kripto para yorum
wmaraci

Kamera Teknolojilerinin Devi Asya

Almanlar harika arabalar üretir, ABD’den çok başarılı girişimler çıkar, Britanya’nın üzerinde güneş hiç batmaz… Eh, konu kamera olunca Uzak Doğu’nun da eline kimse su dökemiyor. Bunu bir içerik haline getirip size sunmasak çok ayıp ederdik.

Her ne kadar direkt bir ülke adından bahsedemiyor olsak da, Asya bu alanda pastadaki hacmiyle göz dolduruyor. Hatta onlar olmasa ne kadarlık bir sektörden konuşuyor olurduk tahmin etmesi gerçekten güç. Gerçi haklarını da teslim edelim, sektörün üst düzey markaları diyebileceğimiz Arri, Blackmagic Design ve Red Digital Camera gibi şirketler Asya’dan çıkmamış ürünler. Ancak ortalama bir kullanıcının da bu markalardan pek haberi olması mümkün değil. Diğer bir yandan Sony, Canon, Nikon, Samsung, DJI, Fujifilm, Panasonic, Olympus gibi markaları duymamak mümkün değil. Bu markalar çok uzun zamandır fotoğraf makinaları ve kameralarla birlikte bu teknolojilerin geliştiricileri olarak hayatımızda yer alıyorlar. Bunlar haricinde de daha az duyulmuş ancak sektörde çok özel yeri olan markalar da var. Pentax, Zhiyun-Tech, Chinon, Minolta ve Tamron bu markalar arasında sayılabilir. Bir fotoğraf makinası alıp deklanşörüne defalarca basmış birisi elbette bu markaları da duymuştur.

Bu İş Neden Böyle?

Öncelikle başka ülkelerin bu işlerde hiç yer almadığı gibi bir algı oluşmasın. Almanlar Arri ile birlikte Leica markasına sahip çıkarken, Sovyetler zamanında da Zenit gibi markalar piyasada bulunuyordu. Ancak gördüğünüz gibi tek tükler ve popülariteleri toplamda Sony ya da Canon ile mukayese edilecek durumda değil. Dolayısıyla istisnalar kaideyi bozmuyor ve Asya bu işin gerçekten de tekeli (oligarşi daha doğru olabilir) olmuş oluyor. Peki, nasıl ve neden böyle bu durum?

Aslında iki durum burada öne çıkıyor. Fakat bundan önce şunu söylemeliyim, Asya olarak genelliyoruz çünkü Güney Kore ve Çin de önemli markalara sahipler. Ancak orada da Japonlar gerçekten bütün alanlarda çok öne çıkıyorlar diyebiliriz. Burada lens ve optik teknolojileriyle ilgili konular gündeme geliyor işte. Lensler kullanılan mercekli yapılarıyla aslında teknolojinin fizikle ne kadar bütünleşik olduğunun en büyük kanıtları olarak karşımızda yer alıyorlar. Ayrıca bu mercekler üzerinde çalışmak da her babayiğidin harcı değil. Çünkü sıcaktan, soğuktan dahi kolayca etkilenebilen bu merceklerin yapıları bozulduğunda objektifin bir anlamı kalmıyor ve çoğu zaman çöpe gidiyor. Böyle bir alanda seri üretim yapabilmek ciddi bir azim ve aşırı güçlü bir disiplin gerektiriyor. Bilin bakalım Japonya bu konuda nasıl?

Eh diğer bir yandan Pazar payı Japonya içerisinde dağılınca, en güçlü rakiplerini de kendi kendilerine yaratmışlar ve birbirlerine yakın konumlarda bulunan bu rakipler kendi içlerindeki etkileşimlerle rakiplerinin çok ilerisine geçmeyi başarmışlar. Diğer bir yandan Amerika’daki bir şirket de tüm bu yatırımları tek başına yapamadığı için geride kalmış ve atılım gerçekleştiremez bir hale gelmiş. İşte bu iki durum da bizi bugün Asya’nın ne kadar ileride olduğu başlığıyla baş başa bırakıyor.

Yazıda adı geçen 17 üreticiden kaç tanesini daha önce duymuştunuz? Kameralarla alakadar mısınız? Yorumlarda görüşelim efendim.

Bu içeriğe tepkini gösterebilirsin! 👍 5 / 5 (1 değerlendirme)

1 kişi bu içerik hakkında tepkilerini gösterdi. Sen de tepkini göstererek yazarlarımıza geri bildirim verebilirsin.

Yorumunuz

Yorum yapmak için giriş yapın.

  Son Yorumlar

  Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al