Giriş Yap / Kayıt Ol

Google Fred Güncellemesi Ummadığımız Taş Olabilir

Tarih: 20 Mart 2017   Kategori: Webmaster   Yazar: Being  |  1840 kez okundu

8 Mart sonrasında internete düşen dedikodular ve sitelerdeki tsunami etkisi üzerine Google’ın gizli kapaklı hınzırca bir güncelleme değişikliğine varmış olabileceği ihtimali üzerinde durulmuştu. Güncelleme sonrasında birbirini kovalayan günlerle birlikte yeni tahminler ve teorilerde açığa çıkmaya başladı.

SEO konusunda öncü internet kaynaklarından biri olan, Search Engine Roundtable kaynağına göre, yapılan yeni güncellemenin hedefinde reklam çorbasına dönen ve düşük içerik değerine sahip olan internet siteleri yer alıyor. Kaynağın incelediği onlarca site örneğine göre tüm kriterleri ortak olan internet sitelerinde %50 oranında Google üzerinden gelen organik trafiğin düşüşü gözlemleniyormuş. 

Söz konusu kaynağın bu iddiasıyla birlikte Google Fred güncellemesinin ilk açıklamada olduğu gibi aslında link temelli bir güncelleme olmaması ihtimali oldukça yüksek görünüyor. Verilen detaylı bilgiler ışığında hit düşüşü yaşayan internet sitelerinin de genellikle çok ağır reklam kullanan internet siteleri veya Google AdSense gibi reklam ağlarının yanı sıra, “Buralar boş durmasın, şuraya da Admatic sokayım.” tarzı tutum sergileyen sitelerin etkilendiği gözlemleniyor.

Daha önceki yazıda da söylediğimiz gibi şu an sadece SEO alanının lideri internet bloglarının yaptığı tutarlı analizler üzerinden atıp tutuyoruz ve henüz Google tarafından hala güncellemenin kabul edilmesi veya yalanlanması gibi bir durum yok. Bu analizlere dikkat etmek önemli ancak kesinlikle kutsal bilgi olarak kabul edilmemesi gerektiği de aşikar.

Siz güncellemenin içeriği hakkında ne düşünüyorsunuz? Söz konusu kaynak ve onun gibi düşünen diğer onlarca kaynağın hakkaniyeti var mı?

8 Yorum
KDOGAN avatar
KDOGAN • 1 yıl önce
Burak, bence bu güncelleme aşırı keyword yoğunluğu olan ve sırf index kasmak için içerik giren sitelere vurdu. Backlink ile yakından uzaktan alakası olduğunu düşünmüyorum. 300 kelime makale yazıp, 50 kelimesinde keyword geçiren ve kullanıcıyı kandıran başlıklar atan, hemen çıkma oranı yüksek, bu ve bunun gibi sitelere çarpan bir güncelleme oldu. Eski sitelere yaptırımlar uygunlanmadı. Ama yeni sitelere büyük yaptırımlar uygulandı. Tahminimce, keywordler link olarak verilmediği sürece, siteleri kötü etkileyecek. Kullanıcı siteye girdikten sonra, ilk 150 kelimede boş boş laf çorbası okuyuyorsa, bu kullanıcıyı boğuyor, sıkıyor. Ya hemen çıkmasını sağlıyor ya da kullanıcı istediğini alamadığı için; Adsense reklamları ilgisini çekmiyor. Bu sebeple de Adwords yayıncılarının işine gelmeyen geri dönüşler meydana geliyor. Geri dönüşlerin azalması, Google Adwords kullanımının terk edilip, sosyal medya reklamlarına yönelimleri arttırıyor. Kısacası, içeriğiniz hit çekmeye yönelikse, Adsense reklamları açısından da; Adwords'e reklam veren açısından da; sorun yaratır. CPM düşer, reklam verimliliği azalır. Google'ın işine gelmez. İçeriğe göre reklam çıkarttığı için, keyword yoğunlukları yüzünden, ters etkiler alabiliyor. Reklamı yanlış içerikte göstermek diyoruz buna. Bundan sonra yapmamız gerekenler, aramalara yönelik başlıklar yerine, özgün başlıklar kullanmak; içerikte keyword yoğunluğu kasmak ve içeriği dolambaçlı bir hale getirmek yerine, net bilgilerle siteye giren kullanıcıyı tatmin etmek. Ve daha fazlası...
mryavuzselim avatar
mryavuzselim • 1 yıl önce
Gayet net bir açıklama katılıyorum
dentizm avatar
dentizm • 1 yıl önce
Çok güzel tespitler, biz şuan aynı durumdayız. Görüntülü reklam ağlarından dönüşüm alamıyoruz, sosyal medyaya yöneldik. Oradan da pek bir şey çıkmadı, şimdilik beklemedeyiz.
millertekadam avatar
millertekadam • 1 yıl önce
Yazdıklarınızın hepsi doğru bizzat başıma geldi 300 k hiti olan site 80 k şuanda smile Hakettik ama sonuna kadar 2016'da ne kadar keyword geçse makalede o kadar hızlı çıkıyorduk 1.sayfaya şimdi ise zar zor.
HasanSorumli avatar
HasanSorumli • 1 yıl önce
taktik maktik yok bam bam bam girdi smile
ismail avatar
ismail • 1 yıl önce
Umarım site otoritesi yerine içeriğe yönelen bir algoritma olur.
Dolphin avatar
Dolphin • 1 yıl önce
Yıllardır kullanılan saçma sapan algoritmalardan gerçekten bıktık ve sıkıldık. Biz müşterilerimiz için kaliteli ve özgün içerikler hazırlıyor ve hazırlatıyoruz. Spam bir çalışma kesinlikle kullanmadan organik bir şekilde çalışmalar yapıyoruz ancak "Emek Hırsızları" geliyor hem bizden çalıyor hemde saçma sapan kopya içeriklerle siteyi doldurup bizim üstümüze geçiyor. Gel gör ki Google denen arama motoru tutuyor adamın sitesini 1.sayfaya çekiyor. Ne kadar güzel amanınnn. Güncellemelerin bir çoğunda sitelerim etkilenmiyor en güzel tarafı da bu oluyor aslında. Geç ama sağlam bir şekilde ilerleyip tahta kuruluyorum... Umarım artık Google sitelerin özgün ve kaliteli içerikleri gözlemleyen bir bot ve algoritma geliştirir.
dentizm avatar
dentizm • 1 yıl önce
Herkes özgün içeriğin önemini biliyor ama özgün içeriğin tam olarak ne olduğu konusunda kafa karışıklığımız var. Başka bir siteden alınan değiştirilmiş yazı özgün kabul edilmiyor. Oturup kendiniz baştan aşağı yazsanız da kabul edilmesi zor. Aynı konuda binlerce yazı yazılıyor Google bunu ayırt edebilecek kadar zeki bir yapay zeka örneği. Google derki, özgün makale her şeyden önce diğerlerine kıyasla önemli bir değer sağlamalı, kalite kontrolü yapılmış olmalı, konuyu farklı açılardan ele almalı, ilginç bilgiler vermeli, yazım ve sitil hataları olmamalı, tekrarlanan anahtar kelimeler olmamalı vb. Kısalığı uzunluğu çok önemli değil, yeter ki farklı bir değer sağlasın. Herkes ne yapmışsa siz tam tersini yapın, Google sizi hemen fark edecektir smile
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.