Giriş Yap / Kayıt Ol

Her Webmasterın Baş Belası 5 Soru

Tarih: 30 Eylül 2016   Kategori: Webmaster   Yazar: Being  |  2553 kez okundu

İnsanların doğal merak dürtüsü gereği bizim yaptığımız ettiğimiz işler sektörümüze uzak olan insanlara hayli ilginç geliyor. Aslına bakarsanız, biz insanların çok da bilmediği şeylerle uğraşmıyoruz. Atomu filan parçalamıyoruz yada gizli kapalı kapılar ardında dünyanın kaderini değiştirecek icatlar üretmiyoruz. Biz, yani Webmastarlar her insanın var olduğu ve bir şekilde içeriklerinden faydalandığı internet dünyasını oluşturuyoruz.

Bunu tıpkı güzel çiçeklere sahip bir bahçe gibi düşünebilirsiniz. Çok bakımlı ve rengarenk çiçeklerin yer aldığı bir bahçe varsa mutlaka o bahçenin meydana gelmesinde önemli role sahip göbekli ve şapkalı bahçıvanlarda vardır. İşte biz, tam olarak internet bahçesinin o göbekli ve şapkalı bahçıvanlarıyız.

Hani, doğal bir dürtü demiştik ya, o sebepten olsa gerek ki, insanlar bizim diğer insanların dışında ve ekstrem şeylerle uğraştığımızı hissettikleri anda sormaya ve sorgulamaya başlıyor. Evet, belki bazıları oturup açıklanabiliyor, bazılarıysa Kuantum fiziğini açıklamaktan daha zor. En çok hangi sorular mı başımıza bela olabilir? İşte her Webmasterın başının belası birbirinden çekilmez beş soru;

1- Ne İş yapıyorsun Sen? (Sanayi Muhabbeti İçerir)

Hani balık yerken kılçığı boğazınıza takılır ama takıldı mı, takılmadı mı anlayamazsınız. Böyle sanki yutkunsanız batacakmış, yutkunmasanız da nefesiniz kesilecekmiş gibi olursunuz. İşte bu soru her sorulduğunda hissedilen duygu tam olarak budur.

Aslında bi taraftan şanslıyız diyorum kendi kendime. Bence hem Türkçe hem İngilizcede çok havalı işlerimiz var... Web Developer (Web Geliştiricisi), Content Writer (İçerik Yazarı), SEO Expert (Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı) ve daha niceleri.

Yalnız ne var biliyor musunuz? Bu unvanların tümü yalnızca sizin mesleğinizden biri için çekici kabul ediliyor. Sıradan insanlar içinse bu unvanlar ardı arkası kesilmeyecek kabir azabı sorularının doğrudan sizi hedef almasına neden oluyor.

A- Usta, benim arabanın lastiği patladı ya. Bi’ fitil mitil ayarlasak acil işe yetişmem gerekiyor.

B – Tamam abi, gel otur şöyle hallederiz. Oğlum, abine bir çay söyle... Fena yarılmış lastik abi. Şu arka taraftaki yolda çok çivi var ondan oluyor bunlar hep. Sen ne iş yapıyorsun abi?

A – Arama Motoru Optimizasyonu uzmanıyım ya.

B- He sende arabacısın! Benim akrabalar var bi’ alt sokakta onlar da mekanik motorcu. Hangi sanayidesin abi sen?

(Yaşanmış bir dramdan esinlenilerek hazırlanılmıştır.)

Şimdi bu muhabbetin üzerine oturup doğrusunu açıklamaya çalışsam ne fark edecek? Aslında lastik tamircisi bile Google’a Yandex’e giriyor ama sen SEO uzmanı olsan kime ne, olmasan kime ne?

Şimdi, gerçekten ne iş yaptığınızı açıklamaya hazırsanız, acil işinizi bırakıp en az 30 dakika olayı özetlemeniz gerekiyor. Ya da daha pratik bir bahane mi arıyorsunuz? Ne iş yaparsanız yapın, “Web tasarımcıyım ya, öyle internetten ticaret işleriyle filan da uğraşıyorum” deyip, geçin. Şansınız varsa kurtulursunuz. Yoksa, diğer sorular için kendinizi hazırlayın...

2- Nasıl Oluyor O İş, Parayı Nasıl Alıyorsun? İyi de Ya Paranı Vermezseler Ne Olacak?

