Giriş Yap / Kayıt Ol

Özgün İçerik Kontrolü için Kullanabileceğiniz 6 Ücretsiz Araç

Tarih: 22 Aralık 2016   Kategori: Webmaster   Yazar: Being  |  24215 kez okundu

Kafamızı şöyle bir kaldırıp 2016’nın arama motoru trendi değişimlerine doğru çevirdiğimizde yapılan tüm değişikliklerin tek bir noktada toplandığını görüyoruz; içerik, içerik ve yine içerik… İçerikler önümüzdeki yıl birçok internet sitesinin kaderini belirleyen hem en önemli geri dönüşüm faktörü hem de SEO faktörü olarak kabul edilecek. Bu durumda kopya içeriğin internet sitelerinize verebileceği zararlar da öyle görünüyor ki hayli büyük olacak.

Eğer siz de içerik ihtiyaçlarınızı farklı kaynaklardan karşılıyorsanız ve içerikleriniz hakkında sürekli kopya var mı tereddütü yaşıyorsanız bu 6 ücretsiz araç ile ücretsiz olarak içeriklerinizin özgünlük kontrolünü gerçekleştirebilirsiniz.

#1. Copyscape

Copyscape, yıllardır özgün içerik kontrolü denildiğinde akla ilk gelen servislerin arasında yer alıyor. Yayınlanmış ve yayınlanmamış içerikleri tarama yeteneğine sahip olan Copyscape, internet sayfaları üzerindeki metinlerin yanı sıra PDF türündeki dosyaları da tarayabiliyor. Copyscape yaptığı özgünlük kontrollerinde internette yer alan PDF dosyalarını, internet sitelerini, blogları ve forumları tarayarak içeriğin kopya olması halinde size nereden kopyalandığını gösterebiliyor.

Copyscape oldukça yetenekli bir web aracı olmasına karşın ücretsiz paketi kullanan kullanıcılar sadece kendi internet sitesinde yayınlamış oldukları içeriklerin URL’leri üzerinden tarama yapabiliyor. Eğer yayınlanmamış içerikleri de sitenize eklemeden önce kontrol etme avantajına sahip olmak istiyorsanız Premium üyelik paketini satın almanız gerekiyor. 

Eğer sitenize çok fazla sayıda içerik girişi yapılıyorsa ve index hızınız oldukça yüksekse Copyscape birçok durumda hayat kurtarabilir. Premium paketle birlikte ayrıca API desteğine de sahip olduğunuzu belirtmekte fayda var.

CopySpace’e gitmek için tıklayınız.

#2. Duplichecker

Duplichecker, ücretsiz olarak henüz yayınlamadığınız içerikler için özgünlük kontrolü yapabileceğiniz bir başka popüler araç. 1000 Kelimeye kadar içeriklerinizi tarayabilen Duplichecker ile içeriği kopyala ve yapıştır uğraşına katlanmadan doğrudan DOCX veya TXT uzantılarıyla da tarayabiliyorsunuz.

Duplichecker bu servisi ücretsiz olarak sunuyor ancak üye olmayan kullanıcılara günde sadece 1 kere test yapma şansı sunuyor. Üye olduktan sonraysa herhangi bir sınıra takılmadan istediğiniz kadar kontrolü gerçekleştirme şansına sahip oluyorsunuz. Ücretsiz ve etkili bir araç olmasının yanı sıra Duplichecker’ı CopyScape ile karıştırmayın. Bazen “Eh attım işte bakalım, tutarsa…” modunda kontrol yaptığı da olabiliyor.

Duplichecker sizin vermiş olduğunuz içeriği başta Google olmak üzere; Yahoo ve Bing gibi diğer arama motorlarında da tarayarak kopya içeriğin gözden kaçmasını engellemeye çalışıyor. Aracın tümüyle ücretsiz olduğunu da düşünecek olursak, Duplichecker bir şansı hak ediyor.

Duplichecker’a gitmek için tıklayınız.

#3. Siteliner

“Birer birer içerikle kim uğraşacak aga, yok mu bunun kökten çözümü?” Diyenlerdenseniz, Siteliner ile tanışma vaktiniz gelmiş demektir. Siteliner, sitenizin kök URL adresi üzerinden testler gerçekleştiren oldukça gelişmiş bir araç. Sitenin büyüklüğüne göre birkaç dakika süren bir tarama testinden sonra Siteliner, sitenizde yer alan kopya içerik oranı, yüklenme süresi, sayfa başına kelime oranı, kırık linkler, gelen ve giden linkler gibi detaylı bir analiz raporu çıkarıyor.

