Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

En Az Aşk Acısı Kadar Acı; 5 Webmaster Bunalımı

Tarih: 06 Ağustos 2016   Kategori: Webmaster   Yazar: Being  |  4477 kez okundu

Üzerine çekilen binlerce film, yazılan milyonlarca kitap ve zilyonlarca şarkıdan sonra anlıyoruz ki; “Aşk, birine seni mahvetme yetkisi vermek ve bunu kullanmayacağına güvenmektir.” Birileri güvenimizi boşa çıkardığı ve bu yetkiyi bize karşı kullanmaya başladığı anda erimeye başlıyoruz.

 Ne var ki, Webmaster olarak hayatımızda yaşadığımız en büyük acılar genelde aşkla ilgili olanlar olmuyor. Daha farklı dertlerimiz de var bizim. Bu dertler Urfa isotu mu yoksa Pepperoni acısı kadar mıdır bilinmez. Tek bildiğimiz, bu yola baş koymuş herkes için yaşanacak en az aşk acısı kadar acı Webmaster bunalımlarının olduğudur.

1- Ürkek Ceylan Google ile Frekans Uyuşmazlığı

6 Sene kadar önce katıldığım bir online SEO eğitiminde ecnebi ablamız “Google’ı anlamaya kadınlardan başlayın.” demişti. Bunun o zamanlar ne demek olduğunu tam olarak çözemesem de 6 yıl sonra durumu kavradım. Ben ne kadınları ne de Google’ı anlayamıyordum.

Google ile aranızdaki ilişkiler her zaman yeni tanıştığınız bir sevgili gibi oluyor. Ona ne kadar emek verip taze hediyeler sunarsanız o da sizi o kadar seviyor ve bağlanıyor. Sonra bi’ ara kendinize güveniyor ve Google’ın cepte olduğunu düşünerek rahat hareket etmeye başlıyorsunuz. İşte ne oluyorsa o arada oluyor. Oradan arka sıralardan bir yerlerden BMW 5.20’si olan bir adam Google’ın karşısına çıkıveriyor. O andan sonra size sadece oturup sigara yakmak ve Webmaster bunalımınızın tadını çıkartmak kalıyor. Demem o ki, 6 sene önce bana gerçekten önemli bir tüyo verdiğinin farkında olmayan ecnebi ablamız gerçekten haklıydı.

Google size karşı bir gün 17’sinde genç kız olurken bir anda 30 yaşında ve hiçbir şeyle tatmin edemediğiniz karaktere dönüşebiliyor. Ne me lazım, frekansı iyi ayarlamakta fayda var. Bu uğur da ne insanlar heder oldu derdinden yatakları yorganları kemirdi, siz siz olun ürkek ceylan Google’a her zaman bir kadına yaklaştığınız gibi yaklaşın. Elinizden geldiğince de Spam yaparak Google’ı aldatmaya çalışmayın.

2- “Platonik Sevgili AdSense, Benimle Çıkar Mısın?”

Google ile olan ilişkimizi toplamamız akabinde bu ilişkiyi hepimiz bir şekilde taçlandırmak ve başarımızı bir yerlerden resmileştirmek istiyoruz. Malumunuz Google ile sürekli bir yerlere gitmek gezmek tozmak para işi. Eğer onunla aşama kaydedersek yüzüğü takar ve belki masrafları düşürürüz. Bu aşamada da Google’ın farklı bir ruh hali olan AdSense karşımıza çıkıyor.

AdSense şaka maka bir yana Webmasterların platonik sevgilisidir. Önce hediyelerle gönlünü hoş tutar ardından da ona çıkma teklif ederiz. Bir bakayım düşüneyim der, sonra yok olmadı politikalarımız uyuşmuyor der. Siz 100 kere başvurursunuz o 100 kere reddeder. Fazla nazın aşık usandıracağını bu sistem bir şekilde öğrenmiş olmalı ki, en sonunda gelir sizi kabul eder. Bitti mi? Elbette bitmedi.

AdSense ile işiniz ilk başta olsa bile AdSense platonik bir sevgilidir. Önceleri sizi mutlu etmeye başlar, sonra üzer bunalımlara sokar. O da yetmez, bir gün yok bu iş yürümüyor der ve kendini başkalarının kollarına bırakır. Sonra gelsin bunalımlar gelsin bunalımlar.

3- Komşu Kızı Alexa’nın Tripleri

Alexa ile ilgili olarak bir şeylerin yanlış gittiğini düşünen öyle sanıyorum ki tek ben değilimdir. Önce yaptığınız çalışmalar akabinde ışık hızıyla düşüş yaşar Alexa’nın kalbinde taht kurarsınız. Sonra belli bir aşamaya geldikten sonra ne yaparsanız yapın Alexa gözünde nafile. Bir bakmışsınız sizi sevip sarmalamış kalbinin tam ortasına almış, bir bakmışsınız sizi dış kapının dış mandalı yapıp bir gecede 100 bin geri atmış. Tüm bu hareketleriyle Alexa size tipik nazlı komşu kızı tribi yaşatmaktadır. Biz bu işin çıkarını henüz bulamadık, Alexa’nın kalbine giden yolu keşfedenlerdenseniz belki bizimde o kalbe girmemize yardım edebilirsiniz?

