Giriş Yap / Kayıt Ol

Google Çalışanlarının En Yüksek Maaş Aldığı 10 İş Pozisyonu

Tarih: 29 Haziran 2018   Kategori: Webmaster   Yazar: Being  |  1260 kez okundu

Google gibi şirketleri kurmak şöyle dursun, birçok kişi için ekibin bir parçası olmak dahi harika bir başarı. Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birinde çalışmanın getirdiği kucak dolusu prestijin yanı sıra eşek yükü maaşları da iştah kabartıyor. Google, yalnızca yazılımcıların parayı vurduğu tarzda şirketlerden biri değil. Şirket içinde yazılım alanı haricinde yüzlerce pozisyon ve binlerce çalışanı var. Hepimizin merak ettiğiyse bu çalışanlar için Google’ın ne kadar ödediği.

İş ve teknoloji dünyasının nabzını tutan ve başarılı içerikleriyle tanınan Business Insider, Google çalışanlarının maaşları hakkında detaylı bir analiz çalışması gerçekleştirerek, en değerli 10 pozisyonu ve aldıkları maaşı belirlemiş. BI’nin kullandığı maaş rakamı verileri ise bir online iş kurumu olan Glassdoor’un internet sitesinden derlenmiş.

İşte, Google’da en yüksek maaşla çalışan 10 iş pozisyonu ve yıllık kazançları:

10. Ürün Yöneticisi

Yıllık maaş: 185 bin dolar

Ürün yöneticisi, şirket ürünleriyle ilgili çeşitli projeleri denetlemek ve projelerin yürütülmesinden sorumlu tutuluyor.

09. Mühendislik Müdürü (Alt Seviyeli)

Yıllık maaş: 192 bin dolar

Mühendislik müdürleri, Google’ın en önemli ürünleri üzerinde çalışan, ekipleri yönetmekten sorumlu olan kişilerdir. Mühendislik ekiplerini yöneterek varolan ürünlerin geliştirilmesi veya yeni ürünlerin geliştirilmesi aşamasında mühendislik ekiplerini yönetir ve test ederler.

08. Kadrolu Yazılım Mühendisi

Yıllık maaş: 200 bin 923 dolar

Google’ın esas oğlan ve kızlarından oluşan kadrolu yazılım mühendisleri kompleks sorunları çözebilme yeteneğine sahip kişilerden oluşuyor. Google’ın iş mülakatlarında sorulan beyin yakan sorular da bunun ispatı. Glassdoor’un verilerine göre Google diğer teknoloji şirketlerine kıyasla yazılım mühendislerine yüzde 60 daha fazla maaş veriyor.

07. Kıdemli Ürün Yöneticisi

Yıllık maaş: 201 bin 600 dolar

Tecrübeli ürün yöneticileri Google'a büyük avantajlar sağlıyor. Kıdemli Ürün Yöneticileri, mühendislik ekiplerinin farklı ofislerde olmasına rağmen ortak bir hedef doğrultusunda çalışmasına yardımcı oluyor.

06. Kıdemli Yazılım Mühendisliği Müdürü

Yıllık maaş: 205 bin 290 dolar

Google’da çalışan Üst Düzey Yazılım Mühendisliği Müdürleri, programlama konusunda üstün başarılarıyla öne çıkan yazılım mühendislileri ve ekip liderlerini yöneten kişilerdir.

05. Pazarlama Direktörü

Yıllık maaş: 234 bin 741 dolar

Google gibi dev bir markanın başarılı olmak için pazarlamaya ihtiyacı var. Pazarlama direktörünün görevi, Google'ın sunabileceği hemen her şey şey hakkında bilgi edinmek ve süreci yönetmek. Bunlar konferans sunumları, blog içerikler, TV reklamları ve diğer birçok şeyi olabilir.

04. Kıdemli Kadro Yazılım Mühendisi

Yıllık maaş: 242 bin 500 dolar

Google'ın kıdemli yazılım mühendisleri, şirkette en yüksek ücretli çalışanlar arasındadır. Bu mühendisler, hangi departmanda çalışıyorlarsa çalıştıkları departmanın teknik departmanı ihtiyacını da karşılamakla yükümlüdürler. Bu, YouTube, Google Ads veya şirketin başka bir bölümü olabilir.

03. Direktör

Yıllık maaş: 247 bin 500 dolar

Bölüme bakılmaksızın Google’daki bir direktörün, takımlara liderlik etmesini ve yönetmesini ve herkesi ortak bir hedefe odaklanmasını sağlamak için şirkete üstün liderlik becerileri getirmesi bekleniyor.

