Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

Evden Çalışanlara Verimliliğe Takla Attıracak 5 İpucu

Tarih: 31 Ağustos 2016   Kategori: Webmaster   Yazar: Being  |  8083 kez okundu

Webmaster topluluğunun uzun yıllar boyunca içerisinde yer alan bir bireyi olarak artık tahmin ediyorum ki; her 10 Webmasterdan en az 6’sı kendi evinde kendi imkanlarıyla bir şeyleri başarıyor. Geriye kalan bu 4 kişiyse işe giderken pantolon giymek zorunda olan ve hatta belki kravat takma zorunluluğu olan kişilerden oluşuyor.

Yani birçoğumuz evden çalışıyoruz. Evden çalışmak aslında “Çalışmama Sanatı” olarak da yorumlanabilir. Tabii bunun için işin inceliklerini ve püf noktalarını bilmeniz, bunları en doğru, en uygun şekilde uygulamanız lazım.

 Peki; evden çalışırken yaratıcılığımıza ve verimliliğimize takla attıracak ipuçlarını biliyor muyuz?

1. “Evden Çalışmak; Çalışmaktır.”

(Hayır, Çalışırken bir taraftan da Game Of Thrones İzleyemezsin)

Hepimizin ailemize karşı verdiği en büyük mücadelelerden biri “Çalışıyorum ben yiaaa!” demek ve evde olduğumuz zamanlarda aslında çalıştığımızı ifade etmektir. O halde işin içerisine bir rutin katın, sabah işe başlayacağınız saat, vereceğiniz molalar ve iş saatiniz sabit olsun. Bu rutini sağlayarak çalıştığınıza önce kendinizi inandırın ki diğerleri de inansın.

2. Evden Çalışmak Tüm Gün ve Gece Çalışmak Değildir

(Öğlen 3’de kalkıp gece 4’e kadar çalışamazsın sen Transformers Değilsin)

Evden çalışan insanların büyük bir bölümü istediği başarıyı elde edemiyor çünkü çalışma işini yeteri kadar ciddiye almıyor. Eğer hafta içi bütün işinizin çalışmaksa ve bunu evde yapacağınızı düşünüyorsanız çok kısa bir süre sonra isyan noktasına geleceksiniz.

İşi bitirme saatiniz veya zaman aralığınız belli olursa bu sorun ortadan tümüyle kalkar. Yani, mutlaka işiniz bir bitme saati olsun ki, kendinize ayıracak zamanınız olsun. Unutmayın, siz işinizden daha değerlisiniz.

3. Evden Çalışmak İnsanlardan Kopmak Değildir

(Tüm insanlardan tiksiniyorum modeli)

Sürekli olarak evde çalıştığınız bir sisteme kendinizi adapte ettiğiniz anda insanlardan adım adım kopmaya başlarsınız. Bağınızı tümüyle yitirmemeniz ve işinize tekrardan aşkla bağlanabilmeniz için öğle yemeklerinizi diğer insanlarla yemeniz harika bir atılım olacaktır. Böylece her gün mutlaka sosyalleşecek, dışarıdaki dünyayı kendinize hatırlatacak ve işinize hevesle sarılacaksınız.

Yok bu size uymuyorsa en azından bir arkadaşınızla kahve içmek veya bilgisayarınızı yüklenip, bir kafeye giderek birkaç saat hem eğlenceli hem de verimli vakit geçirebilirsiniz. Sıkıcı çalışıp, çok para kazanmaktansa eğlenceli çalışıp, az para kazanmak daha iyidir.

4. Çalışmak ve Çalışmamak Arasındaki İnce Çizgi

(İşte bütün mesele bu!)

Bilhassa bizim gibi internet sektörü tabanlı olarak işleyen işlerde bilimsel olarak kural 53/17’dir. Yani, 53 dakika çalıştıysanız 17 dakika kendinize dinlenme zamanı ayırmanız gerekir. Ofisteyken zaten sürekli çalıştığınızdan bu süreyi sağlamanız belki pek mümkün olmayabilir fakat evde çalışırken bu kuralı uygularsanız daha yüksek yaratıcılıkla çalışabilir ve iş saatleri dengenizi daima koruyabilirsiniz.

