Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

Efsane Yazılım Winamp Küllerinden Yeniden Doğabilir!

Tarih: 20 Eylül 2018   Kategori: Yazılım   Yazar: Being  |  2306 kez okundu

Winamp’ın sadece adını okumanın bile nostaljik seslerin kulağımızda yeniden çınlamasına neden olduğu doğrudur. 2000’li yıllarda Apple’ın iTunes’u ve Windows’un Media Player’inin en güçlü alternatifi olarak piyasada kendine taht kuran efsanevi yazılım, iddialara göre önümüzdeki günlerde Windows 10 desteğiyle birlikte karşımıza çıkabilir.

Winamp’ın geçmişini hatırlatmak maksadıyla ufaktan değinmemiz gerekirse: Winamp, 1997 yılında Nullsoft tarafından geliştirilen bir medya oynatıcısıydı. 1999 yılında kendini AOL’nin ellerinde bulan yazılım daha sonra ise Radionomy bünyesine geçiş yaptı. Winamp’ın kendi internet sitesinde yer alan sayfada Winamp’ın yakında tekrar geri döneceği açıklaması yer alıyor fakat bu konuda şirket 4 yıl boyunca herhangi bir güncelleme duyurusunda bulunmadı. Winamp’ın tekrar küllerinden hayat bulacağı haberiyse yeni Winamp sürümünün internetteki anonim kaynaklarda yer almasıyla ayyuka çıktı.

Winamp’ın güncel sürümü hala kendi internet sitesi üzerinden indirilebiliyor fakat birçok modern işletim sistemiyle yıldızı uyuşamayan Winamp, Windows 10 için de destek sunmuyor. Ortaya atılan yeni iddialar ve sızdırılan Changelog’lara (değişiklik kayıtlarına) göre Winamp’ın kısa bir süre sonra 5.8 sürümüyle ve Windows’un güncel işletim sistemlerine uyumlu olarak tekrardan geri döneceği iddia ediliyor.

Yeni Winamp Windows 8.1 ve Windows 10’u Destekleyebilir

Sızdırılan Changelog kayıtlarına bakacak olursak Winamp 5.8’in en büyük yeniliği Windows 8.1 ve Windows 10 gibi modern işletim sistemlerini destekleyecek olması olacak. İddialara göre yeni Winamp, tıpkı 2002’de AOL’un sunduğu gibi “freemium” yani; tamamen ücretsiz olarak kullanıcılara sunulacak. Yeni Winamp günümüz şartlarına uygun olarak yeni ses çözücüleri (kodek) desteğine de sahip olacak.

Yeni Winamp Korsanların Yemi Olabilir!

Şu an internetteki bazı anonim kaynaklar Winamp’ın 5.8 sürümü olduğu iddia edilen yazılımı kullanıcıların indirmesine imkan tanıyor. Digital Trends gibi önemli kaynaklara göreyse; yeni Winamp hamlesi internet korsanları tarafından göle atılan yeni bir yem olabilir.

Yeni olduğu iddia edilen Winamp’ı Virustotal testinden geçiren ekip, Zillya güvenlik yazılımının Backdoor.Agent.Win32.65202 tanımlaması üzerine temkinli olmakta fayda olduğuna değiniyor. Yeni olduğu iddia edilen Winamp’ın diğer 61 güvenlik yazılımı tarafından onaylanması iki ihtimali doğuruyor: Ya gerçekten çok iyi saklanmış (FUD) bir yazılımla karşı karşıyayız, ya da henüz bazı uyumsuzluk sorunları yaşandığı için bu hata yaşanıyor.

Sizce son güncellemesini 2013 yılında gördüğümüz Winamp tekrar sektöre girer mi? Girse de aynı kullanıcı kitlesini yakalamayı başarabilir mi?

14 Yorum
kemboo avatar
kemboo • 1 yıl önce
Winamp bir spotify olabilirdi. Ama ileriyi görememek onu bitirdi. Ne oldum demiyeceksin ne olacağım diyeceksin tounge
Kiroglumarket avatar
Kiroglumarket • 1 yıl önce
ne uygulamalar yazardık winamp için delphi 7 de msn de ne dinliyorum özelliği olsun, winamp kontrol uygulamaları olsun. 2012 de geldik askerden herşey mziye çekilmiş... sad face
İbrahimTatar avatar
İbrahimTatar • 1 yıl önce
Gözümde canlanır koskoca bir mazi..
OmerAYDINOGLU avatar
OmerAYDINOGLU • 1 yıl önce
Aimp varken kim kullanır winamp'ı smile
buzmavisi avatar
buzmavisi • 1 yıl önce
msn de ne dinliyor özelliği ile winamp açar aşkımı anlatamadığım kızın gözüne sokardım. Ne günlerdi be.
Gerilim avatar
Gerilim • 1 yıl önce
Nostalji falan yok ben hala kullanıyorum smile
ntka avatar
ntka • 1 yıl önce
Hala kullanıyorum windows desteklediği sürece kullanmaya devam klasik görüntüsüyle bkn: http://prntscr.com/kwwuev windows 10 desteklemiyor derken neden bahsediyorsunuz windows 10 son sürümde kullanıyorum.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 1 yıl önce
Bkz1: https://i.hizliresim.com/r1b5az.png ve Bkz2: https://i.hizliresim.com/nlqQaa.png adamlar yok diyorlar smile Nasıl kullanıyorsun bilemiyorum.
ntka avatar
ntka • 1 yıl önce
bkz: http://prntscr.com/kwz9ou bkz2: http://prntscr.com/kwzaj2
Nasıl kullandığımı bilmiyorum indiriyorum kuruyorum çalışıyor evde ve işde devamlı winamp kullanırım vazgeçilmezim smile
ntka avatar
ntka • 1 yıl önce
http://forums.winamp.com/showthread.php?t=374929 buradan indiriyorum her defasında sizde indirin.
HbY avatar
HbY • 1 yıl önce
ben windows 10 da winamp kullanabiliyorum, bi yanlışlık olmasın?
Being avatar
BeingEDİTÖR • 1 yıl önce
Hemen yukarıda bir yorum var, başka bir arkadaşla da bunu konuştuk. Winamp'ın kendisinin söylediğine (ve diğer kaynaklara) göre Windows 10 desteği yok. Yazılım uyumluluk modu desteğiyle çalışıyor veya kodek açısından sıkıntı çıkaran medya türlerini kullanmadığınız için sorunsuz çalışıyor olabilir.
FurkanCanöz avatar
FurkanCanöz • 1 yıl önce
Harbi duygulandım yaa msn zamanları falan off off sad face
ishana avatar
ishana • 1 yıl önce
halen aktif olarak kullanırım. özellikle de mp3 to wav dönüştürme aracının üstüne yoktur...
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest
Kablo TV

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.