02. Grup Ürün Müdürü

Yıllık maaş: 253 bin 905 dolar

Ürün yöneticileri, her Google projesinin Nexus noktasıdır. Satış, yazılım mühendisleri, pazarlama yöneticileri ve hemen hemen her projenin parçasıyla etkileşime girerler. Google'ın en iyi ürünleri bile, iyi bir grup ürün yöneticisi olmadan beklenen başarıyı yakalayamayabilir.

01. Mühendislik Müdürü

Yıllık maaş: 283 bin 591 dolar

Adından da anlaşılacağı üzere, bir mühendislik direktörü; şirket içindeki mühendisliğin tüm yönlerini denetlemekten sorunludur. Kariyercilik alanında ünlü websitesi Monster’ın ipucuna göre; bu tip bir pozisyonda çalışacak kişilerin en az 10 yıllık deneyim sahibi olması bekleniyor.

Google’da rakamlar birçok şirkete kıyasla evlere şenlik görünüyor. Sizin de bir gün Google veya eş değeri büyük şirketlerde çalışma gibi bir hayaliniz var mı?

18 Yorum
yazilimsoru avatar
yazilimsoru • 2 ay önce
Türkiye'den bir iki tane mühendis göndersek 2 sene felan çalıştırıp geri buraya getirsek ne fena döviz girer ülkeye A:SD:ASD: Bende hala web sitemden 0.05 kuruş kazandım diye sevineyim.
MeMo avatar
MeMo • 2 ay önce
straight faceDAASDDQWDA:SA
mxaksoy avatar
mxaksoy • 2 ay önce
Hdhdhshnsjs
ReklamKap avatar
ReklamKap • 2 ay önce
Olur da bir gün kadrolu yazılımcı çalıştırırsam ne kadar maaş vereceğimi tahmin etmek için içeriğe girdim. Pişman değilim. smile Sorunuza gelecek olursam hocam, büyük bir şirkette çalışmak yerine büyük bir şirket olmayı hayal ediyorum.
the avatar
the • 2 ay önce
Çaycı eksiği var mı? aylık 5 bin $ verseniz yeter smile
TNT avatar
TNT • 2 ay önce
Bize de şurda 2 tıka üç kuruş versin smile Hainsin Google !
Korkmaz avatar
Korkmaz • 2 ay önce
/12ciler burada mı smile
ntka avatar
ntka • 2 ay önce
Biz yaşamayalım bu nedir arkadaş üç kuruş biriktirip bir ev alamıyoruz adamlar trilyonlar kazanıyor ayda bizde günü kurtarmanın peşinde koşalım valla yazık halimize
sworks avatar
sworks • 2 ay önce
Beklediğimden çok çok daha düşük. Beşiktaş'daki futbolcu yıllık ortalama 2.5 milyon euro alıyor. Google'da ise Mühendislik Müdürü yıllık 283.5 bin dolar alıyor.
Tabi birisindeki çalışan sayısı ile diğeri bir değil ama şirket gelirleri de bir değil smile

Yoast'ın kurucusu eminim Google'ın mühendislik müdüründen daha çok kazanıyordur. Buradan Google vb. büyük şirketlerde çalışmak yerine kendi işimizi kurmamız sonucu çıkmıyor mu sevgili @Being smile
bjlkl avatar
bjlkl • 2 ay önce
zaten kendi işini kurup bu seviyelere getirmek de çok kolaydı değil mi?
sworks avatar
sworks • 2 ay önce
Kimse kolay demedi ki. Google'da çalışmak da kolay değil. Google'da çalışabilecek bilgi düzeyine sahip birisinin iş kurması ile sıradan birinin iş kurması aynı değil. Ben sadece ücretleri yönünden kıyasladım. Beklediğimden düşük o kadar.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 2 ay önce
Herkesin başarı kriteri farklıdır. Mesela benim dev bir şirket oluşturma gibi bir hayalim yok. Bazıları ara bazıları ana elemandır. Ben ara eleman açığını kapatıyorum smile smile
MuhammedAVCI avatar
MuhammedAVCI • 2 ay önce
Güzel para smile
deryaerdil avatar
deryaerdil • 2 ay önce
Aylık paralarını hesaplayayım dedim çok oldu boş verin sad face
ajanszero avatar
ajanszero • 2 ay önce
Aylık 1.2 trilyon para (eski para diliyle) oha ya sad face
darkknightt avatar
darkknightt • 2 ay önce
hangi hesapla buldunuz bunu?
luxfm avatar
luxfm • 2 ay önce
oradaki üçretler yıllık yani 30'la çarpmak yerine bölmeniz gerekiyor.
ajanszero avatar
ajanszero • 2 ay önce
pardon bilmiyordum.
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.