Giriş Yap / Kayıt Ol
İhracat Neden Hepimiz İçin Önemlidir? [ VİDEO ]

Windows Logosunun 33 Yıllık Buram Buram Hatıra Kokulu Değişimi!

Tarih: 27 Kasım 2018   Kategori: Tasarım   Yazar: Being  |  7516 kez okundu

Klavyenizdeki Windows tuşunu kullanıyor musunuz? Peki, Windows’un logosuyla süslenen bu tuşun aslında 6 farklı adı olduğunu biliyor muydunuz? Windows tuşu, WinKey, başlat tuşu, logo tuşu, bayrak tuşu, super key ve komut (Command) tuşu.

Birçok modern klavyede yancılık tekniğiyle yer tutan Windows tuşuna dair size anlatabileceğim büyük bir öykü yok. Ancak, piyasaya ilk defa 1985 yılında çıkan Windows’un logosunun derin ve buram buram hatıra kokulu bir hikayesi var!

İşte, Windows’un logosunun dünden bugüne, 33 yıl içindeki anı ve hatıra kokan değişimi:

1985 - Başlangıç (Windows 1.0 ve Windows 2.0)

Windows’un piyasaya ilk çıktığında kullanılan logosu, Windows logosunun yapı açısından temellerini oluşturuyordu. Hatta biraz dikkatli bakarsak, şu anki modern logonun hala ondan parçalar taşıdığını göreceksinizdir.

Windows’un ilk logosu günümüzün tasarım anlayışı için Doğan görünümlü Şahin’i temsil ediyor olabilir… Oysa 1985 yılında kesinlikle gününün Doğan’ıydı.

1990 - 2001 (Windows 3.0)

İlk logo 1985 yılında kullanılmaya başlandı ve Windows 1.0 sürümünden sonra gelen Windows 2.0’de kullanılmaya devam etti. Logodaki ikinci değişim 5 yıl sonra, yani 1990’da yaşandı.

Windows’un gözleri kör eden yeni logosu kullanılmaya başladığında, şirket büyüme basamaklarına yenice tırmanmaya başlıyordu. 1990 ile 2001 yılları arasında bu logoyu kullanan şirket, neyseki göz doktorlarının tavsiye uydu. Bir sonrakinde Windows sürümündegöz kanatmayan bir logo kullanılmaya başlandı.

1992 - 2001 (Windows 3.1x, NT 3.1 ve NT 3.5x)

Bu yıllarda Windows piyasaya birçok işletim sistemi sürümünü sürdü. Buna rağmen yalnızca iki farklı logo kullandı.

Her iki logonun da görünümü birbirine oldukça benziyor, tasarım açısından birkaç ufak değişim içeriyordu. Üstelik yeni Windows logosu artık hiç olmadığı kadar gerçekçi ve modern duruyordu.

1995 - 2001 (Windows 95)

1995 yılının Ağustos ayında Windows 95 satışa sunuldu. Microsoft ve işletim sistemi dünyası için Windows 95 devrimsel bir üründü. İlk defa doğru düzgün bir grafik kullanıcı arabirimi sahneye çıkmıştı; tabii yeni Windows logosu da…

Windows 95 ile kullanılan logonun 3 farklı sürümü tasarlandı. Biri renkli, biri renksiz, diğeri ise ufak bir gölge değişimine sahipti.

Birçok Windows kullanıcısının hafızasında yer eden logo, bir sonraki efsane sürüm olacak Windows 98 sahneye çıkana dek kullanıldı.

1998 - 2006 (Windows 98, 98 SE)

1998 yılında Windows 98 yayınlandı. Hemen ardından bazı hataların giderildiği ve önemli yeniliklere imza atılan Windows 98 SE sürümü piyasaya sürüldü.

Windows 98 ve 98 SE için kullanılan logoların neredeyse aynı olduklarını anlamak zor olmasa gerek. Microsoft bir sonraki ürününde işini riske atmak istemedi ve önceki logolarını ufak revizelerle yeni ürünü için kullandı.

1999 - 2010 (Windows 2000)

1999 yılında Windows 2000 yalnızca ticari kullanıcılar için yayınlandı. 2000 yılına girdiğimizdeyse isteyen herkes “rengarenk pencerelerle dolu” Windows 2000’i satın alabiliyordu.