İş potansiyelinizi arttırma konusunda da size yardımcı olacak bu kuralı dilerseniz, Pomodore benzeri tekniklerle ilişkilendirerek daha yüksek verim elde edebilirsiniz.

5. Hayır, Patron Siz Değilsiniz

(Ammaan Bugün de ara verip tüm günümü şu aktiviteye harcayayım)

Evden çalışmaya başladığınız anda patronluk duygusunu da içten içe yaşamaya başlıyorsunuz. Giriş saatiniz yok, çıkış saatiniz yok, giyiminize kuşamınıza karışan yok, yok da yok. Ne kadar da rahatsınız değil mi?

Bugün çok fazla iş var ve sizin çalışma modunuz yok, “Nasıl olsa ben patronum yarın yaparız biii şiiiyler” modunda o günün işlerini sallarsanız evden çalışarak hiçbir zaman istediğiniz başarıyı elde edemezseniz. Bilakis aksine bu tavizi kendinize birkaç kere verdiğiniz anda bu bir süreklilik haline dönüşecek ve karşınıza gelen zorlu işlerde sürekli size patronluk duygusunu hatırlatarak sizi işten koparacaktır.

Sizin de mutlaka kendinizce zamanla edindiğiniz ipuçlarınız vardır, onları tüm WM Aracı üyeleriyle paylaşmaya ne dersiniz? :)

38 Yorum
CananSah avatar
CananSah • 3 yıl önce
Gerçekten de öyle, çoğu maddede kendimi buldum adeta. smile Eğlenceli bir dille anlattığınız yazı için teşekkürler.
Ozan Emre Bilgiç avatar
Ozan Emre Bilgiç • 3 yıl önce
Yapılması gerekenleri gayet iyi anlatmışsınız biraz ciddiyet lazım demi smile
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Biz bazen yaptığımız işleri ciddiye almıyoruz, sonra da diğer insanların bizi ciddiye almasını bekliyoruz. Onun için evet hem biraz ciddiyet hem de disiplin lazım smile
Steeldc avatar
Steeldc • 3 yıl önce
"Sıkıcı çalışıp, çok para kazanmaktansa eğlenceli çalışıp, az para kazanmak daha iyidir." sözüne katılmıyorum. Başarılı olmak için bir şeyleri feda etmek zorundayız. Önceliğimiz her zaman işimiz olmalı. Ben demiyorum ki sabah akşam bilgisayar başında olarak hayatımızı asosyel olarak sürdürelim, önceliğimiz işimiz olmalı ki emeğimizin karşılığını alabilelim.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Başarılı olmayı neden parayla sınırlandıralım ki? İşini sevmeden, içerisine eğlence katmadan yapan ve başarılı olan belki birçok insan bulabiliriz ama ömrünün sonuna kadar mutlu şekilde o işi yapabilmişler midir sizce? Sıkıcı başarıyı eğlenceli düşük başarıya tercih etmeli mi insan sizce gerçekten?
yb79 avatar
yb79 • 2 ay önce
Son cümlenize de kesinlikle katılmıyorum.Eğlenceli düşük başarı diye bir kavram yok bu dünyada.Size göre olabilir başarıdan anladığınız ne ise, göreceli tabi..
Bir işte başarılı olmak için, gece gündüz çalışmalı, içinde kaybolmalı, rüyanızda, yemeğinizi yediğiniz kasede onu görmelisiniz.O işin içinde önce kendinizi kaybedip, o iş sayesinde yeni kendinizi bulup onunla tanışabilirsiniz.O kişinin, eskisinden çok daha iyi özelliklere sahip bir kişi olacağı kesindir.
İlk yorum yapan arkadaşa da katılıyorum.Hiçbir doğum acısız olmaz diyerek yorumumu noktalıyorum efendim, saygılar..
halukku avatar
halukku • 3 yıl önce
İster istemez tembellik hasatalığına yakalanmak an meselesi. Ayrıca konsantrasyon problemleri sürekli yaşanır. Çünkü kodları inşa etmek mantıksal işlemler olduğu için iş gücünden çok beyin gücü gerektirir ve beyin dış dünyadan sürekli olarak etkilenir. Mahalleden "overlokçu ayağınıza geldi, halı kilim paspas kenarına...", "sıcag sıcag sıımiiiiid", "domattes bir liraaa" gibi seslere maruz kalırsınız. Mahallenizde sürekli balkonda oturup çocuklarla uğraşan huysuz bir ihtiyar olabilir. Bunun sonucu olarak günlük olarak komşular arası tartışma an meselesi. Evde çocuk varsa işiniz çok daha zor. Çocuk olmayan evdeki boşluğu akraba çocukları doldurabilir. Onlarda saklambaç oynama ihtiyaçlarını kapınızı açma-kapama ile gidermeye çalışırlar. Sizden her an "salatalıktan korkan kedi" videosu izlemek isteyebilirler. Her an ziliniz çalabilir, bu çoğu zaman saat okuyucuları ve merdivenci olabilir. Evde her an ekmek bitebilir, fırının yolu gözükebilir. Diğer ev ihtiyaçları cabası. Eğer evinizde her detayı konuşma gereksinimi hisseden, günde 20 bin kelime limitini sonuna kadar zorlayan, çalışma saatinde bile ilgi bekleyen bireyler varsa ise vay halinize. Derdinizi anlatmaya 7 bin kelime yetmez malesef smile

