Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

Sanal Sunucu Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tarih: 16 Ocak 2020   Kategori: Webmaster   Yazar: WM Aracı  |  2277 kez okundu

Sanal sunucu; web sitenizin içeriğini depolayan ve yayınlanmasını sağlayan bir sunucunun, sanallaştırma teknolojisi ile birden fazla bireysel özel sunucuya bölünmesi şeklinde tanımlanır.

VPS (Virtual Private Server) olarak da bilinen sanal sunucu; her bir kullanıcı için özel olarak ayrılmış olan RAM ve depolama alanı gibi sunucu kaynaklarının diğer kullanıcılarla paylaşılmadığı bir sunucu türüdür.

Tek başına bir sunucuyu kiralamak yerine sanal sunucu tercih etmek; maliyetlerden tasarruf etmeyi ve komşu sitelerden etkilenmemeyi sağlayan verimli bir hosting çözümüdür.

Sezonluk iş yapan firmalar yoğun taleplerin olduğu sezonda hosting paketinin yükseltilmesine, yılın geri kalanında düşürülmesine ihtiyaç duyabilir. Ölçeklendirilebilirlik açısından sanal sunucu, doğası gereği bu tarz işletmeler için oldukça uygun bir çözümdür: Bir sanal sunucu hizmetinde yükseltme veya indirme gerekiyorsa bu, hosting firmanız tarafından kolaylıkla yapılır.

Ayrıca sanal sunucu, kök erişimini de mümkün kıldığından web geliştiricilerinin gözdesidir. Kök erişimi, sunucunuz üzerinde tam kontrol sahibi olmanızı sağlar. Kök erişimiyle, seçtiğiniz dosyaları düzenleyebilir, MySQL ve Apache gibi yazılımları yükleyebilirsiniz. İstediğiniz İşletim Sistemi ile çalışmakta da özgürsünüzdür.

Sanal sunucu kiralarken; RAM, CPU ve depolama alanı ihtiyaçlarınız, sunucunuzun donanımı ve uptime oranı gibi göz önünde bulundurmanız gereken faktörler vardır:

Web Sitenizin İhtiyaçları

Web sitenizin sunucu kaynaklarının ne kadarını tüketeceğine bağlı olarak hangi hosting planını seçeceğinize karar vermelisiniz.

Hosting seçiminde kararsızsanız blog yazımızı okuyabilirsiniz!

Projeniz ne kadar büyük olursa, o kadar fazla kaynağa ihtiyacınız olacaktır.

  • RAM: RAM'in büyüklüğü sitenizin performansıyla doğru orantılıdır. Web siteniz yoğun medya ögeleri içermeyecekse 4 GB RAM'dan daha fazlasına ihtiyacınız olmayacaktır. Yüksek trafiğe sahip olan ya da e-ticaret siteleri için 8 GB'dan da fazla RAM gerekebilir.
  • HARD DISK: Geleneksel sabit disklerin depolama alanı genellikle daha büyük ve daha ucuzdur ancak sanal sunucular için SSD (katı hal sürücüsü) önerilir.
  • SSD'lerin performansı yüksektir ve aktarım hızları geleneksel disklerden daha fazladır. Yeniden başlatmada da oldukça hızlı olan SSD'ler, elektrik kesintilerinde esnektir.
  • SSD'lerin bir sanal sunucular için verimli olmasının bir diğer sebebi de RAM ve CPU hızlı olsa bile, onların ihtiyaçlarını karşılayacak hızlı bir depolama sürücüsünün gerekliliğidir.
  • İşletim sistemine bağlı olarak da sitenizin depolama alanı ihtiyacı değişiklik gösterebilir.
  • CPU: İşlemci anlamına gelen CPU'nun artması, sanal sunucunuzun daha verimli olması anlamına gelir. Bu nedenle kişisel web siteleri ya da küçük işletmelerin siteleri için genellikle 2 CPU yeterli olsa da, daha büyük projeler ve işletmeler için ihtiyaç duyulan hız daha yüksek olacaktır.

Hız ve Donanım

Sanal sunucunuzun donanımı; web sitenizin performansını doğrudan etkiler. Bu nedenle hosting firmanızın hız ve güvenilirlik için mükemmel işlemcilere, çok sayıda içerik ve veriyi yükleyebilen sabit disklere ve diğer hizmet alanlarında en son teknolojiye yatırım yaptığından emin olmalısınız.

