wmaraci reklam

Ekran Yenileme Hızı (Hertz) Nedir? Neden Bu Kadar Önemli?

Ekran yenileme yani hertz, ekranlarda kullanılan ve ekranların kaç kez yenilendiğini gösteren bir ifadedir. Hz olarak kısaltılan hertz, özellikle oyuncular için oldukça önem arz ediyor. Yüksek yenileme hızı, düşük yenileme hızına göre çok daha akıcı bir görüntü deneyimi yaşatıyor. Oyunlarda ne kadar yüksek hertzli monitör kullanıyorsak, o kadar öndeyiz.

Monitörlerdeki Hertz Farkı

Monitörlerde hertz yani ekran yenileme hızları, belli bazı matematiksel değerlerle ifade ediliyor. Şu anda piyasada 60 Hertz, 75 Hertz, 100 Hertz, 120 Hertz, 144 Hertz, 165 Hertz, 180 Hertz, 200 Hertz ve 240 Hertz teknolojisini destekleyen monitörler mevcut. Saniyede 60 ekran yenileme hızına sahip monitör ile 240 ekran yenileme hızı destekleyen monitör arasındaki fark, 240 Hz monitörde ekran çok daha hızlı yüklendiği ve akıcı olduğu için 60 Hz monitör ile oynayan oyuncu oyunda geri düşüyor. 240 Hz monitör ile oynayan oyuncu ekranı çok daha önce gördüğü için daha avantajlı oluyor.

Yapma Bunu Apple! App Store’dan Sonra Ürünlere de Zam Geldi
İlginizi Çekebilir!

Yapma Bunu Apple! App Store’dan Sonra Ürünlere de Zam Geldi

Geçtiğimiz gün dolar kurundan dolayı yaşanan sıkıntıları gidermek amacıyla Apple, uygulama marketi App Store’da zam güncellemesi yapmıştı. Paylaştığımız haberde yalnızca App Store değil, aynı zamanda iPhone ve diğer Apple ür...

Hertz Sadece Oyunlarda Değil, Farkli Konularda da Önemli

Ekran yenileme hızı sadece oyunda değil, video izlemede veya video editlemede de çok önemli. 30 Hz bir ekranda izlenilen videodaki nesne, bulanık gözüküyor iken ekran yenileme hızı arttıkça nesne daha da net şekilde görünmeye baslıyor. Ayrıca hertz kalitesi arttıkça görseldeki detaylar da netleşiyor.

Bu içeriğe tepkini gösterebilirsin! 👍 4.67 / 5 (3 değerlendirme)

3 kişi bu içerik hakkında tepkilerini gösterdi. Sen de tepkini göstererek yazarlarımıza geri bildirim verebilirsin.

Yorumunuz

  Son Yorumlar

  Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al