Giriş Yap / Kayıt Ol

Bilgisayar Başında Karbon Ayak İzi Nasıl Azaltılabilir?

Tarih: 09 Eylül 2021   Kategori: Bilim   Yazar: EranKucuk  |  208 kez okundu

Çevre felaketleri, doğal afetler, küresel salgınlar artıyor. Bunların büyük sebeplerinden birisi olan küresel ısınmaya neden olan biz insanoğlu, bu konuda yapabileceğimiz bireysel hareket alanlarına da sahibiz. İşini teknoloji ile yürüten bizler, belki de ulaşabildiğimiz ve yaratabildiğimiz kaynaklar nedeniyle bu konuda zihni en açık gruplardan birisi olmalıyız. Eğer siz de bu şekilde hissediyorsanız gelin devam edelim.

Bilgisayar başında çalışırken yapabileceğimiz çeşitli olumlu hareketler bulunuyor. Bunlar sayesinde dünyamıza verdiğimiz zarara bireysel ama önemli bir etkide bulunabiliriz. Tüketim kültürünün bu denli yükseldiği çağımızda, bireylerin böyle hamleler gerçekleştirmesi insanlık adına ne kadar önemli izahı oldukça zor. Bu hareketlerden bazıları fiziksel olacakken, bazılarıysa dijital olacak. Hangisini uygulamak istediğiniz tercihinize kalmış ancak bizce keşke hepimiz, hepsini, istisnaya yer bırakmayacak bir şekilde uygulayabilsek.

Plastik Kullanımımızı Azaltalım

Çevrecilikle ilgili birkaç cümlelik ön bilgiyle dahi hareket ediyor olsanız bile plastiklerin doğaya zararını duymuş olmalısınız. İşte tam olarak bu konuda, bilgisayarlarımızın başındayken de yapabileceğimiz şeyler bulunuyor. Özellikle su tüketirken cam şişeler kullanabiliriz ve içecek tercihimizi cam şişelerden yana kullanabiliriz. Tekrar kullanılabilirliği bulunan bu şişelere yönelmemiz bilgisayar başındaki karbon ayak izimizi düşürmemizde önemli bir rolü olacaktır.

Diğer bir yandan plastiği hayatımızdan tamamen çıkartmak hiç de kolay değil. Poşetlerle, mecburi aldığımız şişelerle plastik bir şekilde hep hayatımızda bulunacak. Buna karşı da elimizde geri dönüşüm kozumuz olduğunu unutmayın. Geri dönüştürülebilir çöplerimizi ayrıca depolayabilir ve uygun aracılara iletebiliriz. Sokağınıza geri dönüşüme uygun çöp bidonları getirilmesiyle ilgili belediye ve kaymakamlığa ricada bulunabileceğinizi hatırlatalım.

Dijital Olarak Neler Yapabiliriz?

İnsan böylesine büyük bir sanal dünyada, yaptıklarının fiziksel sonuçlarını göremediği için harekete geçmekte gerçekten zorlanabiliyor. Ancak gerçekten de siz ekran parlaklığınızı daha düşük ayarlarla kullandığınızda emin olabilirsiniz ki dünyada bir şeyler daha iyi gidiyor olacak. Çevreye duyarlılık evlerimizden başlıyor, unutmayalım olur mu efenim?

Ekran parlaklığını daha düşük kullanmak, yenilenebilir pillerden faydalanmak bunlar kendi evimizdeki enerji açısından karbon ayak izimizi olumlu etkileyen davranışlar olacaktır elbette. Ayrıca daha az ürün alalım ve aldıklarımızı daha uzun süre kullanalım, bu da cepte. Peki, dünyanın bir ucundaki kaynaklardan faydalanmamıza olanak sağlayan dijital dünya ağları, bu ağlardan dünyayı güzelleştirme şansını da bizlere tanıyor mu? Pek tabii ki tanıyor.

Bulut servislerinde ve sunuculardaki verilerimizi azaltmak, hesaplarımızı silmek, gereksiz verileri bir şekilde azaltarak yolumuza devam etmek dünyadaki enerjinin daha az tüketilmesine neden olmamızı sağlayabilir. Ayrıca bizim için yeni bellek ve depolama alanlarının satın alınmasının da önüne geçebiliriz ve gerçekten de internetteki terabaytlarımızı azaltarak dünyaya faydalı olabiliriz.

Aklınıza bu konuda yapabileceğimiz başka yöntemler geliyorsa yorumlarda bizimle paylaşmaktan lütfen çekinmeyin. Zira fiziksel etkilere katkıda bulunurken birbirimize fikirler vermemiz oldukça önemli. Sağlıcakla kalın efenim.

0 Yorum
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.