Giriş Yap / Kayıt Ol

CSS’in En Zor Dillerden Biri Olduğunun 5 Kanıtı

Tarih: 08 Haziran 2018   Kategori: Tasarım   Yazar: Being  |  4590 kez okundu

CSS’i adam yerine koymayabilirsiniz. Onu bir dil olarak kabul etmeyebilir, zaman zaman kendisini aşağılamak suretiyle örseleyebilirsiniz bile. HTML, PHP ve JavaScript gibi büyükler dururken CSS hangi kapının köpeği oluyor, değil mi ama?

Web projelerinin kuyruk sokumu olmasına rağmen CSS’e hak ettiği değeri asla vermedik. “CSS de dil mi yaaa?” diyerek, onun diğer dillerin mevcudiyetini hiyanet saydık. Tüm bunları yaparken gözden kaçırdığımız detaylarla CSS’in en zor dillerden biri olabileceği gerçeğini atladık. “CSS” ve “zor dil olmak” size aynı cümle içinde pek tutarlı görünmüyorsa, 5 kapı gibi nedenden sonra görüneceğine eminiz:

01. Hata raporu olmayan dil

Tüm web dilleri belli başlı kurallara göre yazılır. Her kafanızın estiği yere virgül kondurur gibi bir komut konduramazsınız. CSS için de kurallı bir yapı takip etmeniz elzemdir. Yeri geldiğinde selector’ün adını belirlemeniz, sonra en süslüsüden bir parantez kondurmanız gerekir. Ardından değerlerinizi yazıp bir ters süslü parantezle Selector’ünüzü tamamlarsınız.

.wma {
 color: #fff;
 background-color: #000;
} 

Sıradan bir dille kodlama yaparken, bir şeyler ters gittiğinde ekranınıza kocaman bir hata mesajı konuverir. Hata mesajı, evinize gönderilen EDS çıktısı gibi sizi nerede, ne zaman ve ne şekilde bir hata yaptığınızı gösterir. Ya CSS için ne demeli?

CSS’de hata yaptığınızda; yaptığınız hatayı fark etmeniz, hatanın nerede olduğunu fark etmeniz ve hatayı düzeltmek için hatalı yeri bulmanız tamamen size kalmıştır. İşte o yüzdendir ki CSS sanıldığı kadar kolay bir dil değildir.

02. Değişkenler yok bi’ kere!

JavaScript ve PHP gibi dillerde verilerinizi kadirşinas bir değişkende saklayabilirsiniz. Kadirşinas değişkenler, sizi yalnız bırakmayıp daima zaman kazanmanıza yardımcı olurlar. Üstelik bu değişkenler kodlarınızı daha yönetilebilir kılarlar. Her bir değeri bir bir değiştirmek yerine tek bir değişkeni düzenleyerek onlarca satırı yenileme derdinden yırtabilirsiniz.

CSS’e geldiğimizdeyse değişkenlerin olmadığı bir dünya bizi bekliyor. Aslında bazı adımlar atılarak bu iş önce tatlıya sonra değişkenlere bağlanmak istendi fakat henüz kabul edilebilir sonuçların elde edildiğini söyleyemeyiz. Eskiden kendi dilini kendi yapan web tasarımcıları kullandıkları şöyle bir renk şeması yönetimi ve ilkel değişken metodu varmış, bu müzelik eseri de sizinle paylaşayım:

/*======= renk şeması ==========*/
primary       #000
secondary      #ccc
text         #333
hover       #aaa

03. Falınızda tarayıcı uyuşmazlığı var

Tarayıcı uyumu, daha doğrusu tarayıcı uyumsuzluğu CSS için tam bir baş belasıdır. Kimi aydınlarca oluşturulan W3C gibi standartlar piyasaya hakim ancak hala kafasına göre takılan teknoloji şirketleri ve internet tarayıcıları var. Chrome’da çalışan Firefox’da çalışmayabilir, Firefox’da çalışan Safari’de çalışmayabilir. Bazen Chrome, Firefox ve Safari’de çalışan Edge’de çalışmayabilir.

