Giriş Yap / Kayıt Ol

Hemen Her Yerde Karşınıza Çıkabilecek 5 Webmaster Tipi

Tarih: 05 Temmuz 2017   Kategori: Webmaster   Yazar: Being  |  2043 kez okundu

İnsanların hepsi doğuştan sahip olduğu “default” ayarlarla dünyaya gönderiliyor. İnsanları insan yapan şey default ayarlar üzerinde sonradan yapılan güncellemelerden ibaret. Default’dan değişen ayarların tabii birer sonucu var. İşte biz buna farklı insan tipleri diyoruz.

Her insan dahil olduğu zümreye ilişkin şeyleri merak ediyor, sorguluyor ve en önemlisi kendinin o zümreye ait olduğunu göstermeye çalışıyor. WM Aracı’nda Webmasterlar olarak bulunmamızın nedenlerin biri de bu değil mi zaten?

Bi’ de bariz olarak hemen her yerde karşımıza çıkan — bazen arkanıza bakmadan kaçmamız gereken — webmaster tipleri var. Manavdan bakkala, bakkaldan Sturbucks’a, Sturbucks’dan WM Aracı forumlarına kadar onlar her yerdeler! İşte karşınıza çıkabilecek o meşhur 5 Webmaster tipi;

#1: Proje Adamı (Şöyle Bi’ Proje Var)

İlk olarak nasıl ortaya çıktıkları bilinmemekle birlikte, bu tipin öncülerinin Megacılar olduğu tahmin ediliyor. Yaşam alanı olarak kafeleri benimseyen bu gizli olmayan örgüt üyeleri, tüm hayatı sisli proje penceresinin arkasından izler. 

Evdeki çöpü alıp kapının önüne koymanın bir iş olduğunu düşünüyorsanız, şimdiye dek hiç gerçek bir proje adamıyla tanışmadınız demektir. Proje adamı için iş diye bir şey yoktur. Bu hayatta her şey bir projedir. Aksi asla düşünülemez, teklif dahi edilemez. Bu zümrenin üyeleri hemen her fırsatta bir eski proje konusunu açıp, kafanızı şişirebilme ve birkaç dakika içinde yeni bir proje yapılandırma süper güçlerine sahiptir. Amman dikkat edin ve bu tipi gördüğünüzde sessizce uzaklaşın.

#2: Gandalf Mod

Hangi Gandalf mı? Elbette yüzüklerin efendisindeki Gandalf! Sıkça yazılım ve geliştirme grubu alanlarda faaliyet gösteren bu zümrenin temel üyelik şartı, en az dizlerinize değecek kadar sakal bırakmaktır. Bol kıyafetler giyilip, Gandalf’ı andıran şapkalarla imaj tamamlanabilir. 

İşte! Artık WM Aracı’ndaki tüm konuların altına “Tutmaz bu proje boşuna uğraşmayın.” yazma kudretini size sağlayan süper güçleriniz var! Herkesin konusuna projesinin tutmayacağını yazdıktan sonra tüm iş bitirildiyse şimdi Mordor’a gidip, yüzüğümüzü bi güzel ateşlerin arasına salabiliriz.

#3: Biznız Klas (Para bende!)

Bu Webmaster tipine dahil olmanın asli kuralı imajdır. Kodlama bilmiyor musunuz, grafik tasarım yeteneğiniz yok mu? İçerik yazarı da mı değilsiniz? Hiç sorun değil imajınız yeter! Sürekli olarak iş yaparken insanlara devamının geleceğini söylemek biznıs klas webmaster tipinin özel gücüdür. Bu arkadaşlarımız hiçbir yeteneğiniz olmadan yalnızca para harcayarak internet dünyasından balya balya para kaldırılabildiğinin ayaklı birer kanıtıdır.

Ha unutmadan, mutlaka kol düğmesi olan bir gömleğiniz ve ortamlara aktığınızda dikkat çekecek aksesuarlarınız olmalı. Son model iPhone, cüzdan ve araba anahtarını kombolanarak masaya bırakabilir, hatta yardımcı bir cihaz ile fotoğraflarını çekilip, #work etiketiyle Instagram’a postalayabilirsiniz. Yalnız içinde iPhone olmayan fotoğraf atamazsınız, o iPhone’un masada durması şart. Fizik kuralları ne kadar kuralsa, bu da o kadar kuraldır.