Önceki logolarını göz önüne aldığımızda, Windows 2000 ile birlikte Microsoft yeni bir şeyler denemek istemişti. Aynı geleneği bir sonraki sürüm olacak Windows ME’de de devam ettirecekti.

2000 - 2006 (Windows ME)

Windows ME’nin logosunu tanımıyor olabilirsiniz, çünkü kendisi Windows tarihinin en fiyasko sürümü kabul ediliyor. Yerli yersiz çökmesi ve “pencerelere sığmayıp fışkıran hatalarıyla” Windows ME ününe ün katmıştı. Durum böyle olunca satışları da kısa sürdü.

Windows ME fiyaskosunu tasarım ve işlev açısından unutturmak isteyen Microsoft, bir sonraki atışında hedefi 12’den vurdu ve Windows XP doğdu.

2001 - 2014 (Windows XP)

2001 yılında Microsoft, Windows’u logosuyla sempatik hale getirdi. XP’nin logosu tasarlanırken yeni ürünün temiz ve hızlı hissiyatını vermesi isteniyordu.

Microsoft’un 7 farklı sürümünü tasarladığı Windows XP’nin logosu, kuşkusuz en çok tanınan logolardan biri olmayı ve ürünü temsil etmeyi başarmıştı.

2006 - 2017 (Windows Vista)

2006’da görücüye çıkan Windows Vista ile meşhur, etrafı çevrilen Windows logosu ortaya çıktı. Windows Vista müşterilerini mutlu etmeyi başaramasa bile, Windows Vista’nın logosu en ikonik logolardan biri olmuştu.

2009 - Günümüz (Windows 7)

Windows 7’nin logosu hazırlanırken Microsoft daha önce yaptığını yaptı. Bir önceki logosunu aldı ve ufak düzenlemelerle yeni bir logo ortaya çıkardı.

Windows 95/98 sürümlerinde kullandığı taktiği ikinci kez deneyen şirket bu kez de yanılmamıştı.

2012 - Günümüz (Windows 8 ve Windows 8.1)

2012, Windows logosundaki en önemli dönüm noktalarından biriydi. Bu kez logo esnetilmiş, tek renkle öne çıkarılmıştı.

Tek taşla iki kuş vurmak isteyen Microsoft, bu logoyla minimalist tasarıma sahip olmuş ve ilk defa 1985 yılında kullandığı logosunu yad etmişti.

Windows 8 ile Windows 8.1’de kullanılan iki logo arasında tek fark yazı tipinde yapılmıştı. Windows 8’in logosu daha kalın hatlara sahipken, Windows 8.1’de ise ince bir yazı tipi tercih edilmişti.

2015 - Günümüz (Windows 10)

Windows serisi için yolun sonu denilen ve sadece yeni güncellemelerle yolan devan Windows 10’un logosunu hepimiz tanıyoruz.

Windows 8’in logosuyla karşılaştırdığımızda, Windows 10’un logosunun daha koyu bir maviye boyandığını ve yazı tipinin kalınlığından feragat edildiğini görüyoruz.

Microsoft’u Microsoft yapan Windows’un logosunun 33 yıllık değişimi hakkında sizin söylemek istedikleriniz neler?

Dahası, bir Windows kullanıcısı olarak sizin favoriniz hangisiydi?

