Giriş Yap / Kayıt Ol

Bütün Fikirler Tükendi mi?

Tarih: 06 Mayıs 2021   Kategori: Teknoloji   Yazar: EranKucuk  |  525 kez okundu

Bazen sizin de içinizi, “Yapılacak ya da icat edilecek ne kaldı ki?” şeklinde düşünceler kaplıyor değil mi? Peki, gerçekten bütün fikirler, aşılacak yollar tükenmiş olabilir mi?

Aslında bu yazının vereceği cevabı kolaylıkla tahmin edebiliyorsunuzdur o yüzden biz de baştan ‘spoiler’ verelim. Hayır efenim, tükenmiş olabilir mi hiç? Ancak his de gerçekten çok bariz ve anlaşılabilir doğrusu. Sanki yapılacak her şeyin yapıldığı bir dünyada geldik ve gidiyoruz. Yapılan yenilikler, önceden bulunan fikirlerin geliştirilmesinden ibaret gibi geliyor insana.

Yenilikler Hız Kesmeden Devam Ediyor

Tüm bu sürece karşın, bu hisleri barındırdığımızda dahi yenilikler hız kesmeden devam ediyor. Örneğin Refik Anadol diye birisi çıkıyor ve yapay zekâ ile sanatı aynı çizgide birleştiriyor. Diğer bir yandan Clubhouse diye bir uygulama çıkıp münazara ortamını başarılı bir şekilde sanal ortama aktarabiliyor.

Elbette fikir değerli mi yoksa değersiz mi gibi tartışmalar yaşamamız da çok mümkün. Bu konuyu başka yazılarımıza bırakırsak fikrin özgülüğü ne denli kıymetli bu bile önemli soru işaretlerini beraberinde getiriyor.

Aslında basit bir özetle fikirlerin tükenmediğini, bizim donuk kaldığımızdan ötürü bunları göremediğimizi söylemek mümkün. Bakın bir yerlerde, daha önce fikirleriyle insanlara büyük katkılarda bulunmamış insanlar da benzersiz ve güçlü düşünceleri projelendirerek başarıya ulaşabiliyor. Demek ki gerçekten de fikirlerin tükenmesi gibi bir durum ortada hiç yok. Peki arkadaş, nasıl bize gelmiyor bu fikirler?

Düşünme Eylemi Alışkanlığımız Olsun

Baştan söyleyeyim, ben kişisel gelişim yazarınız değilim. Ancak basit şeylerle size katkıda bulunmaya çalışmak da sorumluluklarım arasında.  Bugün insanlık olarak karşılaştığımız en büyük sorunlardan birisini hâlâ görememişseniz, çok bariz olduğundan dolayı bunu göstermek de oldukça basit olacaktır. Bugün asıl problem kesinlikle ‘düşünmek’. Çünkü maruz kaldığımız her şey düşünmemizin önüne geçiyor. Kaç saatimizi sosyal medyada, video sitelerinde, televizyon karşısında ve düzenli işlerimizde geçiriyoruz? Bu süreç bize düşünecek ne kadar zaman bırakıyor? Ayrıca zihin, kullanıldıkça, uç noktalarına ulaşıldıkça güçlenen bir yapı. Bu yapıyı sağlamlaştırmak, daha ileri aşamada da düşünebilmek için antrenmanlar yapmak şart.

İşte bu yüzden zihnimize bir oyun alanı bırakmalıyız. Bunu süreklilik haline getirmeliyiz. Düşünmek bizim için bir alışkanlık haline gelmeli. Bu sayede gelecekte yavaş yavaş “Her şey de keşfedilmiş, yapılmış” düşüncesi, yerini “Bu nasıl hâlâ yapılmadı ki?” düşüncesine bırakacak. Evet, farkındayım oldukça soyut bir şeyler anlattım ve hatta belki sizin zihniniz hakkında yorum yapmak bir editöre de kalmamalı. Bunun için de alınmanıza sebep olacak bir şey söylediysem kusuruma bakmamanızı rica ediyorum.

Son olarak, ‘fikir’ illa dünyayı değiştirecek ya da sizi en zenginler listesine sokacak bir fikir olmalı diye de düşünmeyin. Önemli, değerli ve kıymetli olanın ne olduğunu doğru yorumlamakta da büyük bir fayda var.

Peki, siz bu hissi sık sık yaşıyor musunuz? Ya da “Fikir olsa ne olacak, imkan yok” diyenlerden misiniz? Buyurun yorumlara alalım sizi.

4 Yorum
fmcatak avatar
fmcatak • 4 ay önce
Yapay zekayı hayatımızın her alanına sokacakları için aslında icatlar, yenilikler ve yeni fikirler yeni başlıyor... ve bunda da pratik zekaya sahip Türk yazılımcılarımızın çığır açacağına yürekten inanıyorum. Yeter ki kendimize inanalım ve imkan yaratalım...
EranKucuk avatar
EranKucukEDİTÖR • 4 ay önce
Haklısınız, gerçekten kurumsal devlerin pek çoğu bu noktada ülkemiz mühendislerine ve yazılımcılarına güveniyor.
ishana avatar
ishana • 4 ay önce
Merhaba. Son zamanlarda yazılarınız dikkatimi çekiyor. İnovasyon kelimesi bu yazının asıl konusu olmalı. İnovasyon aslında var olan bir fikri yeniden ve farklı bir şekilde yorumlamak şeklinde de ifade edilebilir. Örnek vermek gerekirse, duvar boyası bir çok firmanın ürettiği bir üründür ama kendi kendini temizleyen duvar boyası inovasyondur.
İnternet teknolojilerinde de tutmayan bazı fikirlerin yeniden yorumlanarak daha kazançlı hale gelmesi sağlanabilir. Sizin batırdığınız bir proje başkasının çıkışı olabilir.
Güzel yazıların devamını bekliyorum...
EranKucuk avatar
EranKucukEDİTÖR • 4 ay önce
Güzel yorumunuz için teşekkür ederim smile
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.