Giriş Yap / Kayıt Ol
cmamedya

Google Çalışanları, Çin’e Özel Arama Motoruna Karşı!

Tarih: 29 Kasım 2018   Kategori: Sosyal Medya   Yazar: Being  |  3414 kez okundu

Hatırlar mısınız bilmem; Google’ın, Çin’e özel geliştirdiği iddia edilen “DragonFly” adında bir arama motoru vardı. Hakkında “resmi kanallardan” ser verilen ama katiyen sır verilmeyen DragonFly’ın başı bu kez Google çalışanlarının protestolarıyla dertte.

Google özgür internet başlığı altında tüm dünyada at koştururken, aslanlar diyarı Çin’de resmi olarak hizmet vermiyor, veremiyor. Nedeni ise Çin hükümetinin teknoloji sansürü konusundaki “dediğim dedik, çaldığımdan sana ne?” tavırları…

Google, önceki yıllarda Çin pazarına kapıdan kovulunca bacadan girmeye çalışmış ancak bacaya da sığamamıştı. Şimdi ise kapıyı açmak için ev sahibiyle anlaşmayı deneyecek. Ve o karar, Google çalışanların aidiyet duygusuna uymuyor.

Ya da sahiden Google çalışanları “teknolojinin gerçek anlamda özgür ve sansürsüz olmasını” istiyor olabilir mi?

Google Çalışanı, Çin’e Karşı!

DragonFly henüz çıkmadı fakat protesto dardında hedef olması için çıkmasına gerek yok. Proje basına yansımaya başladığında, Bin 400 Google personeli bir araya gelmiş ve projenin durdurulması talepleri için imza kampanyası düzenlemişlerdi.

Düzenlenen kampanya pek etkili olmayınca, Google çalışanları bu kez protesto yöntemini denediler. Ellerine pankartlarını alan 200’den fazla Google’lı, teknolojinin insanları baskı altına almaması gerektiğine inandıklarını bildirerek ufak çaplı bir protesto gösterisi sergilediler.

Google Gerçekten Çin Sektörüne Girecek mi?

Bu yıl Google’ın Çin’e özel bir arama motoru hazırlamasına ilişkin bolca haberle karşılaştık. Bunların ne oranda gerçek olduğu ise henüz resmi kaynaklarca doğrulanmış değil.

Google çalışanlarının protestolarına bakacak olursak; Google, gerçekten Çin’e özel ve sansürlü bir arama çözümü geliştiriyor olabilir.

DragonFly’ın tam olarak neye benzeyeceğini, nasıl çalışacağını ve Google çalışanlarının protestolarındaki haklılık payını önümüzdeki süreçte göreceğiz.

 

Sizce Google protestolar nedeniyle Dragonfly projesinde geri vites yapar mı?

Google’ın Çin sektörüne girmesi şirket için yeni bir dönemin kapılarını aralayacak mı?

5 Yorum
ishana avatar
ishana • 2 yıl önce
ülkelerin kendi kurallarını koyması ve bunları uygulamak istemesi saygı duyulması gereken bir konu. google babasının hayrına çin'e girmek istemiyor. bir rant olmasa google neden çine girsin ki. bu arada google, facebook, twitter gibi sosyal medya araçlarının ülkelerin yönetimlerini zora sokmak adına türlü eylemlerde nasıl kullanıldığını bilmeyen, duymayan kalmadı. google'ın kapalı kapılar ardında ükelerin siyasi kadrolarını manipüle edici, ayaklanma çıkarmaya yönelik ve ekonomik argümanların gelişmekte olan ülkeler negatif anlamda kullanılması ile ile ilgili yapay zeka çalışmaları yürüttüğü bir çok çalışanı tarafından biliniyor ve dile getiriliyor.
Google ürünlerini kulllanıyor ve google üzerinden reklam gelirleri elde etmeye çalışıyoruz. maalesef ki evin anahtarlarını, arabanın anahtarlarını ve geleceğimizi google gibi iyi niyetle kurulmuş lakin sistematik olarak insanları sömüren oluşumlara teslim etmişiz.
fbyazilim avatar
fbyazilim • 2 yıl önce
Çin büyük pazar sansürlü veya sansürsüz smile
Aycup avatar
Aycup • 2 yıl önce
Baidu sitesine çin telefonu ile kayıt olmaktan başka alternatif sunmuyor...
zarali avatar
zarali • 2 yıl önce
Ülkeler kendi çıkarı için mutlaka birsey makmaktadır.
maclarizle avatar
maclarizle • 2 yıl önce
aslında çok olağan bir şey yani bu olmalı da zaten aslında
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.