Giriş Yap / Kayıt Ol
cmamedya

WLinux: Windows 10’a Özel Geliştirilen İlk Linux Dağıtımı

Tarih: 24 Eylül 2018   Kategori: Yazılım   Yazar: Being  |  2900 kez okundu

Microsoft’un Linux camiasına karşı beslediği hissi duygular geçtiğimiz yıl ilk meyvelerini vermeye başladı. Şu an Windows kullanıcıları Ubuntu, Debian ve Kali başta olmak üzere birçok popüler Linux dağıtımını Windows 10’da çalıştırabiliyor. Ne var ki, tüm bu Linux dağıtımları WSL uyumsuzluğundan ortaya çıkan bazı sorunlarla yüzgöz olmuş durumdalar. Microsoft mağazasındaki yerini yenice alan WLinux ise tüm bu uyumsuzluk sorunlarını ortadan kaldırmak istiyor.

Whitewater Foundry tarafından geliştirilen WLinux’un farklı bir aurası var. Bu işletim sistemi dağıtımı, Windows Subsystem for Linux ile maksimum uyumluk için geliştiriliyor ve diğer dağıtımlarda olduğu üzere gereksiz paketleri bünyesinde barındırmıyor. WSL’den tam performansla etinden sütünden faydalanmak isteyenler için geliştirlen WLinux, geliştiricilerinin hızlı çabaları sayesinde üst düzey stabilite ve güvenliği vaat ediyor.

WLinux’un macerasına başlama hikayesini Whitewater Foundry’nin kurucusu “Linux'taki yüksek derecede özelleştirilebilirlik göz önüne alındığında, WSL için ve özellikle WSL'de kullanılmak üzere yeni bir varsayılanın oluşturulması gerektiğini düşündüm. WLinux’da geliştiricilerin ve pro-kullanıcıların kendi kurulumları için başlangıç noktası olarak kullanabileceği bir dizi özelleştirme ve özellikleri de belirledik ve uyguladık.” şeklinde açıklıyor.

WLinux standart Linux grafik tabanlı Google Chrome, pip3, Python ve Visual Studio Code gibi yazılımları çalıştırabiliyor. Özel dağıtım ayrıca zsh shell, git, Python 3.7 ve wslu gibi ihtiyaç duyulan geliştirme araçlarına da sahip.

WLinux Yalnızca “Duygusal” Kullanıcılara Hitap Edecek

Alıştığımız epik sahnenin aksine, WLinux’u kullanmak için ödeme yapmanız gerekecek. Windows’da Linux deneyimi için şimdilik en ideal dağıtım olduğu iddia edilen WLinux, bir süreliğine 9.99 dolardan Microsoft Windows Store üzerinde satışta olacak. Kullanıcılarından yeteri kadar geridönüt topladıktan sonra fiyatın 19.99 dolara yükseltilmesi bekleniyor.

WLinux şu an için gerçekten kısıtlı bir kitleye hitap ediyor. Eğer sizin de Windows Subsystem for Linux üzerinden Windows kullanma gibi bir amacınız varsa WLinux’u belki değerlendirmek isteyebilirsiniz.

3 Yorum
MertUslu avatar
MertUslu • 2 yıl önce
Microsoft birşeyleri kolaylaştırmak konusunda bilgiye sahip, windows bunun başlıca örneği. Eğer linux'u insanlara sunarsa bunu normal linux şeklinde değil daha kullanıcı deneyimine yönelik dizayn edecektir. Başlangıç için iyi, insanlar linuxu daha yakından tanıyıp bilgi edinebilir sonra gerçekten linuxa geçebilir.
Ben uzun zamandır linux kullanıyorum ve açıkcası kullandığım sürüm ve özelleştirmelerim olmasa pek de rahat olduğu söylenemez.
Hem belki bu sayede linux ortamı için daha çok geliştirici elde edilir ve yıllardır el sürülmemiş kurak topraklar canlandırılır.
Linux'a göz dikmek olarak da bakılabilir tabiki ama eğer bu hamle güzel yönlenirse linuxu güçlendirebilir.
YunusEmre34 avatar
YunusEmre34 • 2 yıl önce
Linux`ün ücretsiz özgür ortamına da göz diktiler!
ishana avatar
ishana • 2 yıl önce
linux işletim sistemi açık kaynak olmasına rağmen üreticisi eğer kullanıcılardan isterse ücret talep edebilir. GNU/GPL lisanslama bunu gerektirir. aslında kullanıcılarda oluşan beleş algısının önüne geçmek adına lünız dağıtımını gerçekleştiren firmaların çalışma mantıklarına bir göz atmak lazım. bireysel kullanım deneyimlerinde linuz ücretsiz olmasına rağmen kurumsal paketlerde ücret ödemeniz gerekiyor. Bu da aslında Linux'un ücretsiz olmadığını gösteriyor.
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.