Giriş Yap / Kayıt Ol

İnternet yayıncılarının ekmeğini tıktan çıkarması gibi 20 yıllık bir gerçek var. Diğer yandan başarılı yayıncıların ekmeğini kesen Adblock ve türevi diyet uzmanları, internet tarayıcı menüsüne hakim. Kurunun yanında yaşın yanmasına gönlü el vermeyen Google’ın bu karmaşaya son vermek için birçok girişimi oldu. Google Chrome’a dahili reklam engelleyicinin entegre edilmesinin nedeni de buydu. Tek adımla yetinmeyen Google, şimdi elindeki en güçlü kartlardan birini masaya koyarak Funding Chocies’ı 31 ülkede kullanıma sunuyor.

Kullanıcılar bir sayfayı ziyaret ettiğinde arkadan Pavarotti edasında yükselen otomatik ve müzikli reklamlar veya sayfaya geçişi yapması için 10 saniye bekleme sınırı sunmak, kullanıcı deneyimini gerçek manada yerden yere vuruyor. Bu şuurla internet siteleri tarafından taciz edilmek istenmeyen kullanıcılar Adblock ve muadillerine yönelerek rahatsız edici reklamları engelliyor. Ne var ki aynı kullanıcılar taciz edilmekten kurtulmak adına yükledikleri yazılımların yayınlarını sevdiği sitelerin mezarını kazmak olduğunu bilmiyorlar. Google’ın Funding Choices adını verdiği servisi bu sorunu ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Funding Choices Nedir?

Bir kullanıcı Funding Choices kullanan internet sitesini ziyaret ettiğinde, kullanıcıya kapatılabilir bir uyarı mesajı beliriyor. Funding Choices kullanıcısı siteler bu mesajı istedikleri gibi kişiselleştirebiliyor. Servis bu bildiriyi yalnızca Adblock kullanıcılarına gösteriyor. Bildiriden kurtulmanız için ise siteyi beyaz listeye almanız veya bir başka Google projesi olan Web’de reklam kaldırma pasosu satın alması gerekiyor.

Peki, kullanıcımız her iki ihtimale de yanaşmıyorsa ne olacak? Burada insiyatif yayıncılara (yani bizlere) kalıyor. Kullanıcıya Adblock’u kapatmaması halinde aylık sayfa gösterimi sınırı koyabiliyoruz. Kullanıcı bizim tarafımızdan belirlenen limiti aştığında Adblock’u kapatana kadar sitedeki içeriklerden faydalanması bildiri ekranıyla engellenmiş oluyor.

Google beta aşamasındaki Funding Choices’dan aldığı geri dönüş verilerini de bizimle paylaşıyor. Funding Choices kullanan pilot sitelerin 4.5 milyon ziyaretçisi siteyi Adblock’un beyaz listesine almayı kabul etmiş ve bu siteler toplamda 90 milyon ekstra sayfa gösterimi avantajını elde etmiş.

Funding Choices balıyla kaymağıyla Google’a yarayacak gibi duruyor ancak hepsi bununla sınırlı değil. İsterseniz Funding Choices’u kullanırken Web pasosu satın almak yerine kullanıcılarınızın tek seferlik veya dönemlik ödeme yaparak sitenizdeki reklamları kaldırmasını sağlayabileceksiniz. Google’ın yayıncıları bu açıdan kısıtlamayacak olması takdire şayan.

Şimdilik tek kötü haber Google’ın Funding Choices’u sunduğu 31 ülkenin arasında Türkiye’nin yer almıyor olması fakat kısa sürede Türkiye’nin de listeye dahil olması bekleniyor.

Google’ın Funding Choices çözümü Adblock işini kökten çözebileceği gibi yayıncıların yüzünü güldürebilir. Ülkemizde kullanıma sunulduğunda siz Funding Choices’u kullanmayı düşünür müsünüz?