Bir de işin içine eski olmasına rağmen Internet Explorer desteği girebilir ki, oradan pek çıkabileceğimizi düşünmüyorum. CSS kadar internet tarayıcılarından çeken başka dil var mıdır? CSS gibi bize çektiren başka zalım var mıdır?

04. CSS Özgüllüğü

CSS Selector’leri farklı dereceden özelliklere sahip olabilirler. Mesela hemen aşağıdaki kod satırına bir göz atın:

p {
 color: #000;
}
p {
 color: #333;
}

İki Selector şu an birbirine eşit görünüyorlar. Şimdi birini .paragraf sınıfı (class) ekleyerek, farklı bir stil oluşturmuş olacağız.

p.paragraf {
 color: #000;
}
p {
 color: #333;
}

Pozisyonundan bağımsız olarak, paragraf sınıfı ile atanan paragraf, daha spesifik olduğu için #000 rengine sahip olacaktır. Anlatması bile zor ve karmaşık, bir de bunu kullanmak zorundayız. Daha az özellikli Selector’lerden biri, yüksek özgüllüğe sahip bir Selector’e yazılmış olabilir ve suçluyu saatlerce aramanız gerekebilir. Ötesi var mı yahu?

05. Bi tık’ın dayanılmaz hafifliği

Sorun CSS’i bilen kişilerin kolay kabul etmesi değil, asıl sorun CSS’i bilen bilmeyen herkesin kolay kabul etmesi. Müşteriniz veya çalışma arkadaşlarınız sizden farklı bir estetik anlayışa sahip olabilirler. Sonuç olarak o logoyu bugün 1px bu tarafa, yarın 5px sola, resmi bayramlarda 3px yukarı, dini bayramlarda 2px aşağı almanız istenebilir.

“Oooo o çok uzun iş,” deseniz, kimseye de inandıramazsınız. Neden? Çünkü CSS’in adı çıkmış bir kere! Bir tık oraya bir tık buraya derken, normal bir betik üzerinde kolay kolay rica edilemeyecek ne kadar iş varsa hepsini gönül hoşluğuna yapmak zorunda bırakılırsınız. Belki CSS’e katlanmanın en zor yanı da budur, ne dersiniz?

CSS’i öğrenmek belki kolay olabilir fakat kullanmanın Türkiye şartlarında hiç kolay olmadığı ortada. Ey CSS bilirler! Siz ne düşünüyorsunuz?

