaya devam edin.

5- Telefonunuzu Yalnızca Üreticinin Şarj Aletiyle Kullanmalısınız

Halk efsanesi: Telefonunuzu daima kendi markasının şarj aletiyle veya üretici tarafından önerilen 3. parti bir üreticinin şarj aletiyle kullanmalısınız. Aksi halde bataryanız zarar görür hatta patlayabilir.

İşin aslı: Üreticinizin sunduğu şarj aletini kullanmak, kötü bir şarj aleti kullanmadığınızdan emin olmanın en kolay yoludur. Fakat bu cihazınızı diğer şarj aletleriyle şarj edemeyeceğiniz veya etmemeniz gerektiği anlamına gelmez.

Halk efsanesinin doğmasının ardında yatan neden muhtemelen elektrik ve elektronikten az çok anlayan abilerdir. Uzak Doğunun eteklerinde üretilen ve ülkemizde satılan bazı şarj cihazları çok sakat aletler olabilir. Bu aletlerin içindeki kullanılan düşük malzemeli kablo ve kaliteler pil ömrünü etkileyebiliyor hatta patlamasına neden olabiliyor. Sahte şarj aletlerinin telefonunuzu şarj ederken cehennem topuna dönüşmesinin nedeni de budur.

İlla üreticinin markasına para bayılmanıza gerek yok ama en azından adı sanı duyulan Belkin, RAVPower veya Anker gibi bilindik markalara (diğerleri de olabilir, önemli olan bilindik olması) yönelmektir.

6- Açık Uygulamaları Kapatmak RAM ve CPU’yu Rahatlatır

Halk efsanesi: Açık olan uygulamaları kapatsanız bile uygulamalar arkaplanda çalışmaya devam edebilirler. Bir görev yardımıcısı kullanarak arkaplandaki işlemleri kapatabilir, cihazınızın RAM ve CPU’sunu rahatlatabilirsiniz. (Yerseniz)

İşin aslı: Evet, bir uygulamayı kapatmanıza rağmen uygulama arkaplanda varlığını devam ettirebilir. Genellikle Facebook ve WhatsApp tarzı uygulamaları buna örnek gösterebiliriz. Fakat bu uygulamaların arkaplanda yer almasının iyi bir nedeni var. Yapıları gereği bu tür uygulamalar durum güncellemeleri, mesajlar ve önemli güncellemeleri kontrol ederler. WhatsApp eğer arkaplan işlemini gerçekleştirmezse gelen yeni mesajlardan haberdar olamaz, sadece uygulamaya girdiğinizde haberdar olabilirsiniz.

İşin aslı, arkaplan işlemini kaptsanız bile bir işe yaramaz. Çünkü bunlar sürekli kendini tekrar eden işlemlerdir. Siz işlemi kapatırsınız, birkaç saniye (veya dakika) sonra işlem tekrardan başlatılır. Sizin kapattığınız arkaplan işlevi sadece işlemi yeniden başlatmaya yardımcı olabilir.

Yok illa ben bu uygulamanın arkaplanda çalışmasını istemiyorum derseniz, işletim sistemi ayarlarından uygulamanın arkaplanda çalışmasını engelleyebilirsiniz. Genellikle güç tasarrufu modu açıkken arkaplan işlevlerinin durdurulduğu ipucu işinize yarayabilir.

7- USB Sürücülerini “Güvenle Kaldır” Demeden Kaldırırsak, Kaldırırlar mı Gülüm?

Halk efsanesi: USB belleğinizde veri bozulmalarının oluşmasını önlemek için önce “Güvenle kaldır” seçeneğine tıklamalı ardından USB’yi fiziksel olarak yuvadan çıkarmalıyız. Aksi taktirde verilerimiz bozulabilir ya da yaptığımız değişiklikler gümbürtüye gidebilir.

İşin aslı: USB sürücüsüne veri yazılmadığı veya sürücüden veri okunmadığı sürece ne zaman kaldırıldığının ya da çıkarıldığının bir önemi yok. Güvenle çıkar seçeneği sadece işletim sistemi tarafında aktif veri transferi olmadığından emin olmanıza yardımcı olur. Böylece tüm işlemin sonlandığından emin olabilirsiniz.

Hayatı riskli yaşamayı sevin veya sevmeyin, yazma ve okuma işlemi bittikten sonra genelde 0.5 saniye maksimum gecikmeyle verilerin işleneceği ileri sürülür. Diskiniz üzerinde değişiklikleri meydana getirdikten sonra 0.5 saniye beklerseniz USB’yi istediğiniz gibi çıkarabilirsiniz.

8- Antivirüs Sizi Tüm Virüslerden Korur

Halk efsanesi: Bilgisayara çakıyorsun lisanslı Antivirüsü baba, sonra kralı gelse bir şey olmuyor.

İşin aslı: Antivirüs tarzı güvenlik yazılımları aktif bir veritabanı üzerinden çalışırlar. Eğer saptadıkları dosya veritabanlarında mimli ise dosyanın virüs olduğunu anlayabilir ve sizi uyarabilirler. Yeni virüslerin antivirüs üreticileri tarafından tanınması ve veritabanına eklenmesi zaman alır. Eğer yeni bir virüs söz konusuysa bilgisayarınız şifayı kapabilir.

