Giriş Yap / Kayıt Ol

Linux Son 2 Ayda İki Katı Pazar Payı Kazandı!

Tarih: 02 Ekim 2017   Kategori: Yazılım   Yazar: Being  |  2160 kez okundu

Sunucu sektörünün selvi boylusu al yazmalısı Linux, masaüstünde ilginç gelişmeler yaşıyor. Yaptığı isabetli analizlerle kullanıcılar ve yayıncıları bilgilendiren NetMarketShare’in güncel raporuna göre Linux’un masaüstü platformunun kullanıcı sayısında inanılmaz büyük sıçramalar söz konusu. Hatta sıçramaların oranları o kadar ciddi ki, Linux yakın zamanda macOS ile kapışacak seviyeye ilerleyebilir.

NetMarketShare’in raporlarına göre Linux’un masaüstü platformu kullanıcıları son 2 ayda kullanıcı oranını ikiye katladı. Temmuz ayı itibariyle %2.5 kullanıcı oranına sahip olan Linux platformu, Eylül ayında kullanıcı oranını ikiye katlayarak %5 puanına yükseldi. Dünyaca ünlü teknoloji şirketi Apple’ın masaüstü kullanıcılarının pazar payı oranı ise yalnızca %6.29 oranında. 

Testler Nasıl Yapılıyor?

NetMarketShare tarzı istatistik şirketleri bu verileri elde ederken sanılanın aksine karmaşık ve engebeli yolları arşınlamıyor. Popüler olarak kullanılan binlerce internet sitesine yüklenen yardımcı kodlar aracılığıyla internet sitesine erişen kullanıcıların hangi işletim sistemini kullandığı not ediliyor.

Anonim olarak toplanan bu veriler ciddi bir işleme süresinin sonucunda NetMarketShare’in rapor sistemine yansıtılıyor. Elbette NetMarketShare’in rakibi olan W3Counter, Clicky ve StatCounter gibi analiz şirketleri dahil olmak üzere hiç bir şirketinin sunduğu sonuçlar %100 doğru oranları sunmuyor. Yine de sunulan rapor metrikleri gerçek tabloyu olabildiğince yakından görmemize yardımcı oluyor.

Viral Reklam Olabilir!

Dünyaca ünlü birçok teknoloji sitesine göre NetMarkerShare’in paylaşmış olduğu son raporlar kendisi tarafından yapılan viral bir reklam çalışmasının ürünü olabilir. Linux’un masaüstü platformda en az macOS kadar kullanıcıya ulaşmış olması insanların dikkatini çekiyor ve rapora ulaşmak için NetMarketShare’i ziyaret etmeye davet ediyor. NetMarketShare ise detaylı raporlarının neredeyse tamamını belli bir ücret karşılığında sunuyor.

Teoriler Yumağı; Artışın Arkasındaki Neden Chromebook Olabilir...

TNW’de yayınlanan bir farklı içerikteki açıklamaları kaynak olarak kullanacak olursak Linux’un beklenmedik atağının arkasındaki neden Chromebook olabilir. Chromebook’lar birçok ülkede 200 dolar gibi ekonomik fiyatlarla satın alınabiliyor. Hesaplı bir alternatif olan Chromebook’lar eğitim başta olmak üzere birçok yeni startup’ın rotasını pahalı bilgisayarlar yerine kendine çevirmesine yardımcı oluyor. Okulların açılmasının ve ChromeOS’in Linux statüsünde yer alıyor olmasının bu sonucu ortaya koyduğu gibi derin teoriler yumağı söz konusu.

Bir de sizden yorum alalım. Sizce her 10 bilgisayar kullanıcısından 3’ünün bilgisayarında Linux kullandığı sonucu ne kadar gerçekçi?

12 Yorum
mustafaalniak avatar
mustafaalniak • 1 yıl önce
Bende yaklaşık 3 ay önce ubuntuya geçiş yaptım. Ortalama 3 aydır ubuntu kullanıyorum ve memnunum.
AdSenseİşi avatar
AdSenseİşi • 1 yıl önce
en kulanışlı kolay linux işletim sistemi hangisi pek bilmeyenler için
KodDizayn avatar
KodDizayn • 1 yıl önce
ubuntu deneyebilirsin. Windows ile benzerdir. Türkçesini kur hiç sorun yaşamazsın. Adobe ürünleri yüzünden geçemiyorum ben. Photoshop, After Effect falan desteklemiyor.
AdSenseİşi avatar
AdSenseİşi • 1 yıl önce
wim"şarap" uygulamasını kurdummu destekliyor diye biliyorum adobda daha once kullandım ubuntu hoşuma gitmedi
XnCN avatar
XnCN • 1 yıl önce
deepin os , solus os, linux mint ben deepin os den cok memnun kaldım bir denemeni öneririm arayüz hız güncelleştirmeler ve uygulama marketi çok başarılı.
seyitalidogan avatar
seyitalidogan • 1 yıl önce
Merhaba, elementary os kullanabilirsiniz.
aritmetiksazan avatar
aritmetiksazan • 1 yıl önce
Sayın admin! Yazıda %5 yazıyor, sen sorunda 10 kişiden 3'ü diyorsun. %30 yani. Yazının başından sonuna bu kadar arttıysa bunda bir iş var derim smile
Being avatar
BeingEDİTÖR • 1 yıl önce
Ortalama değerler söz konusu, üçün beşin lafını yapmayalım smile
samsa avatar
samsa • 1 yıl önce
Insanlar Windows'un güvensizliği ve esaretinden kurtulmak istiyor artık. Linux biraz daha mantıklı son kullanıcı o da haklı işler yaparsa Microsoft ciddi sarsılacak tır.. Apple a gelince Onlar zaten burjuva modunda ilerliyor ve o yüzden herkese hitap edemeyecekler dir.
ProThemes avatar
ProThemes • 1 yıl önce
MacOS gibisi yok. gerisi hikaye
Türker Özpınar avatar
Türker Özpınar • 1 yıl önce
Windows 10'da bir güncelleme geliyor bazen sözün esas manasıyla 2 saate yakın bilgisayarın açılması sürüyor. Linuxta ise birçok dağıtımda güncellemeyi istediğiniz zaman kendiniz yapabiliyorsunuz (apt-get update && apt-get upgrade şeklinde) ve bilgisayarı yeniden başlatmak bile gerekmiyor. Microsoft nasıl ki mobil piyasasında iş yapamıyor böyle giderse masaüstü piyasasından da çok müşterisi elden gidebilir. Şahsen lisanslı Windows 10 yüklü olmasına rağmen bu iletiyi Linux'ta yazıyorum. Ha bir de RAM kullanımı meselesi var 64 bit Windows 10'da açılışta 1.5-2 GB ile başlarken linuxta 200 küsur MB RAM kullanımı ile sistem açılabiliyor (LXDE masasüstü ile).
saltuntas avatar
saltuntas • 11 ay önce
Linux'un Manjaro dağıtımını kullanıyorum, son kullanıcıya hitap eden bir dağıtım. Açılış hızı vs. biraz yavaş olsa da kullanmaya değer. Özel programlar ve oyun oynamayanlar için Linux dağıtımları iş görür.
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.