4- Alınamayan Alan Adı Bunalımı - “O Alan Adını Ne Doktorlar Mühendisler İstedi!”

Aklınızda öyle bir fikir var ki, o fikir belki sizin geleceğiniz hatta tüm hayatınız olabilir. Ne var ki, o alan adına ulaşmak her zaman için sandığınız kadar kolay olmayabilir. Alan adı ticareti ayrı bir konu fakat hayalinizdeki projeye birebir uyan bir alan adını bulmanın ne kadar zor olduğunu ancak ciddi bir projeye başladığınızda anlayabilirsiniz.

Com’u dolu, Net’i Dolu, Org’u dolu ve hatta Co’su bile dolu. O kadar hayal ettin, kurdun düzenledin her şey tamam fakat bir türlü alan adını alamıyorsun. Tıpkı istenen bir başlık parası gibi sana diretilen sistem var ortada. Sen onu seviyorsun o da seni ama ne çare? Başlık parası denkleşmediği için alan adını sana bir türlü yar etmezler. Hatta bazen o alan adını sana başlık parasıyla bile yar etmezler. İşte o aşamada ister doktor olun isterseniz mühendis alınmayacak oldu mu bir kere alınamıyor işte. Teoman’ın da dediği gibi “Bazen, ne yaparsan yap olmuyor bazen.” Ondan çok da şeapmamak lazım.

5- Baki Kalan Şu İnternette Bir Hoş Site İmiş – (Aduket)

Her şeyin gelip geçici olduğu bu web dünyasında hiçbir şeyin kalıcı olmayacağını bilmek belki yaşanacak bunalımların en büyüğü hatta aduketidir.  Ne yaşarsanız yaşayın, ne kadar büyük başarılar elde ederseniz edin hepsi sevgililerin bir anlık burun kıvırmasına bakıyor. Bir bakıyorsunuz ki ateşten gömlek giymişsiniz, bir bakıyorsunuz serin sulara dalmışsınız.

Yani hiçbir şeyin garantisi yok. Bir gecede göklere çıkıp milyoner olmak da sizin elinizde bunalıma girip sigara yakmak da sizin elinizde. Belki işimizi seviyor olmamızın da en önemli nedeni budur. Biz oynamayı, çalışmayı, risk almayı ve işimizi aşkla yapmayı seviyoruz. (Bunalıma sokan sevgililere inat)

Aslında bu listeyi arşa kadar uzatmak mümkün ama istiyorum ki içimizi biraz da siz bayın. Sizin en büyük bunalımınız nedir?

38 Yorum
leomaster avatar
leomaster • 3 yıl önce
harika bir makale olmuş smile
ByPowerfuL avatar
ByPowerfuL • 3 yıl önce
#dalgalandımdaduruldumkoştumardındanyoruldumgoogle
Voltaren avatar
Voltaren • 3 yıl önce
sana git diyemem ama kal demekte gelmiyor içimden adsense sad face
ReklamKap avatar
ReklamKap • 3 yıl önce
Benim en büyük problemim atalet. Atalet bir şeyi yapabilecek gücümüzün olupta onu yaomamamızdır. Güzel indexler yakalıyorum devamını görüyorum ama bir türlü devamını getirmiyorum. Bu durumda yani atalette elde edilebilen ama bahanelerle elde edemediğimiz bir hatuna benzer.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Belki atalet esmerdir ve sizin sarışınlara yönelmeniz gerekiyordur? Tüm sorun budur belki...Sevdiğimiz şeylere yönelmiyoruz, istediğimiz şeyleri daha çok para kazandıracağı için yapıyoruz. Bu da bonus olarak başarıyla birlikte yanında ataleti getiriyor.
ryzenshield avatar
ryzenshield • 3 yıl önce
Böyle yazılar güzel oluyor ya smile smile
Oktay avatar
Oktay • 3 yıl önce
Tebrik, teşekkür ve saygıyla. Güzel özet..
osmangokcay avatar
osmangokcay • 3 yıl önce
aşk acısıda neymiş, zar zor geliştirdiğin sitene spam yemek....
uzunlarpc avatar
uzunlarpc • 3 yıl önce
2. İyimiş smile
berkakalinn avatar
berkakalinn • 3 yıl önce
Google sevgilim kadar trip atmadı arkadaş :/
Barun avatar
Barun • 3 yıl önce
sıkılmadan okuduğum neredeyse en eğlenceli wmaraci blog yazısı olmuş smile
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Okumak artık zor iş ya, her şey görsele dönüyor YouTube videoları filan dört tarafımızı sarmış. İnsan yazı kütlelerini görünce ürküyor. Hayır, insanlar sıkılıp böyle okumamaya devam ederse metin yazarları olarak aç kalır trafik ışıklarına çıkar mendil satarız haberin olsun. Diğer yazılarıma da göz at müsait bi' zamanında olmaz mı? smile Mendille ışıkla uğraştırma bizi kredinin taksiti var daha.
ahmtkfl avatar
ahmtkfl • 3 yıl önce
Tek kelime ile ''HARİKA!'' smile
Ucantereyagi avatar
Ucantereyagi • 3 yıl önce
Mükemmel bir yazı olmuş. Ellerine sağlık.
dogandeniz avatar
dogandeniz • 3 yıl önce
Ben ne yangınlar gördüm sen kaç kurtar kendiniii smile Beeen ne çileleer çektim böyleeece bırak beniii smile
exp1239 avatar
exp1239 • 3 yıl önce
güzel bir makale tebrik ediyorum smile)))
hepyasemin avatar
hepyasemin • 3 yıl önce
Başa ne gelirse aniden geliyor. Aduketten kasıt bu galiba. Gün gelecek Azrail'den de bir aduket gelecek. Yaşam sonrası için ne hazırladık acaba ?
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
zülf-i siyâhı sâye-i perr-i hümâ imiş
iklim-i hüsne anın içün pâdişâ imiş