İmkanı olan arkadaşların ofis kiralamasını öneririm. Tabi ofis kirası,aidat,internet,elektrik,su,yol,yemek için gereken maliyetlere gücünüz yetebilirse. Bunu ortak olarak yapmak daha mantıklı. Sizin gibi düşünen ve ofis arayışında olan başka kimselerle ortak ofis kiralanıp maliyetler biraz düşürülebilir. İstanbul Avrupa da yaşayıp benim gibi düşünen arkadaşlar bana yazabilir.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
İşte evde çalışmanın zorluklarını iliklerine kadar hisseden biri smile
WWT avatar
WWT • 2 ay önce
Konya civarlarında da bana ulaşabilirler. Hali hazırda kocaman ofisimiz mevcuttur smile)
Makalepaneli avatar
Makalepaneli • 3 yıl önce
Çok güzel bir paylaşım smile kanayan yaralara parmak basmışsınız smile
Tarık avatar
Tarık • 3 yıl önce
Anlatılanlar tam beni anlatmış malesef smile
WWT avatar
WWT • 3 yıl önce
Evden çalışmak herkesin harcı değil hakikaten. Ben 1-2 sene denemiştim, ama sonunda hayatımın düzene girmesi için farklı alternatifler aramıştım. İpin ucunu kaçırmamak çok zor smile
Yavuzyuksl avatar
Yavuzyuksl • 3 yıl önce
Güzel bir yazı olmuş elinize sağlık.
YasinKİRAN avatar
YasinKİRAN • 3 yıl önce
Beni Anlattı Sayılır smile
mahoni avatar
mahoni • 3 yıl önce
Verimliliği Artiracak X sey benden size: Ölçümleme & Limitleme
-RescueTime ile verimliliğinizi ölçün. Ki hangi gün ne kadar çalışmısınız bilin.
-ColdTurkey ile Dikkat dağıtan siteleri süreli olarak bloklayın.
(soğuk hindi değil aslında betona yatmak anlamlı bir deyim. Kötü uyanmak manasına geliyor vs)
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Harika bir yorum! Ayrıca Pomodoro tekniğini de sizin listenize ekleyebiliriz sanırım smile Teşekkürler!
SMHMedya avatar
SMHMedya • 3 yıl önce
bende size katılıyorum.
Sefa avatar
Sefa • 3 yıl önce
Bir de gunluk program yapmak. Saat kactan kaca kadar neyi bitiricem? Daha sonra neyi yapicam ?
Ayrica calisirken muzik dinlemek te beyini yavaslatir. Once muzik dinleyin daha sonra muzik beyninizde calsin siz işinizi yapın.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Yıllardır benim de bir türlü başaramadığım şeylerden biri budur. Olmuyor, olmuyor, olmuyor, müzik beni sürekli yavaşlatıp duruyor smile
agg1401 avatar
agg1401 • 3 yıl önce
Çözümü basit, indir kardeşim. At Aimp'e senin için çalsın. İşin için internetten dinlemek cidden zor oluyorsa dene. smile smile smile (Editör içindir)
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Muhabbeti yanlış anlamışsınız hocam, ben zaten Spotify kullanıyorum sorun interneti yavaşlatması değil, müzik dinlemek çalışırken beyni yavaşlatıyor smile
Muhammed avatar
Muhammed • 3 yıl önce
Hocam gece gece güldürdün ya beni Allah`ta seni güldürsün smile
agg1401 avatar
agg1401 • 3 yıl önce
Müzik dinlemek aslında beyini yavaşlatmaz, dinlediğin şarkılardan dolayıdır. Yoksa böyle olmaz Being'im. smile