Tabii bir de milyonlarca tanımlanamamış bilgisayar virüsünün olması ve her gün yüzlercesinin kabileye dahil olduğu gibi bir gerçek var. Antivirüs kurduktan sonra kurşun geçirmez bilgisayara sahip olduğuna inanmak, en büyük efsanedir. Sisteminizde aktif bir antivirüs olsa bile bazen kendiniz virüsü içeriye buyur edebilirsiniz. Mesela Crack’li antivirüs kullanmak?

9- Geri Dönüşüm Kutusunu Boşaltmak Verileri Siler

Halk efsanesi: Geri Dönüşüm Kutusu’na postaladığınız öğeler, Geri Dönüşüm Kutusu’nu boşaltmanızla birlikte ebediyete yolculuğa çıkarlar.

İşin aslı: Geri Dönüşüm Kutusu’na fırlattığınız ve ardından sildiğiniz dosyalar tamamen silinmezler. Bu malum dosyalar yalnızca işletim sistemi tarafından boş alan olarak işaretlenirler. Sisteme yeni veri girişi yapıldığında, verileriniz silinmiş verilerin üzerine yazılır. Windows veya farklı bir işletim sistemi kullanıyor olmanız fark etmez. Geri Dönüşüm Kutusu’nun olayı budur.

Sildiğiniz verileri kurtarma programları yardımıyla kurtarabilir veya diskinizi kurtarma merkezine göndererek verilerin kurtarılmasını sağlayabilirsiniz. Kazara sildiğiniz veriler için bu harika olabilir fakat malum dosyalarınıza birilerinin gerçekten isterse daima ulaşabileceğini unutmayın derim.

10- Saklı Cennetimiz Gizli Sekme Tüm Verileri Gizli Tutar

Halk efsanesi: Gizli sekme tüm verilerinizi gizli tutar. Üstelik gizli olduğunuz için sizi kimse takip edemez ve ne yaptığınızı anlayamaz.

İşin aslı: Gizli sekme veya gizli mod, sadece yerel verilerinizin tutulmamasına yardımcı olur. Yerel verilerin arasına geçmiş kaydı, çerezler, form girdileri ve önbelleği ekleyebiliriz. Yerel verileriniz haricinde her şey sıradan internet tarayıcısı pencerenizi kullandığınız gibi aynıdır.

IP adresiniz görülebilirdir. İnternet sağlayıcınız konumunuzu görebilir. Dahası okul veya şirket bilgisayarını kullanıyorsanız hala hangi siteleri ziyaret ettiğiniz öğrenilebilir. Bir son kullanıcı için anonim gezinme dostu daima VPN servisleridir. Gizli bahçeniz, saklı mabedinizin sandığınız kadar gizli olmadığını bilin. Ha bir de, gizli mod açtığınızda karşınıza çıkan açıklamayı okuyun ve okutturun. Açılan pencerede bilinmesi gereken detayların tamamı yazıyor.

İtiraf etmek gerekirse #5 benim de uzun süre inandığım ve #9 öğrenmeyi reddettiğim bir gerçekti. Muhakkak aramızda efsaneleri duyan arkadaşlar vardır.

Listede olmayanlar siz ekleyerek, yeni bir liste daha oluşturmamıza yardımcı olabilirsiniz.