Eğer siteniz çok fazla index sayısına sahipse testin tamamlanması süresi biraz sürüyor ancak kesinlike bu sonuca değiyor. Sonuçlar tamamlandıktan sonra isterseniz detayları PDF dosyası veya diğer metin dosyaları formatında size sunabiliyor.

Siteliner’ın tek kadı kızı kusuru, ücretsiz sürümde her sitenizi sadece ayda bir defa teste tabii tutmanıza izin veriyor. Premium taramanın fiyatlarıysa oldukça makul ve birkaç fincan kahve parasına denk geliyor. Böylece sitenize istediğiniz kadar test uygulayabiliyorsunuz.

Siteliner’a gitmek için tıklayınız.

#4. Plagiarisma

Plagiarisma, ücretsiz olarak içeriklerinizin kopya olup olmadığını henüz içeriği yayınlamadan önce kontrol etmenize yardımcı olan oldukça basit işlevli bir araç. 190’dan fazla dili destekleyen Plagiarisma, aslında sizin manuel el ile yaptığınız kontrolü gözden kaçırma ihtimalinizi minimuma indirerek gerçekleştiriyor.

Plagiarisma, yapıştırdığınız içerik veya sunduğunuz XT, HTML, RTF, DOC, DOCX, XLS, XLSX, PDF, ODT, EPUB, FB2, PDB dosyalarının içeriğini cümle cümle ayrıştırarak Google ve Yahoo üzerinde arıyor. Arama sonucu sonrasında size içeriklerin nerelerde saptandığını göstererek cümle bazlı ve gözden kaçması oldukça güç analiz sonuçlarını sunuyor.

Opsiyonel olarak Plagiarisma ile dilerseniz doğrudan web sitenizde yayınlanmış bir sayfa üzerinden de tarama gerçekleştirebiliyorsunuz ve masaüstü yazılımını Windows bilgisayarlarda kullanabiliyorsunuz. Plagiarisma içeriğinizi Yahoo ve Google üzerinde tarıyor ancak Google ile aramalarınızı yapmanız için sizden ücretsiz olarak sisteme kayıt olmanız isteniyor.

Plagiarisma’ya gitmek için tıklayınız.

#5. Plagium

Plagium, CopyScape’e oldukça benzer özelliklere sahip olan ücretli veya ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz gelişmiş bir içerik özgünlüğü kontrol etme aracı. 25,000 karaktere kadar tarama işlemi gerçekleştirebilen Plagium’un yüzeysel tarama, detaylı tarama, iki kaynağı karşılaştırma gibi tercih edilebilecek farklı çalışma yöntemleri var.  Ücretsiz olarak ufak tefek işlerinizde yardımcı olabilir ancak Plagium’un sürekli olarak özelliklerinden profesyonel olarak faydalanmak için premium paket planlarından birini almanız şart.

Plagium’a gitmek için tıklayınız.

#6. ThePenSters (İngilizce Siteleriniz için)

ThePenSters sitesinin sunduğu içerik özgünlüğü kontrol etme aracı sadece İngilizce sitesi olan Webmasterları ilgilendiriyor çünkü maalesef araç sadece İngilizce dilindeki içerikler üzerinde çalışıyor. ThePenSters; 1000 karakterlik bir metin yapıştırmanız halinde bu metni hem imla hem de özgünlük kontrolünden geçiriyor. 

Tarama işlemi sonucunda içeriğin yüzde kaç oranında özgün olduğunu ve özgün olmayan parçalarının hangi kaynaklardan elde edildiğini gösteriyor. ThePenSters’in bu denetim aracı ziyaretçiler için günlük 5 test limiti sunuyor ancak ücretsiz olarak hesap oluşturduktan sonra testlerinizi ücretsiz ve herhangi bir limit sınırlandırması olmadan gerçekleştirebiliyorsunuz.

ThePenSters’e gitmek için tıklayınız.

Bizde bunlar var, şimdi sıra sizde :) Listedekiler haricinde sizin kullanmayı tercih ettiğiniz özgün içerik kontrol araçları veya yöntemleri neler?