Diyelim ki, sabrınızın sınırlarını zorladınız ve büyük azminiz sonucunda gerçekten ne iş yaptığınızı açıkladınız. Soruların bittiğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü diğer insanlar tarafından gerçekten tuhaf kabul edilen bir iş yapıyorsunuz diyoruz. Bildiğiniz, tuhaf. Tıpkı gök taşının düşüşünü seyretmek gibi bir şey olsa gerek bu. O halde bu yaptığınız işi açıklamak da yine sizin göreviniz.

Standart olarak insanlar ticaretlerini el ile gerçekleştirirler. Siz, bu asırlardır süre gelen geleneği bozuyor ve haliyle merak konusu olan bir işi yapıyorsunuz. İnterneti hala öcü kabul eden ve onunla alışveriş yapmaktan dahi korkan sayısız insan olduğu gerçeğini hatırlatalım. Bu insanlara siz bir anda “Webmasterım, internet üzerinden xxxxx yapıyorum.” derseniz insanlar bunu hayretle karşılayacak ve sizin yaptığınız iş hakkında detaya girecekler.

Örneğin, ben ne iş yaptığımı söylediğimde ilk olarak yöneltilen soru “Nasıl oluyor o iş yani?” sorusu oluyor. Bu sorunun hemen arkasından da “Parayı banka hesabına mı yatırlıyor?” ve “Ya, paranı yatırmazlarsa” komboları oluyor.

Ya, arkadaşım bildiğin metin yazarıyım işte, hayır neresi nasıl oluyor, neyini açıklayabilirim bu durumun? Bu konudan zaten anlamadığın fazlasıyla bariz değil mi? Sen şimdi neden benim işleyişim gidişatına takılıyorsun ki?

Diyelim ki, ben cevap olarak “Teknoloji üzerine yazılar yazıyorum.” dedim ve parayı nasıl aldığımı da kısaca cevapladım. Şimdi iki farklı cevapla karşılaşabiliriz Ya, “Hıı iyiymiş.” yada 3.başlığımızın sorusu olacak olan; “Nerede Çalışıyorsun?”

3- Nerede Çalışıyorsun?

Hani bazı sorular vardır, bu soruların cevapları hem vardır hem de yoktur. İşte bu da tam olarak öyle bir soru. Webmaster olup, eğer hali hazırda bir şirketin içerisinde çalışıyorsanız sorun yok. Bu soruyu en geç bir dakikada atlayabilirsiniz.

Yalnız evden Freelancer olarak çalışıyorsanız, hadi gelin de şimdi bu sorunun cevabını açıklayın. Evden çalışıyorum desen olmuyor, Freelancer’ım desen, o ne ki, nasıl bir şey oluyor. Bu soru için henüz ben tam olarak bir cevap hazırlayamadım.

Unutmayalım ki, Türkiye’de Freelancer’ın karşılığı serbest meslek, serbest mesleğin de halk sözlüğündeki anlamı “İşi gücü olmayan, ara sıra getir götür bir şeyler yapan kişi” tanımlamasıdır. Bu soruyla karşılaştıysanız işiniz zor, kolay gelsin ve Allah yardımcınız olsun.

4- Ne Kadar Kazanıyorsun? (Haram içerir)

Geliriniz ne kadar ve kaç haneli olursa olsun. Sizin oturarak internet üzerinden yaptığınız bu işlerden ne kadar kazandığınız her zaman büyük bir merak konusu olacak. Bazısı çekinip sıkılıp bu soruyu soramayacak. Bazısı da pat diye soruyu yapıştıracak.

Eğer geliriniz ortalama bi’ gelirse gelecek cevap “İyi ya ne güzel işte evden rahat rahat çalışıyorsun.” olur. Lakin, geliriniz biraz ortalamanın üzerindeyse (örneğin aylık 4.000 TL gibi) hemen hışımla bir cevap yapıştırılır; “Oğlum haramdır lan o para”

Çünkü neden? Beyin gücüyle üretim bizim ülkemizde çok az. Dışarıdaki en hafif işlerde çalışan kişiler bile bütün gün kendini yırtıyorsa siz kafanızı kullanarak ayda 4.000 TL kazanamazsınız. Alıyorsanız da ben söyleyeyim kesin haramdır o para.

5- E, Sigortan Yoktur O Zaman Senin?

Sigortaya bizim ülkedeki kadar takılan insanların başka bir kara parçası üzerinde var olduğunu katiyen düşünemiyorum. Sanki topyekun sigorta ekspertizlerinin torunları gibiyiz. Eğer topluma adam akıllı bir işiniz olduğunu ispatlamak istiyorsanız sigortanızın olması şart.