#4: Ajans & Plaza Webmasterı

Ajans & Plaza Webmasterı; en az bir kere ajans tokadı yedikten sonra sektörün acı gerçeklerini dürüm yapıp yemiş adam, adamlardır. Konuşmalar sırasında profesyonel yaklaşımlar sergilemek, sadece ajans ve plaza dili insanlarının anlayacağı kelimelerle konuşmak esastır. Birinden bir işin düzenlemesi yerine revizesi, kontrol edilmesi yerine check edilmesi istenir. PR kavramı olur olmadık yerlerde muhabbete dahil edilmeli ve her fırsata pazarlanılabilir bir hizmet ve ürün gözüyle bakılmalıdır.

Unutmadan, Türkiye’deki girişimleri adından iyi bilmek ve takip etmek esastır. İlgisine çekmeyen insanlara bunlardan bahsetmek, yeri geldiğinde bedava verilmiş gibi “yatırım almak” ve “yatırım vermek” kelimeleri cümlelere serpiştirilmelidir. Maalesef bu tip arkadaşları ancak yedikleri dürümün acısı geçtikten sonra gerçek birer Webmaster olarak tanımlayabiliriz.

#5: Starbaks Gurusu

Onların sadece filmlerde, stok fotoğraf ve infografiklerde olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz! Hayır onlar uzakta değil, onlar içimizde ve bizden biri. Bu grubun üyeleri mutlaka çalışmak için Starbaks zincirlerinden birini ziyaret etmeli ve üzerinde elma armut işareti taşıyan teknolojik cihazlar kullanmalıdır. Bayan üyeler için gözlük, erkek üyeler için spor kravat veya papyonlar üniforma niteliğindedir. Çalışma alanı içerisinde bu üniformalar olmadan kati suretle iş yapılamaz.

Freelancer olmanın ruhunu yaşayan Starbaks gurularının dakikada 5 defa aldıkları ücretlerin yetersizliğinden bahsetme süper gücü vardır. Tüm kahve menüleri ezbere bilinmeli ve Kahve Tiryakileri Gençlik Kolları’na da üye olmalılar. 

Bu eğlenceli listeyi Bir Dünya Kravat’ın sponsorluğunda sizi sıcak günlerde az da olsa soğuk tespitler ve esprilerle serinletip, gülümsetmek için hazırladık :) Siz bu tiplerin herhangi birini tanıyor musunuz?

Etiketler:
8 Yorum
Plain avatar
Plain • 11 ay önce
#1: Proje Adamı:
Bunlar maymun iştahlı oluyor, sürekli yeni projeye atılıyor. Hiç birinin de sonunu getirip devam ettirmiyor.

#2: Gandalf Mod:
Genellikle şirketlerde bu tipler çalışıyor. Kendi yaratıcılığı olmadan söyleneni yapıyor. Hiç bir zaman kendi projesine atılıp kazanamıyor. Yine de sabit maaşlı güvenilir kiracı olabilir.

#3: Biznız Klas:
Aslında bu tipin fakir olanları da var. Her şeye yapacağım, yapabiliyorum diye atılıp sonuçta yapamazlar. Zengin olanları ise büyük düşünüp 5e işi alır, 1e başkasına yaptırır 4ü cebe atar.

#4: Ajans & Plaza Webmasterı:
Biznız klasın biraz daha kendini geliştirmiş hali diyebiliriz.

#5: Starbaks Gurusu:
Kahve önemli sonuçta tounge
JumperTech avatar
JumperTech • 11 ay önce
Sıtarbaks ve ayfon reklamı gibi makale olmuş.
EgeBey avatar
EgeBey • 11 ay önce
1 ve 3 karışık olmak koşuluyla, ben olabilirim.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 11 ay önce
Ben de 4'üm aga zaten smile
opencartim avatar
opencartim • 11 ay önce
Gözlükler şekilmiş kanka smile
programbanks avatar
programbanks • 11 ay önce
şu biznis klaslardan ben 2 3 tane var hocam. geçenlerde başıma geldi bana linüx lazım dedi abartmıyorum. ben sandım lüx daire arıyor. hey allahım. vermedim tabi smile ben 4 hocam
webciiii avatar
webciiii • 11 ay önce
1 ve 5 in harmanlanmış haliyim
kaancoban avatar
kaancoban • 10 ay önce
1.ciyi ikiye ayıralım smile senin yazdığın gibi olanlar ve olmayanlar:)
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.