25 Yorum
efkey avatar
efkey • 1 yıl önce
:root {
--renk1:#2C3E50;
}

.baslik {
background-color: var(--renk1);
}

:D
Yeninesil44 avatar
Yeninesil44 • 1 yıl önce
less ile değişken fonksiyon, hata tespiti hepsi yapılıyor diğer diller gibi.
Ali avatar
Ali • 1 yıl önce
Less nereye compile ediyor?
Yeninesil44 avatar
Yeninesil44 • 1 yıl önce
anlamadım?
erkansivas12 avatar
erkansivas12 • 1 yıl önce
Anlayamazsın
Kiroglumarket avatar
Kiroglumarket • 1 yıl önce
Aklıma ne hikmetse ie 8-7-6-5 ..||..III doktor hastayı kaybediyoruz ...
Decimas avatar
Decimas • 1 yıl önce
Ülkede spagetti yazan şirketler kol geziyorken, yere yere geldi CSS'i yeriyor smile HTML-CSS markup language'dir, programlama dili değil ki sen error, debug ve gelişmiş şeyler bekliyorsun. Markup olmasından kaynaklı tarayıcı yazan ekipler bu tip konulara farklı yaklaşıyorlar, haliyle bu çeşitlilikler farklılıkları ve acaba destekliyor mu sorularını getiriyor beraberinde. Burada asıl amaç lego gibi basit birimleri kullanarak ortaya bir şeyler çıkartmak. Şimdi gel legoları yer bakalım smile
Being avatar
BeingEDİTÖR • 1 yıl önce
Tamam. Şimdi sayfada CTRL + F yapıp kutucuğa "programlama dili" yazıyoruz. Sonra karşımıza bu kelimenin kullanıldığı tek yer olarak senin yorumun çıkıyor smile Dolayısıyla ben CSS'e programlama dili demedim. İçerikte veya başlıkta da programlama dili yazmıyor smile
KeremYknd avatar
KeremYknd • 1 yıl önce
Mantıklı tespit.
Decimas avatar
Decimas • 1 yıl önce
Beklentin bu şekilde olduğu dışında bir anlam çıkarmak güç, illa programlama dili diye belirtilmesine gerek yok smile
ASametYildirim avatar
ASametYildirim • 1 yıl önce
Simdi css teoride yazılım dili değil diyecem being beni forumdan fırlatacak smile
BizimGri avatar
BizimGri • 1 yıl önce
Being değildir o Boeing'dir. Boeing olsa duramazdın buralarda, ayaklarını yerde kesiverirdi. Being öyle mi canım benim
Being avatar
BeingEDİTÖR • 1 yıl önce
O iş karışık. Biraz sağ sol sorunumsu bir şey. Kimi diyor ki arada derleyici yoksa programlama dili değildir, kimi de sonuçta yazdığımız şey makine (ki kendisi bilgisayar olur) tarafından yorumlandığı için programlama dildir. İsviçreli bilim adamları balıkçılarla uğraşmayı bırakıp bir gün bu sorunu aydınlığa kavuştururlarsa hepimiz aydınlanırız umarım smile
Samet G avatar
Samet G • 1 yıl önce
CSS'de değişkenler var
worldww avatar
worldww • 1 yıl önce
5'e katılıyorum. Ve çok yaşıyorum.
yazilimsoru avatar
yazilimsoru • 1 yıl önce
Css bencede zor ufacık bir şey için saatlerce uğraştığımı anlarım.Ama bu kadar uğraştırmasına rağmen hala seviyorum. Css
Efe C avatar
Efe C • 1 yıl önce
smile bence de
Ahmet avatar
Ahmet • 1 yıl önce
İçeriği gördükten sonra yorumları okumaya geldim. shock
wpuzman avatar
wpuzman • 1 yıl önce
Yalçın abinin ilk css çalışması geldi aklıma.
T Bone avatar
T Bone • 1 yıl önce
CSS gayet iyi amenna ama diğer dilleri bilen veyahut diğer dillerin yapısını bilen insan bunun yapısını nasıl kapamaz
Qwe avatar
Qwe • 1 yıl önce
Kim icat etti lan bu Css yi her tag icin ayri ayri stil yazıp tek tek gezip nerede lan bu hata diye fellik fellik ariyoduk ne güzel.
dnapick avatar
dnapick • 1 yıl önce
Keşke diğer dillerde de zorluktan kasıt bu olsa.
ishana avatar
ishana • 1 yıl önce
Hayatın anlamı, ölümsüzlüğün formülü olmasa da web sayfalarının daha alımlı ve kullanışlı olmasının en büyük etmenlerinden. geliştirene, destekleyene, kullanana, öğrenene ve öğretene teşekkürler.
SefaCanDemir avatar
SefaCanDemir • 1 yıl önce
Css aslın da anlatıldığı kadar zor bir dil değil. Sadece çok basit bir matematiği var o kadar. İnsanların Css'e korkulu gözlerle bakmasındaki temel sebeb Html hiyerarşisi bilmemelerinden kaynaklanıyor.
bilsez avatar
bilsez • 1 yıl önce
CeSeSe işine gelirse.
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.