Giriş Yap / Kayıt Ol

Chrome’un Yeni Reklam Engelleyicisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Tarih: 15 Şubat 2018   Kategori: İnternet   Yazar: Being  |  2034 kez okundu

Google Chrome’un Şubat ayında Chrome 64 sürümüyle birlikte reklam engelleyicisini yayınlayacağı haberini sizinle daha önceden paylaşmıştık. Büyük gün geldi çattı ve Google, Chrome’un yeni sürümüyle birlikte dahili reklam engelleyicisini aktif hale getirdi. Chrome’un masaüstü ve mobil sürümlerinde aktif olan özelliğin detayları, nasıl çalışacağı ve Webmaster’ların ne yönde etkileneceği ortaya çıkmış oldu.

Better Ads Standarts kurallarını baz alarak güncellemesini gerçekleştiren Google, Chrome’un reklam engelleyicisiyle kullanıcıların en çok rahatsız olduğu 12 reklam birimini engelleyecek. Bu 12 reklamın 4 tanesi masaüstü reklam yerleşimlerini ilgilendirirken 8 tanesi ise mobil yerleşim düzenini etkiliyor.

Google Chrome Hangi Tür Reklamaları Engelleyecek?

Google Chrome’un masaüstünde engelleyeceği reklamlar:

 • Otomatik açılan pop-up reklamlar
 • Otomatik başlayan sesli video reklamlar
 • Yapışkan reklamlar
 • Kullanıcıya belli bir süre geçtikten sonra sonra kapatmaya izin veren süre sınırlı reklamlar

Mobil tarafında ise reklam yerleşimi konusunda politika ihlali yapan internet sitesi sahiplerinin biraz daha efor sarfetmesi gerekecek. Mobil düzende:

 • Pop-up reklamlar
 • Belli bir süre geçince kapatılmaya izin veren reklamlar
 • Sesli ve otomatik olarak başlayan video reklamlar
 • Sayfa boyunu tümüyle kaplayan reklamlar
 • İçeriğin %30’undan fazlasını kaplayan reklamlar
 • Flash animasyonlu reklamlar
 • Büyük yapışkan reklamlar
 • Tam ekran açılan (Scroll over) reklamlar

Google Chrome internet tarayıcısının dahili reklam engelleyicisinin hedefinde olacak.

Chrome’un Reklam Engelleyicisi Nasıl Çalışacak?

Chrome internet tarayıcısı Web veya Mobil sürümlerinde bu yasaklı reklam türlerinden herhangi birini saptaması durumunda, otomatik olarak tüm reklamları engelleyecek ve kullanıcıya ”Bu sitedeki reklamlara izin ver” uyarısında bulunacak. Google Chrome reklamları engellemiş olsa bile kullanıcılar reklamlara izin verirse reklamlar tekrardan aktif olarak görüntülenmeye devam edecek.

Reklam engelleme bildirisi mobilde sayfanın alt bölümünde bir bildiri olarak yer alırken, Chrome’da adres çubuğunun yanında minik bir ikon belirecek. Tıpkı Chrome’un pop-up engellemesi yaptığında karşılaştığımıza benzer bir bildiriyle karşılaşacağız.

Siteleri Etkilenen Webmaster’lar Ne Yapacak?

Bir kullanıcı sayfanızdaki reklamları engellediğinde, Google spam yaparak kullanıcı deneyimini düşürüp düşürmediğinizi saptamak için sizi incelemeye alacak. İncelemeye alınan internet siteleri, reklam açısından başarısız kabul edilirse bu sitelerdeki reklamlar otomatik olarak engellenmeye başlanacak. Otomatik engellemenin zaman aşımının 30 gün süreceği bir önceki Google açıklamasında belirtilmişti fakat bu seferki açıklamada bu ibareyi saptayamadığımı da belirteyim.

