Giriş Yap / Kayıt Ol

Github, 2017’nin En Popüler Programlama Dillerini Açıkladı!

Tarih: 14 Ekim 2017   Kategori: Yazılım   Yazar: Being  |  2895 kez okundu

2017 yılının sonuna adım adım yaklaşıyoruz. Bu demek oluyor ki artık elimizi attığımız yerden bir rapor, istatistik ve infografik karşımıza çıkacak. Furyanın başını henüz yıl ortasını devirdiğimizde yazılımcıların kutsal bilgi kaynağı Stack Overflow yapmıştı. Bugün de her sene olduğu gibi elinde eteğindekileri istatistiğe döken Github, 2017 yılının en popüler programlama dillerini açıkladı.

Github da geliştiriciler için en azından Stack Overflow kadar önemli bir yapı. Bu rapor verilerinin bilhassa yeni başlayıp hangi programlama dillerine ağırlık vermek istediğini bilmeyen kullanıcılar tarafından incelenmesi faydalı olabilir. Zira bu tip raporlar yazılım teknolojisi rüzgarının yelkenleri ne tarafa döndürdüğü hakkında detaylı ipuçları sunuyor. İşte 2017 yılının en popüler 15 yazılım dili;

#15- Objective-C

Her ne kadar Apple artık Swift’i desteklese de eski alışkanlıklar yazılımcılar tarafından kolay terk edilmiyor. iOS uygulamaları geliştiren Developer’ların hala büyük bir kısmı 30 yılı aşkın süredir hizmet eden emektar Objective-C’den faydalanıyor.

#14- Scala

Scala, 2004 yılında Oracle’ın Java’sına alternatif olması için tasarlandı. Özellikle büyük ölçekli yazılımlar oluşturmak için tercih edilen Scala’nın bu yıl yükselen trend yazılım dillerinden biri haline geldiğini söyleyebiliriz.

#13- Swift

iOS platformuna daha basit ve hızlı şekilde uygulama geliştirmek için Apple tarafından 2014 yılında geliştirilen Swift yükselişine hızla devam ediyor. Artık App Store’a çapa atan yeni yazılımların büyük çoğunluğu Swift kullanılarak yapılandırılıyor.

#12- Shell

Güç kalkanlarınızı hemen devreye almayın. Shell aslında tam manasıyla bir programlama dili değil. Daha çok Shell’i işletim sistemine sunulan önceden planlanmış otomatikleştirilmiş talimatlar dizisi olarak tanımlayabiliriz. Fakat bu Shell’in yükselişte olduğu gerçeğini değiştirmiyor. (Github koymuş aga biz ne yapalım?)

#11- TypeScript

TypeScript’i daha önce duymamış olabilirsiniz. Kendisi Microsoft tarafından 2012 yılında geliştirildi. Geliştirilmesinin ardında yatan neden ise JavaScript platformu için bir alternatif olması ve büyük aplikasyonlar geliştirilirken tercih edilmesiydi.

#10- C

1970’li yılların başında geliştirilen C hala taş gibi sapasağlam ayakta. Üstelik kullanım alanları daralmış değil. Efsanevi programlama dili yalnızca Github değil, diğer raporlara göre de en sık kabul gören programlama dillerinden biri.

#9- Go

Go, Google tarafından geliştirilen bir programlama dili. Arama motorları yapılandırmak için tercih edilem Go, geliştiriciler tarafından çabucak benimsenmiş gibi duruyor.

#8- C#

Microsoft tarafından geliştirilen C# aktif olarak piyasada yer almaya devam ediyor. Özellikle Java’nın karşısında C#’ın en kuvvetli rakiplerden biri olduğunun altını çizmekte fayda var.

#7- CSS

CSS aslında dil değil, böyle mimik gibi bir şey. Fakat internet projeleri yapılandırılırken hiçbir projenin CSS olmadan kabul görmediği yıllarda yaşıyoruz. O yüzden Github’ın neden CSS’e bu listede yer verdiğini sanırım anlıyorsunuzdur. 

