Giriş Yap / Kayıt Ol

Google’ın iOS ve Android Uygulama Geliştirme Framework’ü Flutter Yayınlandı

Tarih: 28 Şubat 2018   Kategori: Mobil   Yazar: Being  |  9136 kez okundu

Google’ın yeni Framework aduketi olarak geçtiğimiz sene duyurulan Flutter Framework’ü, MWC 2018’de boy gösterdi. Açık kaynaklı ve ücretsiz bir framework olan Flutter, geliştiricilere tek bir platform üzerinden yerleşik iOS ve Android uygulamalarını geliştirme imkanı tanıyor.

Google ve Apple yıllardır ekosisteme daha çok uygulama geliştiricisi kazandırmak adına, adet olduğu üzere yeni Framework’ler, ya da diller ortaya çıkarıyor. Bunun şimdilik son halkası Google’ın yeni gözde Framework’ü Flutter olacak. Peki, Flutter geliştiricilere yeni bir Framework olması dışında neler sunacak?

Flutter Dart programlama dili kullanılarak geliştirilmiş. Framework ile birlikte çeşitli paketlerin yanı sıra, Rendering Engine ve uygulamaların yerel biçimde çalışması için ihtiyaç duyduğu kodlara yer alıyor. Mobil cihazlarda uygulamaların performanslarını arşın arşın zirveye çıkaracağına inanılan yeni Framework, bir taşla iki platform vurmak isteyen geliştiricilere hitap ediyor. Framework’de kullanılan UI ve Widget’ler yardımıyla Flutter, uygulama geliştirme sürecinde geliştiricilerin, az çalışıp çok iş başarmasına yardımcı oluyor.

Flutter tüm gelişticilerin gönlünü almaya eğilimli olarak tasarlanmış. Popüler olarak kullanılan Android Studio, Visual Studio Code ve Xcode başta olmak üzere birçok IDE’yi destekliyor. Paketler tarafında ise geliştiriciler için Firebase ve Facebook Connect’in dahil edildiği 1.000 kadar paket yer alıyor. Geliştiriciler adına Flutter’ın belki en sevindirici yanı ”Hot Reload” adıyla tanıtılan; uygulamanızı geliştirirken mevcut durumunuzu kaydetmeden, yaptığınız değişikleri test etme özelliği olmuş.

Yeni bir Framework geliştiricileri ne kadar mutlu eder bilmem, fakat işin bir de dedikodu kısmı var. Bazı kaynaklara göre geçtiğimiz sene Google’ın “Fuchsia OS” adında yeni bir işletim sistemi hazırladığını duyurmuştuk. Belki de Google’ın asıl amacı, iOS ve Android’den ziyade; iOS, Android ve Fuchsia OS destekli olarak kendini sağlama almak olabilir. Zira bilindiği kadarıyla Fuchsia OS da Dart programlama dilini kullanıyor. Tabii bunların hepsi şimdilik birer öngörü ve dedikodudan ibaret.

❱❱ Flutter’ın Beta SDK’sı ve çok daha fazlasına buradan erişebilirsiniz

Bir geliştirici olarak yeni Flutter için siz ne düşünüyorsunuz?

5 Yorum
mrfrk avatar
mrfrk • 3 yıl önce
Dart dilini kullandığını düşünürsek;
Dart zamanında çok düşük miktarda kişinin ilgisini çekip sonradan unutulmuş bi dildi. Şimdi ortaya çıkan şey güzel, ancak bunun için bi daha Dart öğrenmeye değer mi bilemedim.
berkayztr avatar
berkayztr • 3 yıl önce
Bir yazılım geliştiricisi olarak düşünüyorum, öğrenmeye başlamalımıyım? İleride iş ilanlarında Flutter ile geliştirme yapmış diye bir madde eklenir mi ? Ya da firmalar Flutter Developer arayışına başlar mı ? Tutar mı tutmaz mı ne kadar destek alır? Faydası nedir React Native 'den ayırıcı özellikleri nelerdir?

Google yaparsa iyi yapar diye düşünen çok kişi var ama benimde merakta kaldığım birsürü şey var, Swift & Android ya da Xamarin - React Native öğrenmek yerine neden Flutter seçmeliyim? Bunca dil varken ve almış başını giderken yeni çıkan teknolojinin öbürlerinden ayıran farkı nedir?
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Bana kalırsa Fuchsia OS teorisi realist duruyor. Eğer gerçekten Fuchsia OS çıkarsa işte o zaman bu soruların neredeyse hepsine yanıt bulmuş oluruz diye düşünüyorum.
berkayztr avatar
berkayztr • 3 yıl önce
Çok haklısın @Being ben araştırmaya başladım hiç olmadı biraz meraktan bakıcam cebimizde kalsın belki bir gün lazım olur smile
bitirimci avatar
bitirimci • 3 yıl önce
Google uygulama geliştirme konusunda büyük bir handikap içerisinde bence. Kotlin yazılım dili mi Java mı karar veremedi. Uygulama geliştirirken kullanıcı izinleri geliştiricilerin önünde büyük bir belirsiz engel. Google bence kod temelli yazılım geliştirilmesinden çok hazır Framework kullanılmasını destekliyor gibi geliyor bana.
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.