Giriş Yap / Kayıt Ol
cmamedya

Kali Linux Artık Windows 10 Üzerinde Çalıştırılabilecek!

Tarih: 08 Mart 2018   Kategori: Yazılım   Yazar: Being  |  12124 kez okundu

Bundan 2 yıl kadar önce Microsoft, Linux vakfına Premium üye olarak katıldığında, hepimizi afallayıp sudan çıkmış balığa dönmüştük. Garipliklerin devamında Windows’da WSL üzerinden Linux dağıtımlarını kullanabilmemizin önüne açılmıştı. İlk olarak Canonical ile ortaklığının meyvesi olarak Ubuntu’ya kavuşmuş, sonra ise Fedora gibi çeşitli dağıtımların Windows 10 için yayınlandığını görmüştük. Bu hafta Windows bir ilki daha gerçekleştirdi ve Kali Linux’u WSL için sistemine dahil etti. Bununla da kalmadı, Kali Linux’u Windows Store üzerinde yayınladı.

Attığı bir Tweet ve Microsoft blog üzerinden yayınlanan blog yazısıyla duyurulan Kali Linux müjdesini, Microsoft’un Program Yönetecisi Tara Raj verdi. Tara Raj, Kali Linux’u Windows için yayınlamaları hakkında, “Kali Linux’u Windows Store aracılığıyla indirebileceğinizi ve kullanabileceğinizi resmi olarak duyurmaktan ve Kali ile işbirliği yapmaktan memnunuz.” açıklamasını yapıtı.

Mevzuya sıra dağlar kadar uzak olan arkadaşlar için olayı özetlemem gerektiğinin farkındayım. Kali Linux; ücretsiz ve açık kaynaklı bir Linux işletim sistemi dağıtımıdır. Çoğunlukla internetin kötü çocukları hackerler ve güvenlik uzmanları tarafından kullanılan Kali linux, Ubuntu tabanlıdır ve içinde dahili olarak gelen onlarca güvenlik/hacking yazılımına sahiptir. Ayrıca Kali’nin eşsiz repoları sayesinde Metasploit, Nmap, Armitage ve Burp gibi birçok yazılımı işletim sistemine dahil edebilirsiniz.

WSL için Kali’nin yayınlanması sanal makine veya dual boot yapmaya gerek kalmadan Kali Linux’u yerel biçimde Windows 10 işletim sistemi üzerinden çalıştırabilirsiniz demek oluyor.

Kali Linux, Windows 10 Üzerinde Nasıl Kullanılır?

Kali Linux’u kullanmak için öncelikle Windows 10 işletim sisteminiz için WSL’yi (Windows Subsystem for Linux) aktif hale getirmeniz gerekiyor. WSL’yi Windows Özellikleri Kontrol Paneli üzerinden yükledikten sonra PowerShell’i yönetici olarak çalıştırıp:

Enable-WindowsOptionalFeature -Online -FeatureName Microsoft-Windows-Subsystem-Linux

komutunu çalıştırabilirsiniz. Komutu çalıştırdıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekeceğini unutmayın.

Yukarıdaki adımlarla sadece WSL’yi aktif hale getirmiş olacağız. Kali’yi sistemimize yüklemek için Windows Mağazası üzerinden Kali Linux’u indirmeniz gerekecek.

Windows 10’a Kali Linux Nasıl Kurulur?

Tam bu aşamada resmi Kali Linux ekibi elini taşın altına atmış ve Kali Linux’u Windows üzerinde nasıl kuracağımızı analatan detaylı bir blog yazısı ve video hazırlamış. Video’ları içeriğe yerleştireceğim ancak ayrıca kodlar için resmi blog yazısını da ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

Windows 10’a Yüklenen Kali için WSL Üzerinden XFCE Masaüstü Kurulumu

Windows’un WSL ile açık kaynak gönüllülerini yavaş yavaş kendi safına kattığını gün gibi ortada. Kali ile birlikte güvenlik araçları için Kali’ye yönelen kullanıcılara Windows 10 kullanmaya devam etmeleri için yeni bir neden sunmuş oldu.

Kali Linux’un WSL için yayınlanması işine siz ne diyorsunuz?

16 Yorum
Kiroglumarket avatar
Kiroglumarket • 2 yıl önce
Bunlar hep kalite Paylaşımlar ! Teşekkürler USTA
Decimas avatar
Decimas • 2 yıl önce
Ne zamandır çift işletim sistemi kullanmak gibi bir planım vardı, özellikle arch gibi hafif şeyler. Linux'un bilişim dünyasındaki yıkıcı gücünü yok saymak aptallık olur ve üstüne bu haberler gelince Windows sonunda olgunlaşıyor dedim. Uzman bir arkadaş native haliyle mağazadaki halini karşılaştırıp bir yazı yazsa güzel olur. smile
bilsez avatar
bilsez • 2 yıl önce
Küçük bir uyarı, Kali Linux, Ubuntu tabanlı değil, Debian tabanlı.
Ruby avatar
Ruby • 2 yıl önce
ek bilgi, ubuntu da debian tabanlı zaten
cthax avatar
cthax • 3 yıl önce
driverları tanıyacakmı acaba.Tanırsa harika olur
Mustafa Günel avatar
Mustafa Günel • 3 yıl önce
Yükleme işlemi yaparken Username Password alanı gelmedi ya da ben atladım. Uname Pass güncelleme tarzında bir şansımız var mı ?
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Maalesef bilgim yok sad face
ASametYildirim avatar
ASametYildirim • 3 yıl önce
Beklediğim haber smile
ajanszero avatar
ajanszero • 2 yıl önce
Aşık olduğum özene bözene patchlerini yüklediğim, geliştirdiğim kişisel windows 7 me kali için windows 10a terk edeceğim galiba. sad face
hakancevik avatar
hakancevik • 2 yıl önce
Çok güzel, peki username ve password kısmına ne gireceğiz?
AlaYazılım avatar
AlaYazılım • 2 yıl önce
Mac bu işlerin babası smile
kaanst avatar
kaanst • 2 yıl önce
Kesinlikle smile
saltuntas avatar
saltuntas • 2 yıl önce
Kurulumu yaptım. Sadece Terminal ekranından işlemler yapılabiliyor. Normal işletim sistemi çalışır gibi nasıl kullanabiliriz acaba? Şahsen GNOME masaüstü ortamı ile kullanmak isterim.
WMehmet avatar
WMehmet • 2 yıl önce
Masaüstü için bir sürü tema mevcut. Kaliyi kurup uyumlu temaları kullanabilirsiniz.
MuscleTower avatar
MuscleTower • 2 yıl önce
güzel oldu wmware ile uğraşıp duruyorduk
blackrose avatar
blackrose • 1 yıl önce
connecting to kalish diyor sonra failed diyor yani olmuyor
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.