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Yok ben beceremiyorum o işi bence. Sanki bütün yaratıcılığım müzik başladığı anda sona eriyor. Öyle kilitlenip kalıyorum. Hayır, Ankara havası da dinlemiyorum çalışırken Jazz filan takılıyorum ama olmuyor işte smile
SMHMedya avatar
SMHMedya • 3 yıl önce
güzel makale, emeğinize sağlık.
agg1401 avatar
agg1401 • 3 yıl önce
Bir notta benden sosyal ağları bırakın...
majeste17 avatar
majeste17 • 3 yıl önce
Her şeyi başarıyorum da bir türlü saat 15:00'de uyan gece 4:00 uyu olayını başaramıyorum. Zaman nasıl akıyor bir türlü kavrayamadım.
agg1401 avatar
agg1401 • 3 yıl önce
Onu yapma, kesinlikle. Beynin nasıl alıştıysa öyle yat sorun olmaz.
yurtkuran avatar
yurtkuran • 3 yıl önce
Makale gayet eğitici olmuş editör gayet güzel açıklamış yanına yapılan yorumlar da adeta yemek içine katılan çeşni,tuz biber gibi olmuş bu da konunun zenginliğini ve eğiticiliğini arttırmış.Bana göre yaptığımız işi seversek daha neşeli eğlenceli ve başarılı olacağıma inananlardanım.Editörün şarkı meselesine gelirsem benim durumum onun tam tersi olsa gerek çünkü şarkı beni işime konsantre olmamı sağlıyor ve daha hızlı ve verimli oluyorum bazılarını ise yavaşlatıyor bu bana göre dinlediğin şarkı ve müzikle de alakalı ben genelde hareketli anlamlı şarkıları ve tekno müzikleri tercih ediyorum Jazz müziği hayatta dinlemem o beni de işimde yavaşlatır hatta uyutur...
OguzhanGedik avatar
OguzhanGedik • 3 yıl önce
Bazi sirketlerde yazilimcilara hem uzaktan hemde ofiste calisma imkanlari taninabiliyor. Is yukleri coktan belirlenmis olarak tabiki. Bence verimliligi arttirmak icin cok iyi bir yontem. Yapacagin is belli, ister evden yap ister ofisten..
irfant avatar
irfant • 3 yıl önce
Güzel tespitler edinmişsiniz.
bilgilendirdiğiniz için Teşekkür ederim
eneses123 avatar
eneses123 • 2 ay önce
pomodoro tekniği denirim verimli çalışmak konusunda
omersel avatar
omersel • 2 ay önce
Bi an sevindim Being geri dönmüş diye sad face
yaviz avatar
yaviz • 2 ay önce
Tıpkı beni anlatmışsınız:) Bütün maddelerde kendimi buldum.
emrealtlr avatar
emrealtlr • 2 ay önce
Valla özlettiriyorsun kendini, yazılarını. smile
Mustafakoca99 avatar
Mustafakoca99 • 2 ay önce
Güzel bir yazı olmuş
Komut avatar
Komut • 2 ay önce
Ben sabah 8:00 da kalkıyorum 03:00 a kadar çalışıyorum. Ben artık farklı bi boyuttayım sanırım smile wink
dincerdirlik avatar
dincerdirlik • 2 ay önce
Bir kaç maddede beni özet geçilmiş gibi hissettim kısa süre önce çalışma alanım olsun veya yaşam şartlarımda ciddi değişiklikler yaptım ve rahatım. Yazında anlatıklarında kulağa küpe olacak cinsten being özlemişim seni smile
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest
Kablo TV

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.