#6- C++

C’nin kardeşi olarak kabul edebileceğimiz ilk defa 1983 yılında kullanılmaya başlanan C++ artık her yerde karşımıza çıkıyor. Web geliştirme alanında sıkça kullanılan C++ masaüstü tarafında da karşımıza çıkmaktan geri durmuyor.

#5- PHP

Yahoo! ve Facebook başta olmak üzere daha birçok mega internet sitesi gücünü kuvvetini PHP’den alıyor. Programlama dilinden ziyade daha çok bir betik dili olan PHP için yetenekli geliştiriciler pazarda hala değerli olmaya devam edecekler.

#4- Ruby

Geliştiriciler tarafından yazması ve okuması en kolay framework dili olarak kabul gören Ruby, internet uygulamalarını kolayca yapılandırmaya yardımcı oluyor. Ruby’nin sloganını da hatırlatalım; “Bir programcının en yakın dostu!”

#3- Java

Java, 1991 yılında Microsystem şirketi tarafından interaktif televizyon programları hazırlamak için geliştirilen bir programlama diliydi. Daha sonra Oracle tarafına geçiş yapan Java bir anda her yola gelen küheylan haline geldi. Java günümüzde birçok alanda tercih edilse de sıklıkla Android uygulamaları geliştirilirken başvuruluyor.

#2- Python

Python’un geçmişi 1989 yılına kadar dayanıyor. Kolayca okunabilen bir programalama dili olan Python’un Java’yı geçmiş olması ise ayrı bir konu. Geçtiğimiz sene 3. Sırada olan Python bu sene bir basamak daha yükselmiş oldu.

#-1 JavaScript

GitHub, 337 dilde yazılan açık kaynaklı projelere ev sahipliği yapıyor fakat platformun büyük genelini JavaScript ile geliştirilen kodlar oluşturuyor. GitHub’ın raporuna göre JavaScript’i iyi seviyede bilen geliştirirler JS’nin ekmeğini önümüzdeki sene içinde de yemeye devam edecek.

GitHub’ın 2017 için istatistik verileri bu şekilde. Şimdi söz sizde; genel olarak tablo hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

11 Yorum
mceber avatar
mceber • 1 ay önce
1 php olmaması şaşırttı beni her gelen ya php ya html kullanıyor şaşırdım doğrusu
maribro123 avatar
maribro123 • 1 ay önce
+1 aynen öyle hocam
MOmerAlpi avatar
MOmerAlpi • 1 ay önce
5.sırada PHP zaten var, var yani :)
brkrtp avatar
brkrtp • 1 ay önce
Ülkemiz 5 yıl geriden geldiği için böyle bir beklentiniz olması normal. Bundan sonra da 1. sandığınızı 5. de arayın
mceber avatar
mceber • 1 ay önce
@brktp js 1 olmadığı zaman bakacaz duruma :D
PoseidonTR avatar
PoseidonTR • 1 ay önce
JS Betik dili değil miydi benmi yanlış biliyorum?
Being avatar
BeingEDİTÖR • 1 ay önce
Listenin geneli programlama dillerinden oluşsa da tamamı programlama dili değil. CSS de listede yer alıyor. Ecnebiler bu konuda bizler kadar kasmıyorlar. Onlar için betik dili de programlama dili, işaretleme dilleri de. Evet teknik açıklamasında bunun programlama dili olduğunu söyleyebilirler ancak genel telaffuzda takıldıkları bir konu değil.
PoseidonTR avatar
PoseidonTR • 1 ay önce
Anladım teşekkür ederim açıklamanız için, iyi geceler. :)
name avatar
name • 1 ay önce
ruby nasıl phpyi geçiyor ya
MaximusTR avatar
MaximusTR • 1 ay önce
Ülkemizde popüler olmasa da diğer ülkeler için geçerli değil.
Kodnova avatar
Kodnova • 1 ay önce
Python gerçekten harika bir dil, orta seviye bilgim var. Ama Java'yı geçtiğini söyleyemeyiz. Java, nesne yönetimi, girişimci, geliştirici ve kurumsal alanlarda programlama dillerinin kralıdır. Ha Python yakında geçer mi? Elbette geçebilir ve geçeceğini düşünüyorum. Geleceğin dili Python.
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2017
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.