birliktesatalim
reklam
reklam

CV Belgelerinizi Daha İyi Kılacak 5 Yol

Her ne kadar günümüzde niyet mektupları ve portföy gibi unsurlar da iş başvurularında önem kazanmış olsa da pek çok iş kolunda halen CV en önemli belge olarak geçiyor. Yine pek çok iş alanında başka bir belge istenmiyor dahi. Bu yüzden özgeçmişinizi ne kadar iyi sunduğunuz gerçekten kritik.

Bu arada aşağıda vereceğimiz tavsiyeler tabii ki iş başvuruları yönelttiğiniz alana göre geçerliliğini yitirebilir. Biz hazırlarken bankacılık ya da devlet kurumları gibi kurumsal kalan alanlara başvurmanız koşuluna dikkat etmediğimizi baştan belirtelim. Kurumsal başvurularınız için de belki içeriğimizden çıkartabileceğiniz fikirler olduğu için, okumaya devam etmenizi de tavsiye ettiğimizi belirtelim. Şimdi gelin dilerseniz listemize başlayalım.

Hazırda İngilizce CV Bulundurun

Özgeçmiş hazırlamak gerçekten de vakit alan bir iş. Ancak madem vakit ayırıyoruz, en iyisini hazırlayalım değil mi? Bugün özellikle İngilizce ihtiyacı olduğu belirtilen kurumlara İngilizce CV göndermeniz avantajınızı arttırabiliyor. Dolayısıyla siz güncellemelerinizi yaparken iki belgeniz için de yapmaya odaklanın.

Renkli Şemalardan Kaçınmanıza Gerek Yok

Sonuç olarak belgeniz diplomatik bir belge olarak büyükelçinin önüne çıkmayacak. Bugün internette ve Canva gibi platformlarda oldukça güzel hazır şemalar bulunuyor. Bu tasarımlardan birisiyle belgenizi hazırlamak gerçekten de görünümünü çok olumlu etkileyecektir. Ha kurumsal yerlerde o CV denildiğinde akla ilk gelen şablona uygun bir formatta hazırlayabilirsiniz elbette. Ancak bir reklam ajansına, bir girişime kendinizi sunarken bu kadar ciddi olmanıza gerek yok.

Hobi Belirtmekten Çekinmeyin

Doğrusu bizler kendimizden konuşurken “Aman, ya iş vermezlerse?” diye düşünmeye çok alışmışız. Halbuki karşımızdaki insan kaynakları sorumlusunun ya da yöneticinin elinde bizimle ilgili tek şey o özgeçmiş. O nedenle kendinizle ilgili daha çok fikri kafalarda oluşturabilecek hobiler bölümünü doldurmanız önemli.

Kendinizi Övmekten Utanmayın

Eğer iyi bir iş ortaya koyduysanız, bundan bahsederken utanmayın. Özellikle belgesini ilk defa hazırlayan kişiler bunun için çok çekingen davranıyorlar. İnsan gerçekten de CV’nin sonuna geldiğinde bazen uzun süredir kendisiyle ilgili olumlu şeyleri derlediği için çirkin ve narsistik olduğunu hissedebiliyor. Ancak dışarıya belge işlevinden fazlasını vermiyorsunuz. Yine de dikkat edin ‘overqualified’ da olmayın. Zira bir işe, oraya eksik gelecek insanların alınmadığı gibi, fazla gelecek insanların da tercih edilmediği bir gerçek.

Her Kategori ve İş İçin Ayrı CV

Geldik listenin en önemli maddesine. Başvuru yaptığınız şirketler birbirine rakip ve tamamen aynı işi yapan şirketlerse aynı CV’yi yollamanızda hiç sorun yok. Ancak kategori biraz bile yerinden oynuyorsa belgenizi o kuruma göre tekrardan düzenlemenizi tavsiye ediyoruz. Bu aranılanların karşılığını sizde buldukları anlamını onlara vermenizi sağlar. Bu bazen çok yorucu olabiliyor kabul. Ancak hayalinizdeki işe sizi ulaştıracaksa erinmeye lüzum yok değil mi?

İş başvurularınızda bol şans dileriz. Özgeçmişlerinizde özellikle dikkat ettiğiniz başka neler var? Yorumlarda bizimle paylaşırsanız çok seviniriz.

Bu içeriğe tepkini gösterebilirsin! 👍 4.67 / 5 (3 değerlendirme)

3 kişi bu içerik hakkında tepkilerini gösterdi. Sen de tepkini göstererek yazarlarımıza geri bildirim verebilirsin.

Yorumunuz

Yorum yapmak için giriş yapın.

  Son Yorumlar

  Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al