Giriş Yap / Kayıt Ol

İnternet Yayınlarına RTÜK Denetimi Kapıda!

Tarih: 28 Eylül 2018   Kategori: İnternet   Yazar: Being  |  2020 kez okundu

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun internet yayınlarında denetime gireceğine dair yayılan haberler, bugün yayınlanan yönetmelik taslağıyla resmiyet yoluna girdi.

Başta YouTube ve Netflix olmak üzere internet yayınlarını denetleyecek olan RTÜK, denetlemenin yanı sıra dijital yayıncılardan ciddi meblağlarda lisans ücreti talep edecek.

Yıl içinde defalarca kez gündeme gelen RTÜK’ün internet yayınlarına denetimi yolda haberleri, bugün yayınlanan yönetmelik taslağıyla, denetimin yolu aşıp, kapıya dayandığını gösteriyor.

RTÜK’ün kendi internet sitesinde yayınladığı “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik Taslağı”nın içeriğinde yapılacak bazı ufak değişikliklerin ardından yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Peki, RTÜK’ün internet denetimlerde etkin rol almasıyla birlikte hayatımızda neler değişecek?

Dijital Yayıncıları Bekleyen Dev Lisan Ücretleri

RTÜK’ün internet denetiminin odağında ticari faaliyet gösteren yayıncılar olacak. Taslağın yürürlüğe girmesi halinde isteğe bağlı yayın hizmeti tanımı gereğince yayın yapan Netflix, YouTube, BluTV ve Spotify gibi yayıncılar RTÜK’ün geleneksel denetimine tabii tutulacak.

Taslakta belirtildiği üzere bireysel yayınlar RTÜK’ün kapsamı dışında tutulacak.

RTÜK ile birlikte dijital yayıncılar için lisanssız yayın dönemi de sona erecek. İnternetten TV veya radyo yayını yapmak isteyen yayıncıların RTÜK’den isteğe bağlı yayın hizmeti için 100 bin TL’lik lisans alması gerekecek. TV yayını için 100 bin TL ve radyo yayını için ise ayrıca 10 bin TL lisans ücretinin ödenmesi gerekecek.

RTÜK’ün lisansları 10 yıl süresince geçerli olacak ve 10 yıl sonunda yayıncı tarafların her servisleri için RTÜK’den yeni bir lisans satın almaları gerekecek.

Bu lisanslara sahip olmadan yayın yapan lisanssız yayıncılar, RTÜK tarafınca uyarılacak ve gecikmeli lisans ücretini ödeyerek yayınlarına devam edebilecek.

RTÜK’ün lisans ücretini ödemeyi reddeden dijital yayıncıların ahvaliyse erişim engellemesi olacak.

RTÜK Dijital Yayıncıların Gelirden Pay Alacak!

RTÜK lisansı alacak yayıncılar sadece 100 bin TL ödemekle kalmayacaklar, bir de RTÜK’e gelirlerinden pay verecekler.

RTÜK’ün lisans şart ve yükümlülükleri gereğince, dijital yayın yapan her lisanslı yayıncı, yıllık net satışlarının binde beşini bir sonraki yıl RTÜK’e ödeyecek.

Şu an için bireysel yayıncılar ve ufak çaplı yayıncılar RTÜK denetiminden etkilenmeyecek gibi duruyor; fakat yönetmelik taslağında yapılacak olası değişiklikler çarşı pazarı fena halde karıştırabilir.

Genel çapta büyük yayıncıları etkileyecek bu yenilikten sonra birçok servisin ülkemiz kullanıcıları için ekstradan yapılacak bir zammın kapıda olacağı tahminini yürütebiliriz.

Aslında pek yorum yapılacak bir şey kalmadı ama adettendir diye sorayım: RTÜK denetimi hakkında sizin kısa ve uzun vadeli düşünceleriniz nelerdir?

9 Yorum
Mrtcn avatar
Mrtcn • 2 yıl önce
ben hep 50 tl'lik alıyorum...
ntka avatar
ntka • 2 yıl önce
Bu demek oluyorki kapatın gidin bütün radyo ve televizyonları şahsım adına bu karara tepki olarak kapatırdım dükkanı bunu tüm kanallar yapmalıki rtük denen haraçcı anlasın durumu ama bunu yapıcak bir kitle yok malesef.
KeremYknd avatar
KeremYknd • 2 yıl önce
Adı üstünde Radyo ve Televizyon.
YunusEmre34 avatar
YunusEmre34 • 2 yıl önce
Tam da internet üzerinden bir radyo yayını yapma hayalim vardı, kült birşeyler olacaktı, lanet olası sistem!
MuhammedArslan avatar
MuhammedArslan • 2 yıl önce
Umarım netflix ve spotify'ın sonu da paypal gibi olmaz. Ya lisanslarını alıp iyi bir zam yaparlar ya da boşver düşünmeyelim.
kemboo avatar
kemboo • 2 yıl önce
youtube un tadını kaçırmasalar bari
Vtcam avatar
Vtcam • 2 yıl önce
Sıfır biri kapatırlar bunlar smile
Megaz avatar
Megaz • 2 yıl önce
tadımız kaçmasın ali rıza bey
syrus avatar
syrus • 2 yıl önce
Geçmiş olsun netfilix spotify youtube vimeo dailymotion ülkemizde erişimi kısıtlı hale gelir. Para verecekler bide kardan pay verecekler rtük aklını peynir ekmeklemi yemiş. Bide yasada küçük bir ekleme yapılacak ondan sonra başlıcaklarmış. Biz yasayı önce kılıfımıza göre bi uyduralım sonra başlıcaz demiyorlar.
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

medyagalaxy
Son Yorumlar

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.