14 Yorum
yldrmzffr avatar
yldrmzffr • 1 yıl önce
7. Madde hatalı. USB yi kopyalama bitti diyip direk çıkarmak veri kaybına neden olabilir. Benim birçok verim gitti bu yüzden. Bazen sistemler işlemleri daha hızlı yapmak için disklere kopyalaması gereken bilgileri ön bellekte tutup sonradan diske yazabiliyor. Eğer bu verilen halen önbellek de kaldıysa usb dik çıkarıldığında veri olmayabilir veya bozuk şekilde olabilir. Güvenli çıkar denildiğinde ön bellekte durup sıra bekleyen disk yazma işlemlerine öncelik tanır ve yazar yazma işlemi bitince kaldırabilirsiniz uyarısı gelir. Onun için güvenli kaldırı her daim kullanın.
bluecity avatar
bluecity • 1 yıl önce
Katılıyorum flash disklerde veri kaybına yol açıyor usb harddisklerde ise daha büyük sorunlara yol açıyor arkaplanda diskin çalışmasına bağlı bir program vs varsa.Harddiskin raw formatına dönüşmesinden tutunda arıza yapmasına bile sebep oluyor.Bir çok harddiskim güvenli kaldır yapılmadığı için bozuldu ve raw formatına dönüşenler oldu.
ismail avatar
ismail • 1 yıl önce
Bu özellik genelde yeni nesil cihazlarda kaldırılmıştır. Ama sizde hala açıksa, blogumdaki yazım aracılığıyla kapatabilirsiniz. https://ismailkarsli.com/usb-bellek-rehberi/#Donanimi_Guvenle_Kaldirma
Being avatar
BeingEDİTÖR • 1 yıl önce
İçerik zaten yeterince uzun olduğu için ekleme yapma gereği duymadım, benim kullandığım Windows'da varsayılan olarak önbellekleme kapalı; https://www.cnet.com/how-to/quickly-remove-usb-devices-without-using-safe-removal/
Decimas avatar
Decimas • 1 yıl önce
@yldrmzffr Veri depolama teknolojileri gelişiyor ve okuma yazma hızları 500 Mb/s seviyelerine kadar geldi. O verinin bozulması veya usb içeriğinin zarar görmesi elektrikle alakalıdır. Çok sık olmaz ama bir elektrikli alet genelde kapatma tuşu ile kapatılmalı sonra fişi çekilmeli diye bir uyarıda var ama göz ardı edilebilir. Günümüzde USB 3.0 için artık gecikme donma gibi olayları kolay kolay görmüyoruz, sonuç olarak eski bir cihazda değilse hemen çekebilirsin. Bu durum şuna benzedi, windows 8 bana göre en iyi arayüze sahip işletim sistemi ama millet yeniliklere pek açık olmadığı için şirket tekrar eski tarzına döndü, yani anlayacağın bazı şeyler psikolojik tatmin için hala tutuluyor.
yldrmzffr avatar
yldrmzffr • 1 yıl önce
Önbellek leme açık ise usb ne kadar hızlı olursa olsun veri kaybı oluyor. Kullandığım kingston usb 3.0 15mb/s yazma hızına sahip olan yavaş olmayan bir usb. Ubuntu kurulu ssd diskli bilgisayarımdan dosya kopyalarken veri kaybı yaşadım ve herhangi bir elektrik problemi yaşamadım. 1 kere yaşadım tesadüftür dedim 2,3,4. unmound ederek çıkarmaya başladım ve o zamandan beri hiç sorun yaşamadım.
bluecity avatar
bluecity • 1 yıl önce
Telefonlardaki sinyal göstergesinin ne işe yaradığıdığını anlayamadım yazdıklarınızdan sonra.
SefaCanDemir avatar
SefaCanDemir • 1 yıl önce
Bir diskteki veriyi silgi ile kurşun kalem siler gibi silemezsiniz. Üstünü karalar gibi üzerine veri yazabilirsiniz. Bu nedenle üzerine bir şey yazılmadığı sürece veri hala oradadır. Hard Disklerin ömürlerinin kısa olmasının sebebi budur. Diskte ne kadar üzerine yazma işlemi olursa iğne diski o kadar deforme eder ve sonunda disk gg olur. Teşekkürler Being!
Decimas avatar
Decimas • 1 yıl önce
6. maddeye istinaden, arkaplanda çalışan uygulamanın servis kısmıdır yani gui kadar sistemi yormaz, en temel işlevleri yerine getirir. Normalde messenger veya whatsapp kullandığımı düşünelim, görüldü, gönderildi, yazıyor, gif, resim gibi şeyler için ekstra çaba sarf edilir çünkü o an önünüzde o uygulama var ve haliyle verim almak için anlık veri işlemesi gerek. Peki kapattığımız uygulama 150 mb veriyi ara bellekte tutuyorsa bu bizim için bir rahatlama demektir, örneğin ben bunun yerine tubecast spotify gibi uygulamalarda 1 saat uzunluğundaki ses dosyasını araba belleğe rahatlıkla alıyorum, diğer uygulamalara geçince durmuyor. Peki arkaplanda çalışan servis? dediğim gibi servis mantığı ile işletim sisteminden besleniyor ve her sn değil, cron job gibi belirlenen aralıklarla kontroller veya işlemler yapılır. Yani arkaplandaki çalışan kısım işletim sistemine ek olarak düşünün, çalışma zamanındaki harcanan kaynak miktarı %5-10 civarı olur, zaten bildirimler için bunu göze alıyoruz, önemsemiyoruz. 6. tezi çürütmüyorum çünkü mobil uygulamalarda bu sorun bilidiği için işletim sistemleri dormansi denen bir uyku aralığına göndermek için gerekli sdk desteğini geliştiriciye sunuyor, eğer optimize edilmiş ise haftalarda ara bellekte uygulamanın beklemesinde bir sakınca yok. smile Ancak bilindiği gibi ara bellek veriyi diri tutmak için pili biraz daha kullanmaya devam edecektir.
m2oyna avatar
m2oyna • 1 yıl önce
#9 Elliot reise selamlar.
Korkmaz avatar
Korkmaz • 1 yıl önce
Ziya bey alıntı göstererek alsam sorun olur mu ?
Being avatar
BeingEDİTÖR • 1 yıl önce
Olur tabii Çağdaş neden olmasın smile
Korkmaz avatar
Korkmaz • 1 yıl önce
Sıkıntı mı olur smile
Being avatar
BeingEDİTÖR • 1 yıl önce
Hayır sorun olmaz manasında yazmıştım ben onu Çağdaş smile Kaynak verdikten sonra hiçbir sıkıntı görmüyoruz.
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.