Giriş Yap / Kayıt Ol

Gelir Paylaşımı Neden Çok Doğru Bir Strateji?

Tarih: 28 Haziran 2021   Kategori:   Yazar: EranKucuk  |  4364 kez okundu

Geçtiğimiz yıllarda dijital platformların ilerleyişi bizlere gösterdi ki en hızlı ivme kazanan şirketler gelir paylaşımı stratejisi uyguluyorlar. Hem de bunu alışılageldik yollarla değil, ciddi ve aktif bir şekilde gerçekleştirerek başarıya ulaşıyorlar. Peki, bu yıldızın ışığı neden bu kadar parlak? Gelin bu yazımızda bu konuyu işleyelim.

Gelir paylaşımı stratejisinin nasıl başarılı olduğunu konuşmaya başlamadan hemen önce, bu strateji ile başarıyı yakasından yakalamış bazı platformlardan bahsetmek gerekiyor. Bugün müzik dediğimizde akla gelen ilk proje olan Spotify ve video denildiğinde logosu dahi aklımızda canlanan YouTube bu stratejinin meyvelerini sık sık topluyor. Ayrıca diğer bir yandan Amazon da gerek kendi e-ticaret operasyonunu pazarlamak için, gerekse Twitch.tv gibi yan platformlarında gelir paylaşımı stratejisinden sürekli olarak faydalanıyor. Bu durum Facebook’u ve ülkemizde Trendyol’u da gelir paylaşımıyla hareket etme yönüne ilerlettiğinde stratejinin getirdiği faydayı şirketlerin hissettiğine eminiz. Peki ama nasıl bir strateji tek başına ‘sihirli değnek’ etkisi yaratabiliyor?

Sadece Parayı Değil Operasyonu da Bölüşmek

Çoğu içerik üreticisi için, gelir paylaşımı sadece para kazanabiliyor olmak anlamına gelmiyor, aynı zamanda tasarruf yapma işlevi de taşıyor. Çünkü bir stüdyo çeşitli içerikler üretirken eğer gelir paylaşımından faydalanmıyorsa, gelir getirebilmesi için de çeşitli elemanlarla çalışmalı ve bir operasyon yürütmeli. Bu elemanlar içerikleri satın almak isteyecek ya da reklamlarla donatmak isteyecek firmalarla gelişecek ki bu güven ilişkisini kurmak da gerçekten profesyonel bir uğraş ve altından her babayiğit kalkamaz. İşte gelir paylaşımı stratejisi, içerik üreticilerin bu tip, kendileriyle çok alakası olmayan konulardan sıyrılmalarına olanak sağlıyor. Bu sayede, yalnızca kaliteli işler ortaya koymaya kanalize olabiliyorlar. Dolayısıyla Adsense gibi projeler yalnızca para kazandırmıyor, parayı elde tutmayı ve kaliteli içerik üretebilme özgürlüğünü de yanlarında getiriyor.

Elbette oluşturduğu gelir elde etme yönü de doğrudan bir katkı, bunu görmemek için kör olmak lazım doğrusu. Bu strateji çerçevesinde hareket eden şirketler gerçekten yarattıkları “Biz bencil değiliz” algısıyla, içerik üreticilerin de gönlüne işliyorlar. Fakat şunu da belirtmekte fayda var, platformlar bu stratejiyle yükselmek istedikleri yerlere geldiklerinde, üreticiler için araladıkları kapıları kısmaya başlıyorlar maalesef. Çoğu içerik üreticisi için ana gelir kaynağı olmaktan çıkıyorlar ve içerik üreticileri yine çeşitli farklı opsiyonların arayışına giriyor. Yine de kabul edelim, hiç yoktan iyidir.

Gelir Paylaşımını Biz Nasıl Uygulayabiliriz?

Eğer operasyonunuz böyle bir altyapı oluşturabilecek kadar güçlü bir ekibe sahipse, durmayın ve buna yönelik yazılımlar geliştirin, algoritmalar hazırlayın ve gelir paylaşımını projenize bir şekilde dâhil edin. Ancak biliyoruz ki çoğumuz böyle bir altyapıyı sıfırdan oluşturabilecek kadar güçlü ekiplerle hareket edemiyoruz ya da en azından önceliğimiz bu olamıyor. Bu nedenle biz çoğunlukla bu stratejiyle hareket eden büyük platformların takipçileri olabiliyoruz. Ancak stratejinin basit versiyonlarını affiliate sistemleri oluşturarak deneyebilirsiniz. Ayrıca çeşitli eklentilerle ‘içerik üret, para kazan’ sistemlerini internet sitelerinize dâhil etmeyi deneyebilirsiniz.

Siz bu strateji ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlarda paylaşırsanız çok seviniriz.

1 Yorum
REEGAZ avatar
REEGAZ • 2 ay önce
Aynen katılıyorum.
Sırf bu strateji ile ilerlemek adına başlattığım yeni projemler tümü A Class olmak kaydı ile her biri farklı sunucu ve İPV4 üzerinde sitelerimle backlink ağı oluşturuyorum. Ama backlinkleri kendim değil, referallar aracılığı ile satmayı hedefliyorum. Bu vesile ile eğer ki okuyan varsa ref olmak isteyen her kesi benimle iletişim kurmaya davet ediyorum.
Şu anda site sayı 30 (hepsi yeni ve artık DR değerleri 14 +) ama hedef ilk olarak 1000, ardından ise 10 000 site ile hizmet vermektir.
Tüm makale yazarlar, backlink satışını yapabileceklere duyurulur.
Kurumsal site hazır oldukta tekrar anonsunu geçeceğimdir.
Her kese saygılar, hürmetler
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.