Giriş Yap / Kayıt Ol

Firefox Logosunu Değiştirecek (Pardon, Logolarını)

Tarih: 31 Temmuz 2018   Kategori: Yazılım   Yazar: Being  |  1707 kez okundu

“Firefox” adını duyar duymaz hepimiz kafasında istemsizce dünyanın etrafına sıkı sıkı sarılmış tilki figürü geliyor. 2002 yılında isminden yola çıkarak hazırlanan logo, 16 yıldır ufak değişiklikler hayatını sürdürmeyi devam ettiriyor. Firefox’u yeniden markalandırmaya çalışan Mozilla ise tasarım ömrünün sonuna geldiği düşünelen logoyu yakında emekliye ayıracak.

Firefox markasını geliştirme başlığı altında bir blog yazısı yayınlayan Mozilla Kreatif Direktörü Tim Murray; Firefox’un artık sadece bir internet tarayıcısı olmadığını, Firefox Rocket ve Firefox Reality gibi yan projeleri nedeniyle yenilenmiş bir tasarım diline ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Henüz bir logo değişikliği yapılmamış olsa da bu blog yazısından Firefox’un ve diğer servislerinin yeni logosu olabilecek çeşitli varyasyonlar paylaşıldı. Yayınlanan çalışmaların hiçbirinin final çalışması olmadığı belirtilirken, Firefox kullanıcılarının da fikirlerini blog içeriğinin altına yorum olarak belirtmesi rica edildi. Geri dönüşleri incelenmesinin ardından Firefox yeni bir logoyu, daha doğrusu yeni logolarına sahip kavuşmuş olacak…

Mozilla’nın yayınladığı blog içeriğinde “System 1” ve “System 2” adında iki farklı logo seti paylaşıldı. 11 renkli logodan oluşan koleksiyonları Mozilla, markanın tamamında kullanmayı düşünüyor. Mozilla’nın blog içeriğinde vurguladığı gibi bu çalışmaların hiçbiri nihai çalışmalar değil. Kullanıcılardan alınan geri dönütlerden sonra Mozilla bir çılgınlık yaparak yayınlananın dışında ve hiç görmediğimiz logo setleriyle de karşımıza çıkabilir.

System 1 Logoları

System 2 Logoları

Logolarda hala Firefox’un tilkisinden tümüyle vazgeçilmediği, yalnızca tasarım dili olarak tasarımların şekil değiştirdiği dikkat çekiyor. Mozilla’nın yenilenmiş logolarını görmek için ise kullanıcıların önümüzdeki birkaç ayı beklemeleri gerekecek. Eğer Firefox’un sıkı bir hayranıysanız, 16 yıldır gözümüzün önünde duran logosuyla yavaştan helalleşmeye başlayabilirsiniz.

Hatırlatsanız geçtiğimiz yıl Mozilla önemli bir adım atarak şirket logosunda önemli revizyona varmıştı. Şirketin kendini yenilemesinin de rakipleri karşısında görsel açıdan gücüne güç katacağı kesin.

Firefox’un yeni logoları hakkında siz ne düşünüyorsunuz? System 1 mi yoksa System 2 mi daha hoş görünüyor?

9 Yorum
FurkanHisamioğlu avatar
FurkanHisamioğlu • 1 yıl önce
Gerçekten harika olmuşlar.
Creatingz avatar
Creatingz • 1 yıl önce
Bence gayet iyi .
ReklamYakala avatar
ReklamYakala • 1 yıl önce
başarılı olmuş
moris avatar
moris • 1 yıl önce
Bana kalırsa system 2 daha hoş görünüyor. System 1'de ki 'tilki kafası' simgesi de çok hoş ayrıca smile
SefaCanDemir avatar
SefaCanDemir • 1 yıl önce
Çok tatlılar ya smile
grsy avatar
grsy • 1 yıl önce
Haydi sıcak renklere geçelim -Firefox
EmrahDD avatar
EmrahDD • 1 yıl önce
Kesinlikle sistem 2 olmalı
ishana avatar
ishana • 1 yıl önce
Değişiklik iyidir. pazarlama taktiklerinden bazıları renkleri, mağaza içindeki reyonları ve hizmet çeşitliliğini değiştirmektir. Firefox her ne kadar ücretsiz hizmetler verse de hizmet verdiği kitlenin boyutunu artırmak ister.
Abdül Sümbüllügudümgil avatar
Abdül Sümbüllügudümgil • 1 yıl önce
system 2 ilk 4 gerisi yalan
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.