Giriş Yap / Kayıt Ol

Geliştirici ve Tasarımcılar için Renk Erişebilirlik Aracı: Hex Naw

Tarih: 30 Ağustos 2018   Kategori: Tasarım   Yazar: Being  |  2118 kez okundu

Yazılım ve internet sitesi için renk seçimi yaparken genelde ilham perisinin bize sunduklarından faydalanıyoruz. Kendi kafamızın dikine gidip içimizdeki sesi ve keyfimizin kahyasını dinlediğimiz de olmuyor değil… Peki, seçtiğimiz renklerin birbirine olan kontrast uyumundan ne haber?

Tüm renkler doğası gereği birbirine karşı bir kontrast değerine sahip. Bu dengeyi kıvamında tutturmak, renk körlüğü ve görme sorunu yaşayan kullanıcılar için yazılım ve internet sitelerinizin üst düzey bir deneyim sunması anlamına geliyor.

2010’da New Yorker’ın Mark Zuckerberg’in renk körü olduğu gerçeğini doğrulaması, Facebook’un neden mavi olduğunu ve renk kontrastının ne denli önemli olduğunu hepimize öğretmişti. Jose Antonio Vargas ile röportajında Zuckerberg, “Evet, renk körüyüm. Mavi benim için en zengin renk. Mavinin tüm tonlarını görebiliyorum.” diyerek, Facebook’un neden mavi tonlarını kullandığı sorusuna ışık tutmuştu.

Erişebilirlik deneyimini arttırmak için çalışan bir araç: Hex Naw

Hex Naw, renk kontrastı konusunda tamamen ücretsiz olarak yardımcı olmak ve sitenizin erişilebilirlik puanını arttırmak isteyen bir web aracı. Bu araç ile projenizde kullandığınız iki renk kodunu girdikten sonra, bu renklerin birbirine karşı kontrast uyumuna Web İçerik Erişebilirlik Kuralları (WCAG) çerçevesinde yanıt bulabilirsiniz. Aracın sadece iki rengi karşılaştırdığına bakmayın, eğer projeniz daha renkliyse, 12 ayrı rengi ekleyerek de testler yapabilirsiniz.

Hex Naw ile yaptığınız testin sonucunda AAA, AA, A veya Naw derecelendirmelerinden herhangi birini alıyorsunuz. Bu derecelendirmeler:

  • AAA - Tamamen uyumlu
  • AA - Çoğunlukla uyumlu ama yine de harika.
  • A - İdare eder ama geliştirilebilir.
  • Naw - Geliştirilmeye ihtiyacı var.

Şeklinde anlamlandırılıyor.

Web İçerik Erişebilirlik Kuralları açısından A, AA ve AAA değerleri kabul görürken Naw değeri ise başarısız kabul ediliyor.

Hex Naw’in şu an için tüm Webmaster ve geliştiricilerin dikkatini çekmeyeceğini tahmin edebiliyorum. Fakat bir gün bu araca ihtiyaç duyduğunuzda en azından artık nerede aramanız gerektiği konusunda bir fikriniz olmuş olmalı.

❱❱ Hex Naw’e ulaşmak için tıklayınız

Sitenizin erişebilirlik özelliklerine siz ne oranda değer veriyorsunuz? Ve sizce başarılı renk kontrastı gerçekten kullanıcıların işini kolaylaştırıyor mu?

2 Yorum
darkknightt avatar
darkknightt • 1 yıl önce
renk körlerinden gelen hitlerle sitemi ilk sıraya taşıyabilirim artık smile
Being avatar
BeingEDİTÖR • 1 yıl önce
Belki pratikte işe yaramayacak gibi durabilir ama özellikle erişebilirliğin öncelikte olduğu projelerde muhakkak işe yarayacaktır smile
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.