Giriş Yap / Kayıt Ol
SMM Panel

Türkiye’de Silikon Vadisi Kurmak Mümkün mü?

Tarih: 17 Kasım 2020   Kategori: Teknoloji   Yazar: EranKucuk  |  5495 kez okundu

Amerika ve Dünya ekonomisinin göz bebeği Silikon Vadisi… Peki, istesek Türkiye’de de benzer bir yapı kuramaz mıyız? Kurabilsek iyi olmaz mı? Konya’dan şöyle kallavi bir San Francisco çıkmaz mı? Gelin bu soruların cevaplarını birlikte arayalım.

Dünyamızın en zengin girişim ve yatırımcıları, bir hayli zeki mühendis ve işletmeciler Kaliforniya eyaletinin bir şehri olan San Francisco’da yer alan Silikon Vadisi isimli bir bölgede toplanmış durumda. Bölge’nin nüfusu 2018 kayıtlarına göre 1 Milyon kişiye dahi ulaşmamış ama ne kadar kalifiye insanlarla dolup taştığını anlatmamıza gerek bile yok. Durum böyle olunca insan ufaktan kıskanıyor ve “Bizim niye böyle bi vadimiz olmasın?” diye içli içli sorguluyor. Konu vadiyse, yaylaysa, ovaysa Anadolu hepsine diz çöktürür sonuçta değil mi?

Dünya’da Durum Ne Alemde?

Türkiye’de benzer bir yapı kurma konusundan önce hem dünyanın diğer önde gelen ülkelerine, hem de Amerika’nın diğer eyaletlerine göz atalım. Almanya, İngiltere ve Fransa da girişim ekosistemleri hiç de fena olmayan ülkeler örneğin. Bu ülkelerin Silikon Vadisi benzeri yapıları nerede peki? Her ne kadar ekonomileri daha ileride olsa da, girişimlerinin net değeri daha yüksek olsa da bu ülkeler de yarışta Türkiye’den farklı bir konumda sayılmazlar. Vadilerine silikon doldurmayı, teknoloji girişimlerini bir bölgede yoğunlaştırıp o bölgeyi isimlendirmeyi başarabilmiş değiller. İngiltere Londra’da, Almanya Berlin’de pek çok değerli girişime ev sahipliği yapıyor. Ee, zaten Türkiye’de de İstanbul ve Ankara’da bu işlere bol bol denk gelebiliyoruz. Yok mu kardeşim başka bir Silikon Vadisi örneği?

Dünyanın farklı yerlerini geçip Amerika’nın diğer eyaletlerine baktığımızda dahi böyle bir yapı göremiyoruz. Çok daha geniş nüfuslu New York şehrine de, çok daha eğlenceli anılan Los Angeles şehrine de böyle bir sistem kurulamamış. Yani bunun biraz daha doğal yollarla oluşmuş olduğunu kabul etmek lazım. Girişim-Yatırım gerçek bir ekosistem haline dönüştüğünde, ihtiyaçlara özel böyle bölgelerin oluşması kaçınılmaz görünüyor, ancak henüz bu bölge kadar buna uygun ikinci bir yer de oluşmuş değil.

Teknoparklar Evimiz!

Ülkemiz ve diğer yerlerde özellikle Üniversitelerin desteklediği alanlarla karşılaşıyoruz. Bu alanları genellikle Teknopark adıyla duyuyorsunuz. Elbette Anadolu’nun pek çok kilit noktasında böyle alanlar desteklenerek kurulmuş durumda ama en aktiflerinin Ankara ve İstanbul’da yer aldığı da malumunuz. Özellikle ODTÜ Teknokent ve YTÜ Teknopark gibi alanlarda pek çok önemli girişim kendilerine yaşam alanı bulmuş durumda. Yine de bu bölgeler Silikon Vadisi olma amacı gütmüyorlar bunu belirtmekte fayda var.

Umarız gelecekte ülkemiz ekosistemi de yakın bir gelecekte çok daha gelişmiş girişimcilik bölgelerinin oluşmasına elverişli hale gelir.

5 Yorum
resif avatar
resif • 11 ay önce
bu kafayla nasıl olacak... adam 5-10 yıllık domain ve projeye gelip burda 200 lira bile etmez diyor... ve 200 lirayı büyük para sanıyor... silikon vadisi kursan nolur bu ülkeye orayada sıçar bu kafa...
ishana avatar
ishana • 11 ay önce
silikon vadisi kurmak da e büyük sorun, finansal sorunlar. ülkemizde yatırımcılık mantığı yok. çünkü kazananlar hep ben kazanayım derdinde. paylaşarak çoğalacağını bilmiyorlar. Silikon vadisinde teknoloji üreten firmaların büyük bir kısmının sahibi yatırımcılardır.
Teknoloji üretmek dert değil aslında. önemli olan bu teknolojiyi pazarlayabilmek. bu konuda da silikon vadisi öne çıkıyor. Her yeni girişimin yükselme ve iyi para kazandırma şansı artık 10 binde 1 ler seviyesinde.
Silikon vadisi kurmak yerine insanlarımızın güvenebileceği büyük teknoloji yatırım fonlarını kurmak gerekiyor. bunun için de toplumda önce bireylerin birbirlerine, daha sonra da bireylerin devlete güvenini teşkil etmek gerekiyor.
Devlet teşvik veriyor, verdiği teşvikleri denetlemiyor. Denetlemeye başlıyor bu sefer de ödemeleri aksatıyor.
Bu ülkenin silikon vadisinden daha çok sağlıklı bir vergilendirme sistemine ihtiyacı var. girişimcilere 3 yıl vergi muafiyeti, gelir vergisi oranlarının düzenlenmesi, ötv, trt ve diğer vergilerin sistematik bir şekilde azaltılması, bilgi birikiminin paylaşılması gibi konularda destek verilsin yeter.

Bir başka husus da büyük şirketlerin kendi bünyelerinde arge faaliyetleri dışında girişimcilerin arge faaliyetlerini desteklemeye yöneltmek. büyük firmalar arge yapıyorum diye devletin desteklerinin büyük bir kısmını kendi bünyelerinde kullanıyorlar. Böylelikle devlete verdikleri vergileri arge yapıyoruz diye geri alıyorlar.
Silikon vadisi değil sağlıklı ekonomik yönetime ihtiyacımız var. Zaten hemen hemen her ilde var olan üniversiteler bünyesinde teknokent, tekonpark, girişimcilik ofisi, teknoloji transfer ofisi vb adlarla küçük silikon vadileri var.
EranKucuk avatar
EranKucukEDİTÖR • 11 ay önce
Güzel yorumunuz için ve fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkürler. Elbette yatırım ve girişim denklemi içerisindeki en önemli bir diğer faktör vergi ve ülkelerin ekonomik politikaları.
tamer41 avatar
tamer41 • 10 ay önce
Türkiye'de köle vadileri var. İnanmıyorsanız Gebze'ye gelin. Silikon vadileri için bize 2000 sene daha gerekli.
Mehmet BARIN avatar
Mehmet BARIN • 10 ay önce
Finansal kaynağı geçtim Türkiye' de mevcut olan bu internet ile silikon vadisine ancak çaycı olabiliriz. Başka da bir şey olmaz. Dış ülkelerde bir firmanın net altyapısı dahi bizim telekomun ülke yapısından daha hızlı bantlar sunarken bizim ki hayalden öteye gidemez.
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.