Hiç şimdi öyle ben 65’e kadar yaşayacak mıyım muhabbetlerine girmeyin. Sigortanız yoksa yaptığınız işte bir terslik var demektir. Sen şimdi bu yazıyı okudun ve Webmastersın, e o zaman sigortanda yoktur senin? E ben ne anladım öyle işten, gir bi’ işe sigortan yatsın. Yarın ertesi gün emekli olursun. (Tabii 65’e kadar yaşarsan)

Sakın sayfayı hemen terk etmeye kalkma! çünkü çok iyi biliyoruz ki, senin de başının belası sorular var. Senin en korktuğunuz ve cevaplamak istemediğiniz soru hangisi? Ya da bu sorulara ürettiğiniz kestirme cevaplar var mı? Paylaşın, hepimizi bu çileden kurtarın :)

36 Yorum
Onlygoodme avatar
Onlygoodme • 3 yıl önce
Yine harika bir yazı smile elinize sağlık.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Yine harika bir okur smile Çok teşekkürler!
YasinKİRAN avatar
YasinKİRAN • 3 yıl önce
Yazacak çok şey var aslında Ama boşver. Paylaşımların için tşkler takipteyiz. İçerikleri baya hızlandırdın başarılar ama hep 90'dan vuruyorsun. smile
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Çok teşekkürler Yasin, seni yorum köşesinde her zaman görmek dileğiyle smile
bekirbulut avatar
bekirbulut • 3 yıl önce
Hocam yazılarınızdan kalite akıyor. Ellerinize sağlık...
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Yorumlarınızdan bal damlıyor smile Çok teşekkürler.
SerhatCetin avatar
SerhatCetin • 3 yıl önce
" Ya nasıl başladın bu işe? Bizi de başlatsana, valla bak oturduğum yerden çok rahat yaparım ben bunu. "( Bilgisayarı açma kapatmaktan ibaret bir bilgisayar geçmişi olan x kişisi )
mustix avatar
mustix • 3 yıl önce
Biriyle selamlaşıp 3-5 kelime sohbet ettiğimde bu soruların tümüne kombo halinde maruz kalıyorum ve her seferinde internet üzerinden ticaret falan yapıyorum diyorum ben de.

