birliktesatalim
reklam
reklam

Doğru URL Nasıl Oluşturulur?


URL’ler, internet kullanıcıları için basit mavi metinlerden ibaret bağlantılar olabilir. Ancak bir site yöneticisi için bu bağlantılar çok daha kritik rol oynamakta. Bu nedenle nasıl en doğru şekilde oluşturulacaklarını bilmek bir hayli önemli diyebiliriz.

Öncelikle URL’lerin öneminden bahsedelim. Bu bağlantılar pek çoğunuzun da bildiği gibi arama motoru optimizasyonu yaparken dikkat edilen önemli parametrelerden birisi. Bu dahi yapısını doğru hazırlamamız için fazlasıyla yeterli bir sebepken dahası da var. İnternet kullanıcılarının bağlantıları, henüz adrese girmeden önce okuduğu ve ancak güvendikten sonra girdikleri düşünülebilir. Bu nedenle link yapısının UX açısından dahi önemli bir unsur olduğunu söylersek abartmış olmayız. Kullanıcı deneyiminde, kullanıcıların güvenini kazanma yolunda ilerlerken de doğru bir bağlantı oluşturmanın önemli olabildiğinden de bahsettiğimize göre, bunun nasıl yapılacağını konuşmaya başlayabiliriz.

Doğru Bağlantı, Öz Olmaktan Geçer

Yukarıda da söylediğimiz gibi, link yapıları SEO ve UX açısından kritik roller oynamaktadır. Neyse ki düzgün bir bağlantı yapısının hem kullanıcı deneyimi, hem de SEO açısından uygun olduğunu söylememiz mümkündür. Yoksa çok daha zor ve çelişkili bir konu olurdu değil mi? Bağlantılarımız, çoğunlukla yazı başlığından dahi daha kısa olmalıdır. Eğer imkânımız varsa bağlantımızın yalnızca anahtar kelimemizden oluşmasını sağlamamızda fayda vardır. Link karmaşasının da başarılı bir bağlantının oluşmasında engel olduğundan bahsetmemiz mümkündür. Aşağıdaki birkaç örnekte konuyu daha iyi anlayabiliriz. Aşağıdaki link yapısında anahtar kelimemizin ‘Doğru URL’ olduğunu düşünelim.

 • domain.com/15-05-21/blog/dogru-url-nasil-olusturulur/id-17996.php

Eğer URL yapınız bu şekildeyse, bir şeyler yanlış gittiğinden bahsedebiliriz. Bundansa aşağıdaki örnek daha doğru olacaktır diyebiliriz.

 • domain.com/blog/dogru-url-nasil-olusturulur/17996

Hatta ve hatta, yalınlığa önem vererek göze en güzel görünen linki oluşturmak istersek de aşağıdaki yolu takip edebiliriz.

 • domain.com/dogru-url-nasil-olusturulur

Daha da ileriye gidecek olursak:

 • domain.com/dogru-url

Ancak elbette son verdiğimiz birkaç örneğin her adres için başarılı bir örnek olacağını söylemek de iyimserlik olur. Bazı site türleri için bu denli yalın linkler de sorun yaratabilecektir. Peki neden?

URL Doğruluğu Siteden Siteye Değişiklik Gösterebilmekte

Ulusal bir haber sitesi sahibi olduğumuzu düşünelim. Neredeyse birbirinin tıpatıp aynısı pek çok politik, ekonomik ve magazin haberlerinin seneler içerisinde tekrar tekrar sitemize eklendiğini düşünebiliriz değil mi? Peki tüm bu haberlerinin başlıkları gibi link yapıları da birbirlerine benze olursa ne olur? Denemenize, maceraya atılmanıza gerek kalmasın diye biz baştan uyaralım… Sitenizde sonradan yazılan benzer bağlantılar ve başlıklar arama motorları tarafından listelenmeyebilir. Zira hiç index almayabilme ihtimali de oldukça yüksek. Bu tip siteler, bu nedenle link yapılarında yazı ID’leri ve tarihlerden faydalanırlar.

Ancak eğer bir haber sitesine göre çok daha az içerik barındıran ve benzer başlıklar atmayan bir blog sitesi için en uygun link yapısı, amaca uygun kısa ve öz olanlar olacaktır.

Edindiğiniz tecrübelere göre bu yapılardan daha faydalı olduğunu düşündüğünüz teknik bir URL yapısı bulunuyorsa yorumlarda bizimle paylaşır mısınız?

Bu içeriğe tepkini gösterebilirsin! 👍 4.5 / 5 (8 değerlendirme)

8 kişi bu içerik hakkında tepkilerini gösterdi. Sen de tepkini göstererek yazarlarımıza geri bildirim verebilirsin.

Yorumunuz

Yorum yapmak için giriş yapın.

  Son Yorumlar

  Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al