Sitelerinizin reklam açısından sorunlu olması durumunda Google, Search Console aracılığıyla size bir sorun bildirisinde bulunacak. Sorunları hallettikten sonra tıpkı manuel işlemde olduğu gibi yeniden değerlendirme talebinde bulunarak sitenizin reklam engeli filtresinden çıkmasını sağlayabileceksiniz.

Sitemin Chrome Reklam Engelleyicisi Uyumluluğunu Nasıl Test Edebilirim?

Sitenizdeki reklamların Chrome reklam engelleyicisine ters düşüp düşmediğini saptamakta güçlük çekiyorsanız, buradaki Reklam Deneyim Raporu Aracı üzerinden sitenizi incelenmesi için gönderebilirsiniz. Siteniz manuel incelemeden geçtikten sonra sitenizde reklam filtresine takılmak için sorun teşkil edip etmediğini görebilirsiniz. Testin mobil ve masaüstü olarak iki aşamalı yapıldığını unutmayın.

Henüz bu testi yapıp sonuç alan bir site görmedim fakat bunu sistemin yeni olmasına bağlıyorum. Umuyorum ki, önümüzdeki günlerde bu araçtan daha hızlı yanıtlar almayı başaracağızdır.

Chrome tarafında işler böyle. Şayet kullanıcılar Adblock gibi sitenin tamamındaki reklamları engelleyen çözümler yerine Chrome’un reklam engelleyicisini kullanırsa Webmaster’ların kârlı çıkacağı kesin.

Chrome’un reklam engelleyicisi hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Etkilerini ne yönde görürüz?

10 Yorum
Dijiseo avatar
Dijiseo • 1 yıl önce
Bu sistem gelecekse eğer diğer tüm reklamları kaldıran ads blockers kaldırılmalı chrome den.
Dorebar avatar
Dorebar • 1 yıl önce
Buna sevindim.
ASametYildirim avatar
ASametYildirim • 1 yıl önce
kazandığımız 3 kuruşta gitti desene being sad face
Being avatar
BeingEDİTÖR • 1 yıl önce
Tam aksine ben uzun vadede gelirlerde artış olacağını düşünüyorum. Bu tür reklamlar zaten kullanıcıları uyuz edip deneyimi düşürmekten başka bir işe yaramıyor. Bunları kullanmıyorsanız ve kullanıcıyı rahatsız etmeyen yerleşiminiz varsa en azından artık insanlar AdBlock gibi tüm reklamlarınız engelli şekilde siteye erişmeyecek. Başlıca gelir kaynağınız yukardaki reklam modellerinden biriyse o zaman bir şey diyemem smile
ASametYildirim avatar
ASametYildirim • 1 yıl önce
Aslında haklısın ben genelde siteme sayfa başına 2-3 reklam koyuyorum bu reklamlarıda ziyaretçiyi sıkmayacak şekilde yerleştirmeye çalışıyorum. Dediğiniz gibi uzun vadede kazandırabilir. Beni ikna etmeyi başardın Being smile
xalx avatar
xalx • 1 yıl önce
Çok geç kaldı, milyonlar Adblock yüklemeden bunu yapsaydılar o zaman harika geri dönüşler elde ederdik.
Turgut Öz avatar
Turgut Öz • 1 yıl önce
Sitelerden Gelirimizde GG o zmn , illa adblock engelleyicisini ekleticekler bize
Vtcam avatar
Vtcam • 1 yıl önce
Google Chrome Hangi Tür ((Reklamaları)) Engelleyecek?
İbrahimŞEN avatar
İbrahimŞEN • 1 yıl önce
Google kendinide düşünmüş hem daha çok kazanacaz ama bunu her blog ve sitenin reklam yapıp normal eklentiyi silmeleri gerekecek.
kisabiara avatar
kisabiara • 1 yıl önce
Bunu bi yenilik olarak saymıyorum zira ben yıllardır adblock kullanıyorum. Google banner reklamları tamamen kaldırdığı zaman yenilik olur bence
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.