Giriş Yap / Kayıt Ol
SMM Panel

Fare Boyutunda, Tam Fonksiyonel PC Üreten Çılgın YouTuber

Tarih: 24 Ocak 2019   Kategori: Teknoloji   Yazar: Being  |  12821 kez okundu

Teknolojinin kendin pişir kendin ye’cileri Raspberry Pi’leri kullanarak birbirinden harika projeler üretiyor. Mesela, sadece bir fare boyutundaki tam fonksiyonel bilgisayarlar gibi…

Electronic Grenade isimli bir YouTuber, özgün bir proje fikriyle ayağa kalkıyor ve elinin altındaki fareyi kaptığı gibi işE koyuluyor. Sonuç: Fare büyüklüğünde ancak tam fonksiyonel bir bilgisayar!

Aslında YouTuber’ın ilk düşüncesi bilgisayarını kendi faresinin içine koymakmış ancak tüm bileşenlerin sığmayacağını görünce 3D model bir kalıp tasarlamış.

“The Computer Mouse” veya lisanımızdaki adıyla “Fare Bilgisayar” projesini üretmek için bir Raspberry Pi Zero W bilgisayardan ve 1.5 inçlik 128 x 128 çözünürlüklü OLED LCD ekrandan faydalanmış.

Bu hınzır fare bilgisayarın tamamen şarj edilebilir 500 mAh bataryası, bir klavyesi ve hatta güç tuşu bile var! İşletim sistemi olarak ise GNU/Linux temelli bir sistem olan Raspbian’ı kullanıyor.

Tabii projedeki her şey güllük gülistanlık değil. Fare bilgisayarın fantastik bir proje olması bazı dezavantajları doğuruyor.

Bilgisayarın mini klavyesi adeta karpel tünel sendromu rahatsızlığı için protokolden davetiye çıkarıyor. Projenin mucidinin söylediğine göre, minnak klavyeyi kullanmak göründüğü kadar da zor değilmiş. Ancak ufak olması kullanıcıyı kısıtladığı gerçeğini değiştirmiyor.

Şimdilik pek güçlü olmayan bu DIY projesi; doküman hazırlama, maillere bakma ve hatta Minecraft oynama gibi ufak tefek fonksiyonlar sunuyor.

Fare bilgisayarı iş başında ve tüm maharetleriyle görmek için hemen aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz:

4 Yorum
ismail avatar
ismail • 2 yıl önce
Raspberry Pi zaten bu işe yaramıyor mu? Yani küçük boyutlu, içerisinde linux işletim sistemi barındıran cihaz. Buna ekran eklemek pek zor olacağını sanmıyorum.

Bilmiyorum belki de ben abartıyorumdur. Daha önce hiç Raspberry Pi'ım olmadı sad face
(Okunuşuna göre miydi yoksa yazılışına göre miydi şu ekler? Hep karıştırıyorum.)
Being avatar
BeingEDİTÖR • 2 yıl önce
Filolojik açıdan o konuda ciddi sorunlar var. Bazı profesörler eklerin okunuşa göre gelmesi gerektiğini savunurken, bazıları da yazılışına göre gelmesi gerektiğini savunuyor. Benim yorumumu soracak olursan her iki tarafın da haklı ve geçerli nedenleri var. TDK bu konuya tamamen sessiz kalıyor. Şu an için kullanımı daha yaygın olduğundan okunuşuna göre getiriyoruz (ben de öyle yapıyorum). Yani, kimse aksini iddia edip bu doğrudur diyemez; çünkü doğrusu yok smile
NumanABi avatar
NumanABi • 2 yıl önce
Kelime İngilizce ise okunuşuna göre ek eklemen gerekiyor.
ishana avatar
ishana • 2 yıl önce
rasperry pi üzerine yapılan projelerden birisi.bu tür projelerin ana felsefesi kime ne faydası var demeden yapmak.merak etmek ve yapmak. bu tür çalışmaların sonucunda da gelişmekte olan ülkelerde bir çok insanın ağzının suyunu akıtan ürünler var.
bu çalışmanın benzerlerini youtube da bulabilirsiniz. 3d yazıcınız varsa, rasperry pi, arduino vb geliştirme kartlarına rahat ulaşabiliyorsanız o zaman bir çok projeyi kendiniz deneyebilirsiniz. projeleriniz için gerekli olan plastik aksamı kendiniz basar, istediğiniz şekilde üretim sürecini yönetirsiniz.
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.