Ayrıca sunucunuzun bulunduğu veri merkezinin hedef kitlenize yakın olması, web sitenizin hızlı yüklenmesi anlamına gelir yani sanal sunucunuzu uzak ülkelerin hosting sağlayıcılarından seçmeniz dezavantaja dönüşebilir.

Uptime Oranı

Web sitenizin sürekli erişilebilir olması için minimum kesinti süresine sahip bir sanal sunucu sağlayıcısı seçmeniz önerilir. İdeali % 99,9 uptime oranıdır.

İşletim Sistemi (Linux / Windows)

Web sitenizin programlama dilinin, sunucunuzun işletim sistemi ile uyumlu olması gerekir. Linux açık kaynaklı bir işletim sistemidir ve Windows'tan daha ucuzdur. Web siteniz;

  • ASP, ASP.NET veya Microsoft SQL veritabanı kullanılıyorsa Windows,
  • PHP, Perl, Ruby veya Python içine kuruluyorsa Linux işletim sisteminin kurulu olduğu sanal sunucuları seçmeniz gerekir.

PHP programlama dili her iki işletim sisteminde de çalışmasına rağmen PHP için çoğunlukla Linux önerilir.

Esneklik

Hosting sağlayıcınızın hizmetlerinin veya sözleşmelerinin ne kadar esnek olduğu, memnun kalmazsanız haklarınızın neler olduğu, veri kaybetmeden hosting planınızın yükseltilebilir olup olmadığı, sanal sunucunuzun sitenizi için öngörülemeyen trafik artışını ne kadar destekleyebileceği gibi hususlar göz ardı edilmemelidir.

Araştırma

Seçeceğiniz hosting firmasının bir nevi "iş ortağınız" olduğunu, sitenizin başarısının büyük ölçüde onlara bağımlı olduğunuzu bilmelisiniz.

Bu nedenle karar vermeden önce; bu firmaların müşterilerden aldığı geri bildirimleri incelemeniz, yorum ve forumlardaki önerilere göz gezdirmeniz ve kapsamlı bir barındırma deneyimi için satın alabileceğiniz ek hizmet ve özellikleri araştırmanızda yarar var.

Hatta alacağınız hosting hizmeti hakkında satış temsilcisi ya da destek ekibi ile aklınızdaki tüm soru işaretlerini giderecek şekilde görüşmeniz; hangi hosting firmasının daha duyarlı ve ilgili olduğunu görmenin en iyi yoludur.

Özet

Sanal sunucu kiralarken güncel teknolojik donanımlara sahip, uzun vadede büyümenizle ilgilenen, güçlü bir hosting firması ile çalışmak ve web sitenizin ihtiyaçlarına ve bütçenize uygun bir hosting planı seçmek en çok dikkat etmeniz gereken noktalardır.

Web sitenizinle ilgili herhangi bir bir sorun yaşamanız durumunda, sitenizi yeniden yapılandırmanıza veya kurtarmanıza yardımcı olacak uzman bir ekibe ihtiyaç duyacağınız için 7/24 destek verebilecek, hızlı çözümler sunmaya odaklı bir hosting firması seçmeniz çok önemlidir.

Bu nedenlerden, sunucu donanımı, işletim sistemi, uptime oranı, teknik destek gibi yukarıda sıraladığımız kriterleri göz önünde bulundurmanız ve gereken araştırmaları yapmanız önerilir.

4 Yorum
NeMerak avatar
NeMerak • 5 ay önce
Turhost firması çok başarılı ve güvenilir bir firma 20'den fazla sitem, sunucularında barınmaktadır.
officialseo avatar
officialseo • 5 ay önce
güzel paylaşım ancak vps ile vds arasında çok fark var. Misal vps de diğer kullanıcılardan birinin sitesi yoğun ise sizin ramden yer diye biliyoruz ama vds de bu durum yok. En mantıklısı vds. En ekonomisi ise vps.
Dwag avatar
Dwag • 4 ay önce
Vds öneriririm bütçeniz yoksa Google Cloud ile ücretsiz alabilirsiniz
kuzeyege52 avatar
kuzeyege52 • 3 ay önce
Faydalı bir yazı olmuş sunumu hosting mi araştırırken daha fazla bilgi sahibi oldum sanırım. teşekkürler
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest
Kablo TV

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.