reklam
reklam

Podcast Yüklemeleri Nasıl Yapılır?

Geçmişte RSS feedlere eklenen ses kayıtlarının podcast yayın organları tarafından çekilmesi yoluyla yürütülen programcılık bugün çok daha kolay bir durumda. Ancak birkaç yıl önce görüp “Çok zormuş bu iş” diyerek vazgeçenler için bu basit yol üzerine konuşalım istedik.

Geçtiğimiz yıllarda Google Podcasts ve benzeri podcast platformlarına program yüklemenin iki farklı yolu bulunuyordu. Birincisi, kendi sunucumuza yüklediğimiz ses kayıtlarının bir beslemede toplanması ve platforma bu verilerin iletilmesi. Alışana kadar oldukça sancılı olan bu süreci neyse ki bugün arkamızda bırakabildik. Bunun dışında, bugün de hâlâ hizmet vermekte olan ücretli platformlar bulunuyordu. Aylık belli bir ücret ödemeniz koşulunda beslemeyi sizin için hazırlayan bu platformlara programları yüklüyorduk ve oradan aldığımız bağlantıyı da dinleyicilerimize ulaştığımız projelere ekliyorduk. Bu işi ücretsiz bir şekilde yapan yerler de elbette vardı. Ancak düzgün bir gelir modeli oluşturamadıkları ve sunucu maliyeti yüksek bir iş gerçekleştirdikleri için çoğunlukla kapanmaya mahkum işler oluyorlardı. Biz de kaybettiğimiz kayıtlara üzülmeyelim diye ücret ödemeye razı oluyorduk tabii ki.

Spotify Yatırımları Meyvelerini Verdi

Podcast programların popülaritesini arttırmasında da önemli bir payı olan Spotify bu noktada oldukça önemli yatırımlarda ve atılımlarda bulunmaya başlamıştı. Podcast konusunun YouTube’u haline gelmeyi istedikleri gibi bir yorum yapmak tahmin edebileceğiniz gibi pek de garip olmaz. Onların bu çabası da en başta bu tip programlar yapan ya da yapmaya heveslenmiş olan bizlere yaradı.

Büyük servis sağlayıcıları ve doğal olarak bu hizmet verenlerin teknolojilerini de satın alan Spotify, bünyesine bu konuda kendini geliştirdiğini söyleyebileceğimiz birkaç şirketi kattı. Bu yapılanmadan ortaya çıkan durumda Spotify, kullanıcıların kolaylıkla program yükleyebildikleri ve kendi servisleriyle doğrudan bağlantılı bir ilerleyiş hedeflediğini gördük. Birkaç ay içerisinde bu hedeflerine ulaştılar ve yeni bir dönem başlamış oldu. Artık program yüklemek, program yapmaktan çok daha kolay.

Podcast Programı Nasıl Yüklenir?

Kullanılabilecek en basit araç bugünlerde karşımıza Anchor.fm çıkıyor. Spotify siteyi 2019 yılında satın alarak bugünkü hizmeti vermesi amacıyla hazırladı. Bugün siteye üye olduktan sonra programımızla ilgili gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra yüklemelerimizi yapabiliyoruz ve Anchor bu programı bizim için 6 platforma yolluyor. Bu platformlarda üyelik açmamıza dahi gerek kalmıyor olması programı ekstradan kullanışlı kılıyor. Resmen tek yapmamız gereken şey başlığını, açıklamasını eklediğimiz programımızı yayına almak oluyor. Bir besleme servisinden daha fazla ne isteyebiliriz ki? Yolladığı platformlar ise aşağıdaki şekilde:

 • Spotify
 • Google Podcasts
 • Pocket Casts
 • Breaker
 • RadioPublic
 • Anchor

Programa üye olduktan sonra talimatları takip ederek programınızın detaylarını paylaşabilirsiniz. Ardından ‘New Episode’ bölümünde programınızın ilk bölümünü yükleyebilirsiniz. RSS sistemiyle çalıştığı için bölümünüzün yukarıdaki mecralarda yayına girmesi birkaç saat ve bazen bir gün kadar sürebiliyor. Dolayısıyla sabırlı olmanızı tavsiye ederim. Ancak güvenli ellerde olduğunuzu da unutmayın.

Sitemizde yayımladığımız podcast içerikleri bu konuda şevk kazanmanıza yardımcı olabildi mi? Program yapıyor musunuz? Yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Bu içeriğe tepkini gösterebilirsin! 👍 5 / 5 (1 değerlendirme)

1 kişi bu içerik hakkında tepkilerini gösterdi. Sen de tepkini göstererek yazarlarımıza geri bildirim verebilirsin.

Yorumunuz

Yorum yapmak için giriş yapın.

  Son Yorumlar

  Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al