21 Yorum
herbaldanisman avatar
herbaldanisman • 3 yıl önce
Buram buram nostalji. Hatıralar sardı dört bir yanımı. Şu an talihsiz bir şekilde mutlu hissediyorum duygulandım anasını satayım.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Ben de aynı duyguları her Windows 98'in logosunu gördüğümde yaşıyorum smile Demek ki yalnız değiliz.
IbrahimCY avatar
IbrahimCY • 3 yıl önce
Aradaki küçük farkı fark eden oldu mu bilmiyorum. Şirketin ismi zamanla küçülmüş küçülmüş ve yok olmuş smile
ASametYildirim avatar
ASametYildirim • 3 yıl önce
Aynı şekilde markanın sonundaki R ve TM işaretleri küçülmüş ve en sonunda yok olmuş smile
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Önceden Windows'u kimin yaptığını şimdiki gibi herkes bilmiyordu. Tahminimce marka algısını güçlendirmek için marka adını koyuyorlardı. Artık milyarlarca bilgisayar tarafından kullanıldığı ve çok iyi bilindiği için gerek duyulmuyor. Tabii bunda logoyu minimalist yapmanın da etkisi var.
cengover avatar
cengover • 2 yıl önce
Ürün, firmanın önüne geçiyor yıllar itibariyle..
AhmetEkr avatar
AhmetEkr • 2 yıl önce
Çünkü Microsoft'ta hiç "Bizim logoyu biraz büyütsene" diyen yokmuş
furkannn avatar
furkannn • 3 yıl önce
Bilgisayar ve internet ortamına ilk Windows 98 ile başlamıştım. Windows 98 den sonra sırasıyla Windows ME, Windows XP, Windows Vista beraberinde çok az Ubuntu , Windows 7 ile aynı oranda Fedora, Fedora ve çok az Windows 8, Fedora ve virtualbox'da çalışan Windows 10 (ay da yılda bir denilecek kadar az ) olarak devam ettim. Şunu söylemeliyim ki iyi ki Linux 'la tanıştım ve iyi ki ileri derecede bir Linux kullanıcısıyım. Arada bir zorunda olduğum için Windows kullanıyorum ve Windows kullandığım zamanlarda işletim sistemi/bilgisayar bana ait değil gibi hissediyorum. Güvensizliğin ve hantallığın hat safhasını iliklerime kadar hissediyorum. Bana göre (tamamen kendi fikrim) Linux kullanmamış adam hiç bir zaman bilgisayar kullanmamış demektir.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Kesinlikle katılıyorum. İnsan, farklı bir sistemi tanıyınca tekrar Windows'a geri dönmek istemiyor. Windows 8'i kısa süre kullandıktan sonra Linux'a geçtim, oradan macOS'e dadandım. Anlayacağınız; geri dönmek bir türlü nasip olmadı smile
Xenetotyp3 avatar
Xenetotyp3 • 3 yıl önce
18 yaşımdayım ben neden yaşlı hissettim şuan smile
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
O da Microsoft'un büyüsü işte smile İnsana kendini ister istemez yaşlı hissettiriyor.
erdem cırık avatar
erdem cırık • 3 yıl önce
En iyisi de windows me logosu
Ucube avatar
Ucube • 3 yıl önce
2009-2012 arasında nasıl bir fark var (teknoloji geliştikçe insanların düşünceleri iyice açılmış)
dincerdirlik avatar
dincerdirlik • 3 yıl önce
Hayatımın en anlamlı günlerine geri döndüm gerçekten gözümün önünde canlanan anıları yazsam roman olur smile

Teşekkürler @being
ntka avatar
ntka • 3 yıl önce
Bazı alışkanlıklardan kolay vaz geçilmez o yüzden windows'a devam xp gibisi yoktur mecbur kalmasak xp kullanıcak benim gibi çok insan vardır tabiki win10 da kullanımı kolaylaştırıcak çok özellik var buda bir avantaj.
kcokol avatar
kcokol • 2 yıl önce
zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış
volkan küçük avatar
volkan küçük • 2 yıl önce
ulaan 95 i sünnetten gelen parayla almıştım. mayın tarlası , paint tek eğlemcemdi sonrasında windows 95 cd sinde hover die bi oyun vardı hey gidi gidi
Being avatar
BeingEDİTÖR • 2 yıl önce
Win98'in CD'sinde Age of Empires: Rise of The Rome vardı. Bir de motocross oyunu vardı smile Baya mesai harcıyordum o zamanlar bu oyunlara smile Şimdi sen söyleyince aklıma geldi.
ishana avatar
ishana • 3 yıl önce
en eski logosundan günümüze kadar her versiyonunu kullanmış biri olarak o logo artık midemi bulandırıyor...
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Hangi logo? smile "o" çok geniş bir kavram.
ishana avatar
ishana • 3 yıl önce
aslında yazım yanlışı yapmışım microsoft, windows, office, logolarını gördüğümde demeliydim. hepsini kastediyorum . smile
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest
Domain Yurdu – Domainler, Siteler ve Markalar İçin Pazaryeri ve Danışmanlık Hizmetleri

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.