Giriş Yap / Kayıt Ol
İhracat Neden Hepimiz İçin Önemlidir? [ VİDEO ]

"Temiz Twitch" Olayları Patlak Verdi

Tarih: 31 Ekim 2021   Kategori: Sosyal Medya   Yazar: EranKucuk  |  532 kez okundu

Küçüklerinden tutun da en kallavi olanlarına kadar pek çok yayıncıyla ilgili büyük suçların dile getirildiği bir olay gündemde. Biz de bu yazımızda olayı pek takip edememiş olanlar için basitçe özetlemeye çalışalım.

Ekim ayının başında Twitch büyük bir veri sızıntısıyla karşı karşıya kaldı. Platform bir ‘hack’ girişimi olduğunu, çeşitli verilerin çalındığını ancak şifrelerin sızmadığını kamuoyu ile paylaştı. Ancak bir süre sonra sızan veriler Reddit ve forumlarda dolaşmaya başladığında gördük ki konu şifrelerden çok daha büyükmüş. Platformdaki yayıncıların neredeyse tamamının gelir dokümanları sızıntıya kurban gitmiş. Bu da binlerce sayfalık veri anlamına geliyor. Burada şu ayrıntıyı belirtelim. Dokümanlarda gelirler kullanıcı isimleriyle değil, ID numaralarıyla paylaşıldı. Yani kullanıcılar yüzeysel bir bakışla kim ne kadar kazandı göremiyordu.

Sürecin ilk haftasında platformun büyük yayıncılarının ne kadar gelir elde ettikleri çeşitli kullanıcılar tarafından listelendi. Meblağlar dudak uçuklatan cinstendi ve takipçiler birkaç hafta boyunca konuyu gündemde tuttular. Ancak gel gelelim ki bu gelir büyük de olsa, hakkı olan yayıncılar için söylenebilecek çok bir şey yoktu. Veri kazısı devam ettiğindeyse daha ilginç olan ve bu yazıyı yazmamıza sebep olan durum da ortaya çıktı.

Denizde Kum, Twitch’de Para Aklama

“Bu yayıncılar da çok kazanıyor he” tarzı bir söz duymaya kulağınız alışmış olabilir. Bu söz yalnızca büyük yayıncılar için kuruluyor olsa neyse ama doğru düzgün bilinirliği olmayan pek çok yayıncı geçtiğimiz süreçte hiç fena olmayan gelirler elde ediyordu. Yani gerçekten de bir ilginçlik vardı. Ancak parça parça ilerlemeye devam edelim olur mu?

Twitch’in bağış mekanizması çalışmaya başladığı ilk günden itibaren, yayıncılara sahte kredi kartlarıyla ‘kötü şaka’ diyebileceğimiz şekilde bağışlar yapılıyordu. Bu kötü durum, çok da fazla tekrarlanmadığı için gerçekten de ‘şaka’ olarak anabiliriz. Yapanlar da genellikle çocuk yaştaki insanlardı ve kart bilgilerini internetin herhangi bir yerinden elde ediyorlardı.

Bu süreç arkamızda bıraktığımız yıllarda yerini belli ki suç şebekelerine bırakmış. Bugün olduğumuz noktada suçlular yayıncılarla iletişime geçiyorlar ve parayı yayıncılar üzerinden aklıyorlar. Yayıncılara bağış adı altında ‘Bit’ (Twitch’in bağış birimi) gönderiyorlar. Bunun bir kısmı komisyon olarak yayıncıda kalıyor ve kalanını daha sonrasında ilgili kişilere gönderiyorlar. Bu sayede başlangıçta suçtan elde edilmiş bu para, suçluların eline oldukça temiz bir biçimde geçmiş oluyor.

Sızdırılan belgelerde kullanıcılar deşmeye devam ettiklerinde bu durum nasıl mı ortaya çıktı peki? Bir yayıncı düşünelim, ortalama yayınlarındaki izleyici sayısı 100’ü dahi geçmiyor. Ancak Twitch’in çok yüksek kullanıma sahip olmayan ‘Bits’ işleviyle binlerce dolar anonim bağış toplamış oluyor. Bu aylarca tekrarlanıyor.

Ayrıca yeri gelmişken belirtelim, yalnızca bahsettiğim kadar küçük yayıncılar da işin içinde değil. Bu yazıyla fişlememiz pek etik olmayacaktır ama tanınan simaların pek çoğu bu suç batağının içerisine saplanmış görünüyor.

Temiz Twitch Bu Noktada Başlıyor

Elbette platformda yayıncılık yapan herkes suçlu değil. Bu nedenle olaylar Ahmet “Jahrein” Sonuç’un gündeme getirmesiyle duyulurken, duruma karşı çıkartılan seslerin de yükseldiğini görmeye başladık. İradeli bir biçimde bu suç düzenine bulaşmayan birçok yayıncı, suça karşı #temiztwitch isimli bir etikette konuşmaya başladı. Yayıncılar platformu ve devleti teftişe davet ederken müdahalenin şart olduğunu belirttiler. Yine pek çok orta ölçekli yayıncı da olayların çözüme kavuşması için belirli bir süre yayın açmayacaklarını duyurarak bir grev de başlattılar.

Son yıllarda ortaya çıkan en büyük mali suçlardan birisiyle karşı karşıya olabiliriz. Şu an burada hangi suçun, hangi kara paranın aklandığını kestirmek dahi çok zor bir noktaya geldi. Umarız bir an önce hem platform aklanır hem de suçlular cezalarına kavuşur.

Konuyla ilgili görüş ve yorumlarınızı bizimle paylaşırsanız çok seviniriz. İlerleyen yazılarımızda görüşmek üzere efendim, sağlıcakla kalın.

0 Yorum
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest
Domain Yurdu – Domainler, Siteler ve Markalar İçin Pazaryeri ve Danışmanlık Hizmetleri

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.