21 Yorum
ademkanidagli avatar
ademkanidagli • 4 yıl önce
bilgilendirici bir yazı olmuş.
kdrclp avatar
kdrclp • 4 yıl önce
Teşekkürler hocam
gurcu87 avatar
gurcu87 • 4 yıl önce
Çok yararlı bir bilgi, paylaşım için teşekkürler.
bulgay avatar
bulgay • 4 yıl önce
Oldukça faydalı bir başlık
Samuray avatar
Samuray • 4 yıl önce
Paylaşım iyiymiş, ama kafama takılan yanı şu! Kendi Sitende Kendin Yazıp çiziyorsan kopya olup Olmadığını zaten biliyodur. 1de çoklu kullanım var asıl onda iş yapar bence. Yinede Güzel olmuş bilgi emeğinize Sağlık Naturel içerik herdaim 10 numaradır.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 4 yıl önce
Bazı arkadaşlar özellikle haber sitesi tarzı sitelerde özgün içerik yerine spin yöntemine gidiyor ve bu durumda algoritmayı atlatmak için çalışma yapıyor. O durumlarda özgünlük oranı kontrolü için bu araçlara ihtiyaç doğabiliyor. Yorumunuz için çok teşekkürler smile
berkiler avatar
berkiler • 3 yıl önce
Sizlere kopyakontrol.com u önerebilirim. Kesinlikle doğru sonuç veriyor ve hata ile karşılaşmadım şimdiye kadar. Ayrıca projelerime göre kontrollerimi arşivliyorum.
sterkamed avatar
sterkamed • 4 yıl önce
nerden buluyorsan @being hocam helal olsun, çok güzel ve özgün yazılar paylaşıyorsun
digiturkey avatar
digiturkey • 4 yıl önce
Faydalı ve yararlı bilgiler için Teşekürler
yerinizburasi avatar
yerinizburasi • 4 yıl önce
Çok kullanışlı ve gerekli yazı olmuş. Teşekkürler
EkipNetwork avatar
EkipNetwork • 4 yıl önce
Paylaşım için teşekkürler ama bir konu hakkında onlarca makale yazdığımızda bunlar arasındaki özgünlük kontrolünü nasıl yapacağız? Kendimiz yapmak zor oluyor, bununla ilgili bir kaynak olsa çok işimize yarardı smile
Being avatar
BeingEDİTÖR • 4 yıl önce
Bildiğim kadarıyla maalesef henüz bu ihtiyaca yanıt veren bir araç bulunmuyor, varsa da henüz bana denk gelmedi sad face
fmertaslan avatar
fmertaslan • 4 yıl önce
Bilgiler için teşekkürler.
TeamScriptim avatar
TeamScriptim • 4 yıl önce
Ben de genellikle Small Seo Tools'u kullanıyorum ama orada da sürekli olarak captcha kodu hatası alıyorum. O konuda sıkıntı olmasa iyi aslında.
batuhan78kk avatar
batuhan78kk • 2 yıl önce
S a kişisel blogspot umda hiç bir yerden kopya yapmadan içerik yazdım 5 gün uğraştım ama bu özgün içerik kontrolü yapan siteler %70 kopya diyor anlamadım ben bu işi sad face link versem sakıncası olurmu.?
Being avatar
BeingEDİTÖR • 2 yıl önce
Hayır olmaz, hangi araçla kontrol ettiğinizi ve URL'i belirtirseniz bir de biz kontrol edelim. Bakalım neyi atlıyorsunuz smile
batuhan78kk avatar
batuhan78kk • 2 yıl önce
Konu linki
https://akilliasistan.blogspot.com/2018/12/oto-ses-sistemleri-bilgi-oto-ses-sistemi-montaj.html
Kontrol ettiğim sitede bu.
https://www.kopyakontrol.com/makale-ozgunluk-kontrolu
batuhan78kk avatar
batuhan78kk • 2 yıl önce
Bu ses sistemi şuan kullandığım araçta bağlı 3 gün uğraştım 16 bin lira harcadım 151DB ses veriyor fuarlara gidiyorum. Kısacası işi biliyorum ona makale yazdım ama kopya dedi sinir oldum konuyu silmeyi bile düşünüyorum şuan. sad face
Being avatar
BeingEDİTÖR • 2 yıl önce
Bu kullandığınız kaynak pek sağlıklı çalışmıyor. Her cümleyi ayrı ayrı Google üzerinde arıyor. Siz içerik içerisinde keyword'e benzeyen anahtar kelimeleri kullandığınız için bunlar farklı sayfalardaki sonuçlarla eşleşiyor. Araç da bu yüzden içeriğe kopya muamelesi yapıyor. İçeriğiniz gayet özgün. Diğer araçlardan da kontrol ettim, herhangi bir sorun görünmüyor. Listedeki kaynaklardan herhangi birini kullanmanızı tavsiye ederim.
turkeytrick avatar
turkeytrick • 1 yıl önce
teşekkürler
Dronix avatar
Dronix • 4 ay önce
Bende şu siteyi (www.makalekontrol.net) kullanıyorum gerçekten sonuçları çok iyi ve diğer sitelerden büyük bir farkı var, 3 arama motorunda aynı anda özgünlük kontrolü yaparak sonuç veriyor.
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.