Burada en kritik olan 5. soru bence. Diğerlerinden bir şekilde kendince cevap uydurup sıyrılabilirsin. Ama sigortan yoksa işin ucu evlenememeye kadar uzanacaktır. Düşünsene kız isterken bu soruların tamamına maruz kalacaksın ve hepsine bir şekilde cevap vereceksin ama son soruya verdiğin "yok" cevabına alacağın tepki "mmmm, öyle mi?" olacaktır. Bunun anlamı da "benim boş beleş adama verecek kızım yok" demektir. Asgari ücretle çalışıp sigortası olan adama kız verir ama asgari ücretin 3-4 katı para kazanan ama sigortası olmayan sana o kızı vermezler abi.:)
JumperTech avatar
JumperTech • 3 yıl önce
Harika kelimesi az kalır, harikadan harika bir yazı olmuş gerçekten...
sadadd avatar
sadadd • 3 yıl önce
sigortamı kendim yatırırım kasmaya gerek yok xD haramıda bana smile
ReklamKap avatar
ReklamKap • 3 yıl önce
6- Facebook hesabı çalabiliyor musun? Çalabiliyorsan kesin iyi kazanırsın.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Bi' gözlerimden ateş çıkarmayı bi' de onu başaramıyorum. Onları da halledersem köşeyi dönüyorum smile
MeMo avatar
MeMo • 3 yıl önce
Bende bıktım bu sorulardan işsizim demek bu soruları cevaplamaktan daha iyi smile
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Demezler mi, bu para nereden geliyor diye? smile
MeMo avatar
MeMo • 3 yıl önce
şuana kadar çok şükür baya para kazandım internetden)) biri soruncada ne iş yaptın nasıl kazandın webmasterim diyince anlamıyorlar. İnternetden para kazanıyorum diyorsun nasıl kazanıyorsun diyorlar banada öğret bende kazanayım (( bu arada yazı süper olmuş ben tek kendimi zannediyordum öyle.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
İşte asıl sorun da bu senin yaşadığın. Hangi cevabı verirsek verelim, verdiğimiz cevap yanında daha farklı bir soruyu getiriyor smile Yorumun için çok teşekkürler.
OmerAYDINOGLU avatar
OmerAYDINOGLU • 3 yıl önce
Babamlar diyo napıyosun o bilgisayarın başında bikaç yüzlük getirdim koydum önlerine. Oğlum kim kime veyor bu devirde. E veritor işte haram demedikleri kalmıştı oda oldu sonunda. İşlerden eletek çekip ameleleik yapsam daha iyi onlara göre. En azından helal ya
ntka avatar
ntka • 3 yıl önce
Neyseki 2 iş yapıyorum ne iş yapıyorsun diyenlere satış pazarlama muhasebe diyebiliyorum smile
@Being yazıların okutuyor kendini başarılar.
aLp avatar
aLp • 3 yıl önce
Kafamda bin tane düşünceyle taksiye bindim. Eh bilirsiniz taksiciler de konuşmak için yer arar. Başladı anlatmaya. Bir ara ne iş yaptığıma takıldı.
Sahi ne işle meşgulsün ?
geçiştirmek için "Web Site Yapıyorum" dedim. Uzun bir sessizlik oldu bombayı patlattı.
Bizi emmi oğlu var oda site yapıyor. Çayyolunda başladılar. Sen nerede yapıyorsun dedi.
Ben iptal smile. Salladım hemen istanbul da yapıyorum dedim.
Sunraise avatar
Sunraise • 3 yıl önce
En çok aldğım sorulardan birisi de " Madem site yapıyorsun yapsana sende bi feyzbuk twötter paçayı yırtsana " Sanki eve ek kat yapıyorsun anasını satayım smile
FahriCanUsta avatar
FahriCanUsta • 3 yıl önce
bir iki nesil falan var herşeyin yoluna girmesine biz görürmüyüz o günleri bilemem smile
Remzi avatar
Remzi • 3 yıl önce
Elinize sağlık, yine her zamanki gibi kaliteli bir makale smile.
GoMaster avatar
GoMaster • 3 yıl önce
Yazılarını okumaktan işlerimiz aksıyor smile Teşekkürler, yine harika bir yazı.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Amaç o değildi ama o derecede okutuyorsak kendimizi ne mutlu bize smile Çok teşekkürler.
GoMaster avatar
GoMaster • 3 yıl önce
Rica ederim smile
asametsahin avatar
asametsahin • 3 yıl önce
Filan' i gordukten sonra okumamak
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Kendisi Galat-ı meşhurdur efendim. Yani, kelime veya deyimlerin yaygın olarak yanlış bir biçimde kullanılması sonucu, doğrusunun yerini alması halidir. Yazıyı boş verin, en azından bu yorumu okuduysanız gerçekten bilmediğiniz ancak bu günden sonra unutamayacağınız bir kavramı öğrendiniz demektir smile Bu da benim için yeterli zaten.
HeroTürk avatar
HeroTürk • 3 yıl önce
Googleden para kazanıyorum diyince en şaşırdığım sorulardan bir kaçı
"Sen Googleyi nereden tanıyorsun"
"Sen googledemi çalışıyorsun"
Adense pin gelince
"Amerikadan sana mektup geldi tanıdığnmı var"
"Sen ne iş çeviriyorsun Google falan"

...
Mustafa avatar
Mustafa • 3 yıl önce
Sigorta düşüncesinde yanlız olmadığıma sevindiren bir gerçekliğin olduğu bir yazı... smile

Ellerinize sağlık.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Birimiz hepimiz, hepimiz sigorta için! smile
aktuelsöylesi avatar
aktuelsöylesi • 3 yıl önce
harika bir yazı gerçekten beğenerek okudum
maxlpol avatar
maxlpol • 3 yıl önce
Mükemmel olmuş yazı smile
murattat avatar
murattat • 3 yıl önce
Sigorta şart , yanlış değerlendirmeyelim. HAstalandığın zamanı düşünmeniz yeterli. İlla ki emeklilik için değil wink
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Bkz; zorla alınan genel sağlık sigortası ücretleri. Teknik olarak her zaman için sağlık sigortam var.
murattat avatar
murattat • 3 yıl önce
Bireysel sigorta yaptırabilirsiniz tabi ki , bağkur gibi düşünebilirsiniz.Özel hastaneler bunun için hizmet sağlamaktadır. Yazı kaliteniz için tebrikler ediyoruz.
ugur avatar
ugur • 3 yıl önce
"heee. sen pc formatlamayı biliyon mu?" en sevdiğim soru smile
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.