Giriş Yap / Kayıt Ol
[WM ÇEKİLİŞ 3] SEO Uzmanı Atalay Sidar Sponsorluğunda 20 Üyemize 1200TL Değerinde SEO101 kitabı Hediye Ediyoruz!

Seksi Meta Etiketleri Oluşturmanın Sırrı Nedir?

Tarih: 09 Kasım 2018   Kategori: Webmaster   Yazar: Being  |  3693 kez okundu

Terk edilmiş bir mağazaya adım attığınızı düşünün… Etraftaki rafların hepsi özensiz ve dağınık. Burnunuza hafiften kekremsi, ağır bir toz kokusu geliyor.

Manzara gözünüzün önünde canlandı mı? Güzel! Çünkü meta etiketleri düzensiz bir site gördüğünde, ziyaretçilerinizin yaşadığı deneyim tıpkı buna benziyor.

Meta etiketlerinin artık önemsiz olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Google, Yandex, Facebook, Twitter, LinkedIn ve daha onlarca mecrada ziyaretçilerin sitenizi görmeden önce burun buruna geldiği ilk şeyin meta etiketi olduğunu hatırlatırım.

Manzara gerçekten yukarıdaki kadar çekimser ise ziyaretçiler de linklerinize tıklama konusunda çekimser kalabilirler. Tıpkı, sizin yukarıda tarif edilen toz kaplı mağazayı ziyaret etmek istemeyeceğiniz gibi…

Meta Etiketleri SEO Değerini Kaybetti mi?

Meta etiketleri değerini kaybetmedi; sadece bazı etiketler eski değerini yitirdi. Meta etiketleri hala ziyaretçiler ve arama motorları için oldukça önemli:

Title (Başlık) - Çok önemli

Description (Açıklama) - Daha az önemli

Image (Görsel) - Hala çok önemli

Keyword (Anahtar kelime) - Önemsiz, negatif etkiye sahip

Olaya tarihsel açıdan bakacak olursak: Keyword etiketleri ilkel robotların Web'de kapı kapı dolaştığı günlerde epey önemliydi. Çünkü; Google ve diğer arama motorları bu anahtar kelimeler sayesinde siteleri kategorilendirebiliyordu.

2009 yılında Google'ın resmi olarak Keyword meta etiketlerinin artık Pagerank açısından bir değerinin kalmadığını ve bu etiketi kullanmanın sıralamanızı olumsuz etkileyebileceğini açıkladı.

Yani; bizler için artık başlık, açıklama ve görsel meta etiketlerinin önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Neden Meta Etiketlerinizi "Kusursuz" Hale Getirmek için Uğraşmalısınız?

Birçok nedeniniz var:

 • İnternet ziyaretçilerinin linkiniz ile ilk karşılaştığında görüntülenen bilgiler meta etiketleri yardımıyla çekiliyor. Otomatik meta etiketleri çekildiğinde, stratejiyi elinizin kenarıyla itip, başarıyı algoritmanın ellerine bırakıyorsunuz.
 • Arama motorları hala manuel oluşturulmuş meta etiketlerine değer veriyor.
 • Yalnızca meta etiketi üzerine birkaç dakika fazladan harcamak size SERP'de daha üst sıralarda yer almanızı garantiliyor!
 • Kusursuz bir meta etiketi, siteniz rakiplerinin gerisinde kalsa bile kullanıcılarınızın ilgisini avlamayı başarıyor.

"2 Dakikada" Seksi Meta Etiketleri Nasıl Oluşturulur?

Aşağıya geçmeden önce, kusursuz ve seksi meta etiketleri oluştururken yardım alabileceğiniz birkaç araçtan bahsedeyim:

Yukarıdaki tüm araçlardan bir gün mutlaka faydalanmak isteyeceksinizdir. WM Aracı'nın Meta Tag oluşturucu ve gösterici araçları, size işleri manuel yürütmek istediğinizde yardımcı olacaktır.

WordPress'in Yoast eklentisi ve benim favorim MetaTags.io ise blog vb. CMS sistemleri kullanıyorsanız hedefi 12'den vurmanıza yardımcı olabilir.

Title Tag (Başlık) Oluşturmak:

Size daha önce hiç kimsenin söylemediği bir sırdan bahsedeyim:

Başlık, SEO ve ziyaretçiler için uygun olmalıdır. SEO için uygun bir başlık sizi boşa kürek çekmekten kurtarır. Ama sadece SEO için atılan bir başlık, vahşi SERP'in doğasına uygun değildir.

Aynı zamanda sadece ziyaretçi düşünülerek atılan başlık da işe yaramaz.

Sayfa başlığınız:

 • Kısa ve net olmalıdır: Seks gibi!
 • 50 - 69 karakterden oluşmalıdır. Daha uzun başlıkları Google (giderine göre) masaüstü ve mobil cihazlarda kısaltacaktır.
 • Marka, SEO ve ziyaretçi için uygun olmalıdır. En kötü ihtimalle bunlardan ikisine hitap etmelidir. Yalnızca birine sahip başlıklar, boşa çekilmiş küreklerdir.
 • Vurucu olmalıdır ve "ilgi avına uygun ifadeler" içermelidir. Beynin kritik bölümüne hitap eden bazı sihirli sözcükler şunlardır: "Seks", "Bedava", "İnanılmaz", "Son Şans", "Rakipsiz", "Sihir", "Mucize", "Hızlı", "Kolay", "Aranan", "Acele", "Şimdi", "Şaşırtıcı", "Sır".

Oluşturduğunuz Title Tag'in nasıl göründüğünü görmek için MetaTags.io veya WordPress'in Yoast eklentisi gibi araçlardan yardım alabilirsiniz.