17 Yorum
fortehk avatar
fortehk • 10 ay önce
Yayımcı dediğiniz tek kitle adsense kullanalar mı? Yeterince tek el değil gibi iyice tek elleştirmek adına atıkları aşağılık bir adım ve oyundur bu kanımca. Bunu da çok güzel uzun bir zamana yayarak çaktırmadan gerçekleştiriyorlar. Özelikle yurt dışında 5 yıldır adsese kullanan aynı sektörde çalıştığımız adamla tüm içeriğimiz aynı olmasına rağmen 2 haftada adsensem banlandı. Bende doğal olarak alternatiflere yöneldim. Bu alternatiflerde sizin kullanıcı deneyimini bitiyor dediğiniz reklam geçişleri vs. Ee bu da kalkarsa ne yapalım? Özelikle Türkiye de zaten sadece sağlık, moda, kadın cart curt sitesi açıyım makale yazıyım para kazanayım mantığı bildiğiniz gibi adeta bir çöplük olan beli başlı haber siteleri yüzünden bitti. Düşünelim bi, ülkede oldukça kaliteli makale yazarı olan insanlar neden kendi sitelerini açmak yerine 3-5 kuruşa sağda solda yazıyor? Ülkede yayımcılık kalmadı çünkü. haa daha dur vergi vereceğiz daha smile
ishana avatar
ishana • 10 ay önce
genel olarak düşünüldüğünde reklam sektöründe Google gibi reklam programlarını yürüten firmalar hep kazançlı. biz sayfalrında reklam yayınlayanlar daha çok reklam gösterebilmek için tırmalıyoruz. internet gezginleri daha az reklam izlemek için tırmalıyor. hep reklam şirketleri kazanıyor. evet bu bahsettiğim durumlar sektörün gerçekleri, lakin bu sisteminde bir gün sonu gelecek. daha ne kadar web sitesi açıp tekrar eden içerikler yayınlamaya devam edeceğiz? daha ne kadar içerik üretilebilecek?
ziar123 avatar
ziar123 • 9 ay önce
Bu zamana kadar insanlar kitpa yazmaktan sıkılmadıysa, önemli olan bilgi değil bir insnaın aynı zamanda onu nasıl dile getirdiği kullandığı dil.. Bu zamana kadar insanlar nasıl kitaplar ayazacak şeyler buldularsa o şeyleri bulmaya devam edecekler. Nasıl İnstagramda gezerken gülünücek birşey kalmadı daha deyip ertesi gün gülebiliyorsak burasıda böyle bir ortam smile
nebiozkan avatar
nebiozkan • 10 ay önce
Ekmeğini tıktan'ı taştan anlayan, sonra hatayı fark edip çubuğu aşağı indirmeye ve admin'e laf etmeye çalışan sonra hata olmadığını fark edip tekrar yukarı hıp hızlı çıkan bir tek ben miyim smile
Being avatar
BeingEDİTÖR • 10 ay önce
Allah iyiliğinizi vermesin hocam, sabah sabah ağız dolusu güldüm smile smile
drofa avatar
drofa • 10 ay önce
Düşünmek ne kelime...
Yeninesil44 avatar
Yeninesil44 • 10 ay önce
paso satmak için yapmıslar sanki
btnaslan avatar
btnaslan • 10 ay önce
Bu paso satın alma paraları yayıncıya gidecek mi peki?
Being avatar
BeingEDİTÖR • 10 ay önce
Evet, Paso iş ortağı olan siteler için alternatif bir gelir modeli olacak.
btnaslan avatar
btnaslan • 10 ay önce
O zaman gelse süper olur
gencmagazine avatar
gencmagazine • 10 ay önce
benimde dün haberim oldu yurt dışı kaynaklı bir siteden hatta 2 siteden aldım içeriği sitemde paylaştım
ahmet avatar
ahmet • 10 ay önce
wordpress eklentisi yokmu bunun için adblock kullananları siteye sokmayak
Being avatar
BeingEDİTÖR • 10 ay önce
Var ama mega internet sitelerinin hiç biri o topa görmediğine göre hayrından çok zararı vardır diye düşünüyorum.
bugrailkay avatar
bugrailkay • 10 ay önce
Tabi düşünürüz
John wick avatar
John wick • 10 ay önce
Google kendisi bile insan gibi reklam sunmuyorken sunduğu çözüme nasıl güvenebilirsiniz?
bycaptan avatar
bycaptan • 10 ay önce
Hali hazırda pek çok haber sitesinde görüyordum bu uygulamayı. Google komisyon veya benzeri bir kesinti yapmaz ise gayet güzel bir fikir.
kaanst avatar
kaanst • 9 ay önce
Kökten çözüm: Google AdBlock eklentilerini yasaklasın
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.