bir secde ile kıldı ruh-i âftâbı zer
hak-i cenâb-ı dost aceb kîmyâ imiş

âvâzeyi bu âleme dâvûd gibi sal
bâki kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş

görmez cihânı gözlerimiz yârı görmese
mir'ât-ı hüsni var ise âlem-nümâ imiş

zülfün esîri bâkî-i bîçâre dostum
bir mübtelâ-yı bend-i kemend-i belâ imiş
kenan3507 avatar
kenan3507 • 3 yıl önce
Google'da bizi görecekmi ?
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Zeki Müren'e bağlı o durum
bubenimdusuncem avatar
bubenimdusuncem • 3 yıl önce
yıkıla yıkıla geldik bu güne alexa
ramazan1478 avatar
ramazan1478 • 3 yıl önce
Google'a güvenmeyin aldatıyor smile
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
BMW 5.20'ye bakar
Ozcev avatar
Ozcev • 3 yıl önce
Cidden çok düşünüldü mü bu yazı? Elinize sağlık harika makale^^
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Valla ben oturup kredinin taksitlerini düşünüyorum her şey tam o arada oluyor, bu yazılar çıkıyor ortaya. Güzel yorumun için teşekkürler smile
mehmetkadi avatar
mehmetkadi • 3 yıl önce
erindim okumaya smile kaydediyorum inşallah iştah gelirse okurum birgün.
bilalguler5 avatar
bilalguler5 • 3 yıl önce
Çok güzel espirili bir dille yazılmış. Tebrik ederim yazılarınızın devamını sabırsıklıkla bekliyorum.
duaevi avatar
duaevi • 3 yıl önce
Desene bizde bunalımday mışız alexa'nın tripleri google'nin nazları adsense'nin ihanetleri yedi bitirdi bizi smile
murat709 avatar
murat709 • 3 yıl önce
Aşk açısından daha kötü bunlar smile
Karatius avatar
Karatius • 3 yıl önce
Google : Oğlum Bak git !!
Web Master : Al Lan Sıraya smile
TheOttomans avatar
TheOttomans • 3 yıl önce
Bizimkisi bir aşk hikayesi Adsense smile
sterk avatar
sterk • 3 yıl önce
Makale güzel olmuş ama ne hikmetse adsense ne platonik ne de gerçek aşk oldu.Hep itip kakıyor bizi smile
ErdemD avatar
ErdemD • 3 yıl önce
Haydar dümen den mi ilham alıyosunuz bunları yazarken smile
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Valla ben oturup kredinin taksitlerini düşünüyorum her şey tam o arada oluyor, bu yazılar çıkıyor ortaya. Güzel yorumun için teşekkürler smile
guneydesign avatar
guneydesign • 3 yıl önce
Keyif alarak okudum işin içinde olunca benzetmeleri gözünün önüne getiriyorsun gerçekten birebir uyumsağlıyor çok güzel bir makale olmuş eline sağlık smile)))
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Çok teşekkürler smile
myakn55 avatar
myakn55 • 3 yıl önce
süper bir makale smile
AmeBack avatar
AmeBack • 3 yıl önce
Bunun gibi makalelerin devamını bekliyoruz.
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest
Kablo TV

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.