Meta Description (Açıklama) Oluşturmak:

Meta açıklamaları artık arama motorları için pek bir anlam ifade etmiyor. Peki, ya sitenize tıklamayı düşünen kullanıcılar ne olacak?

Eğer içeriğinizi pazarlama gayeniz yoksa ve spor olsun diye bir içeriği Web'de yayınlıyorsanız (ben bazen öyle yapıyorum) o zaman meta açıklaması oluşturmanıza gerek yok.

Amacınız daha çok kullanıcıya ulaşmak, içeriğinizi kitlelere ulaştırmak ise o zaman meta açıklamasını Google'ın insafına bırakmamalısınız. Kullanıcıya:

 • Aradığının burada olduğunu söyleyen,
 • İhtiyacına yanıt vereceğinizi garantileyen,
 • İlgi çeken ve merak uyandıran,
 • Tıklama aksiyonunu söke söke alacak,

bir meta açıklaması girmelisiniz.

Ha bir de; lütfen meta açıklamasını anahtar kelime çorbasına çevirmeyin.

Meta Image veya OG:Image (Görsel):

"Bazen bir resimdi, binlerce kelimenin anlatamadığını anlatan."

İçeriklerinizi sosyal medyada servis ediyorsanız veya insanların içeriğinizi paylaşabileceğini düşünüyorsanız, bu konuya ekstradan vakit ayırın.

Linkiniz Facebook'da paylaşıldığında Sevimli Hayalet Casper gibi durmamalı. İlgi alanı odağında çekici ve cezbedici olmalı. (Bu arada; seksapalite işini çok da şeapmayın)

Önemli: Seksi meta etiketleri hazırlamak için artık hazırsınız! Bu sayfaya girip, içeriği okutmayı başardıysam, yukarıdaki tekniklerin önemli bir kısmı sizde işe yaramış demektir. Neden diğerlerinde de yaramasın ki?

Ayrıca şunlara da göz atmak isteyebilirsiniz:

bölümüne girebilecek tüm etiketler!

17 Yorum
zexon avatar
zexon • 10 ay önce
Fazla seks sansur doğurur smile
myKnow avatar
myKnow • 10 ay önce
Gece gece nereden geldi bu aşk straight face
Being avatar
BeingEDİTÖR • 10 ay önce
WM Aracı kullanıcılarının en aktif olduğu saatlerin akşam 20.00 ile gece 03.00 arasında olduğunu biliyor muydunuz? smile
Emrkrvs avatar
Emrkrvs • 10 ay önce
Sayende Şimdi Öğrendik wink
SeoHan avatar
SeoHan • 10 ay önce
Başarılı ve doğru
grsy avatar
grsy • 10 ay önce
Teşekkürler içerik güzel
akaynar avatar
akaynar • 10 ay önce
Paylaşım için Teşekkürler
Bipixel avatar
Bipixel • 10 ay önce
Güzeel seks her zaman satar smile .
Didimedya avatar
Didimedya • 10 ay önce
Sizi severek takip ediyorum, paylaşımlarınızdaki doğallık gerçekten takdire değer, suyu çıkmış insanlarla dolu bu internet ortamlarında sizin gibi yardımcı olan biriyle aynı forumu kullanmak bana inanın gurur veriyor.

Teşekkür ediyorum paylaşımlarınız için..
Being avatar
BeingEDİTÖR • 10 ay önce
Asıl, sizin gibi böyle güzel yorumları kibre düşmeden yapan insanlar insana gurur duyduruyor. Herkes birbirinin açığını, hatasını ararken sizin yaptığınız gerçekten takdire şayan. Çok teşekkür ederim. Sağ olun, var olun. smile
mrtrclb avatar
mrtrclb • 10 ay önce
"Seks", "Bedava", "İnanılmaz", "Son Şans", "Rakipsiz", "Sihir", "Mucize", "Hızlı", "Kolay", "Aranan", "Acele", "Şimdi", "Şaşırtıcı", "Sır". bunları bir kenara not etmeliyim smile
Mrtcn avatar
Mrtcn • 10 ay önce
Bence bu viral reklamdı, 4 gün önce eklentiyi satın aldım hoşuma gittiği için ama bir sor kullanıyormusun diye smile gutenberg ile çalışan tek adam gibi eklenti olduğu için hemde deli gibi kullanıyorum.
hasanablak avatar
hasanablak • 10 ay önce
Hasan Ablak bunu beğendi! (Y)
(Şuraya bi tane beğen buton koysana coder dostum)
odeaweb avatar
odeaweb • 10 ay önce
Yanlız bu içerik içinde keyword kullanılmış. Madem olumsuz etki yaratıyor, neden bu makale içinde kullanılıyor.?
Being avatar
BeingEDİTÖR • 9 ay önce
Yukarıdaki yorumlarda bahsetmiştik fakat sonradan silinmiş. Yazılım tarafındaki bir sıkıntı ve uzun süre önce kaldırılması gerekiyordu. Henüz sıra ona gelmemiş smile
TURUS avatar
TURUS • 10 ay önce
Güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş ama benim aklıma takılan bir konu var.Şuan spam sayılabilecek bir meta title'a sahibim (anahtar kelime tarlası gibi) ama hitler oldukça iyi. https://wmaraci.com/forum/webmaster-genel/meta-etiketleri-degistirme-hk-538916.html bu şekilde bir konu açtım ve sorunu detaylı şekilde anlattım.Henüz yardımcı olabilecek biri çıkmadı.Görüşlerinizi bekliyorum.
kodshop avatar
kodshop • 10 ay önce
yararlı bir içerik olmuş abazalar çoğalcak şimdi admin olmadı böyle smile
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2019
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.