reklam
reklam

Özel Yazılımlar SEO İçin Ne Kadar Önemli?

İnternet adreslerimizin daha fazla kullanıcıya ulaşmasını istiyorsak arama motorlarına özel optimizasyon çalışmaları yürütmemiz gerektiği çok açık. Peki, sitemize özel tasarım ve yazılımların kullanılması bu noktada algoritma için ne kadar önemli bir parametre? Gelin konuya yazımızda detaylıca bakalım.

Özel yazılım diyerek, açıklamasını yapmadan devam edersek akıllarda soru işaretlerinin kalmasına neden olabiliriz. Özel yazılım derken kastımız, sitenin gerek görünüm, gerekse kod yapısı olarak eşinin bulunmaması, özgün olması olarak özetlenebilir. Google gibi arama motorları sitemizi botları yardımıyla taradıklarında, elbette öncelikli olarak kod yapısına göz attıklarını düşünebiliriz. Burada diğer pek çok site ile ister istemez belli noktalarda benzerlik gösteren sitelerimiz olabilir. Sonuçta belirli kod yapıları var. Ancak bunlar dışında özgün bir yapı sunabiliyor olmak ve diğer adreslerin tamamından ayrışabilmek de mümkün. Bu işi başarmanın arama motorları için olumlu bir geridönüşü var mıdır ne dersiniz? Daha önce tecrübe ettiğim bir durumla konuyu ele alarak bu soru üzerine düşünen okurlarımıza yardımcı olamaya çalışacağım.

Etkisi Azımsanamayacak Kadar Yüksek

Daha önce yönetimini üstlendiğim bir site, aldığı yatırımın da sebebiyle onlara has bir yazılım ile yola çıkmıştı. Oldukça temiz kodlanmış bu yazılımın görsel olarak benzerlerini örnek gösterebilsem de arkadaki yapı eşsizdi. Açıkçası bunun da etkisinin olduğuna inandığım bir biçimde oldukça zorlu kelimelerde ve kelime öbeklerinde hızlıca başarı elde edebiliyorduk. İçeriklerimiz direkt olarak güçlü sitelerden daha iyi konumlara yerleşebiliyordu.

Daha sonraları aynı sunucuda, kendi işimi wordpress altyapısıyla, onbinlerce sitenin kullandığı bir tema ve yüzbinlerce sitenin kullandığı eklentilerle başlattım. Doğrusu iki sitenin kategorileri de oldukça benzerdi. Aynı derecede başarı sağlayabilmek için gerçekten akıl almaz bir derece emek vermem gerektiğini söyleyebilirim. Bu noktada gözlemim özel yazılımın işin sahibi için işleri kolaylaştırdığı yönünde. Ancak burada bir diğer noktanın da altını çizmek lazım. Tüm ihtiyaçlarımıza karşılık gelen bir script ya da yazılım için ödememiz gereken tutarlar da çok büyük olabiliyor. Yoksa sitemiz yeniliklerin gerisinde kalabilir, istediklerimizi yapamayabiliriz ya da güvenlik açıklarıyla uğraşmamız gerekebilir.

Ne Yapmalıyız?

Bu noktada konu gerçekten de senin tercihlerine bakıyor sayın okur. Bütçeni özel bir arkaplan için harcayabilirsin. Ancak buna sarf edeceğin eforu ve maddi yükü pazarlama ve reklam kısmına kanalize ederek de yola çıkabilirsin. İki taraftada koordinasyonu doğru üstlenen bir işin başarıya ulaşacağını kolaylıkla söyleyebilirim. Yeter ki seçimlerin arkasında doğru görülmüş planlamalar olsun.

Eğer özel yazılım için bütçeniz yoksa, işlerin bu kolaylık olmadan da yürüyebildiğini söylemek isterim. Umudunuzu, hevesinizi kırmayın. Bugün birbirine benzer yapılarla hareket etmesine rağmen milyonlarca kişinin takip ettiğini birçok internet adresi bulunuyor. Biraz daha fazla tırmalamanın kimseye bir zarar dokunmaz değil mi?

Daha önce özel yazılımlı bir site yönetme şansınız oldu mu? Kendi gözlemlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmak ister misiniz?

Bu içeriğe tepkini gösterebilirsin! 👍 4.6 / 5 (5 değerlendirme)

5 kişi bu içerik hakkında tepkilerini gösterdi. Sen de tepkini göstererek yazarlarımıza geri bildirim verebilirsin.

Yorumunuz

Yorum yapmak için giriş yapın.

  Son Yorumlar

  Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al