wmaraci reklam

Video Editörleri Neden DaVinci Resolve’a Geçiyor?

Son yıllarda, önce globalde sonra da ülkemizde başlayan bir akımla editörler yavaş yavaş program değiştirmeye başladı. Yeni devimizin adıysa DaVinci Resolve. Peki, her şey yerli yerine oturmuşken bu değişikliğin temel sebebi ne ve bütün editörler geçiş yapacak mı?

Önce tabii piyasadaki diğer programlardan bahsetmek lazım. Eğer dizi ve film sektöründe değilseniz editörlerin en yaygın kullandığı program hâlâ Adobe’un meşhur Premiere Pro programı. Sektörde daha önce pastadan pay kapmaya çalışan Sony Vegas Pro ve diğerleri çoktan mazide kaldı. Elbette kullanıcıları yok değil ancak profesyonel alanda kullanım oranları yok denecek kadar az. Yani buradan sonra okuyacaklarınız 2 devin mücadelesi olacak.

Premiere Pro'dan Neden Kaçılıyor?

Dünya genelinde açık kaynak kodlu programlara yoğun bir ilgi olduğu su götürmez bir gerçek. Adobe ise en büyük kaybını aslında burada yaşıyor. Aylık ücretlendirme ve abonelik sistemi kendi işlerini yapan ya da proje bazlı çalışan editörler için büyük bir külfet olmaya başladı. Ajanslar gibi kurumsal noktalarda da durum pek farklı sayılmaz. Maliyetleri azaltmak, günün sonunda herkes için önemli noktalardan birisi.

Tabii elbette DaVinci Resolve her ne kadar ücretsiz bir sürüme sahip olsa da açık kaynak kodlu bir yazılım değil ve Blackmagic Design’ın en büyük gelir kalemlerinden birisi. Yine de hem ücretsiz sürümünün neredeyse önemli bütün özellikleri için kullanımın serbest olması insanları cezbediyor. Diğer bir taraftan da ücretli sürümüne, daha sonraki sürümlere de ücretsiz olarak geçebilme şansıyla erişebiliyorsunuz. Bu haliyle yaklaşık 1 yıllık Adobe üyeliği fiyatına DaVinci Resolve’a ömür boyu sahip olma şansınız bulunuyor ve dediğim gibi bu zorunlu dahi değil. Ücretsiz sürümden fazlasına ancak belirli küçük durumlarda ihtiyaç duyabiliyorsunuz zaten.

DaVinci Resolve Doğru Bir Adres

Program yalnızca kesme biçme işlerinizi yaptığınız basit bir edit yazılımı olmanın çok uzağında. Dünyanın önde gelen pek çok renk uzmanının favori programı olmasını sağlayan çok detaylı bir ‘color’ bölümünü içinde barındırıyor. Ayrıca After Effects’in doğrudan rakibi sayamayacak olsak da özel efektlere ait bir bölümü daha var ve kurgu yaparken de Premiere Pro’dan eksik hissettiren hiçbir detayı bulunmuyor.

Dahası Premiere Pro’da yaşayabildiğimiz pek çok kırılma ve hata ile doğrusu ben DaVinci Resolve kullandığım süreçte hiç karşılaşmadım. Elbette render hızı bana sorarsanız gördüğüm ve deneyimlediğim kadarıyla Premiere Pro’ya göre daha yavaş kalıyor. Ancak pastadan geçmişte pay kapmaya çalışan muadillerine göre de fersah fersah ileride.

Herkesin Geçmesiyse Neredeyse İmkansız

Her ne kadar pastadaki payını büyütüyor olsa da DaVinci Resolve’un Adobe Premiere Pro’nun mezarını kazması hiç mümkün değil. Neden mi? Çünkü karşısında profesyonel dünyanın en büyük ekosistemi duruyor. Fotoğraf düzenlemekten, illüstrasyona ve özel efektlere kadar her bir uzmanlık için sektörünün öncüsü yazılımlar bulunuyor. Bu noktada ekosistemin diğer programlarından da faydalanan herhangi bir ajansın ya da profesyonelin böyle bir geçiş yapması da neredeyse imkansız diyebiliriz. Rekabet ise güçlenecek ve işi videolardan ibaret olan pek çok insanın gelecekte DaVinci Resolve kullanacağını görebileceğiz.

Peki siz kurgu işleriniz için hangi programı kullanıyorsunuz? Vegas Pro ya da Camtasia gibi programları kullanan kaldı mı? Yorumlarda görüşelim.

Bu içeriğe tepkini gösterebilirsin! 👍 3.33 / 5 (3 değerlendirme)

3 kişi bu içerik hakkında tepkilerini gösterdi. Sen de tepkini göstererek yazarlarımıza geri bildirim verebilirsin.

Yorumunuz

  Son Yorumlar

  Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al