Giriş Yap / Kayıt Ol
sosyal.market

WordPress 4.9.8 Güncellemesi Yeni “Gutenberg” Editör Demosuyla Yayınlandı!

Tarih: 03 Ağustos 2018   Kategori: Yazılım   Yazar: Being  |  2052 kez okundu

WordPress 5.0 sürümünün son habercilerinden biri olarak WordPress 4.9.8 güncellemesi geçtiğimiz gece yayınlandı. 18 gizlilik bug’ının giderildiği ve bazı performans iyileştirmelerinin yapıldığı güncellemenin en dikkat çekici yanıysa hiç şüphesiz yeni Gutenberg metin editörü oldu.

WordPress 5.0 majör sürümüyle birlikte artık klasik editör rafa kaldırılacak ve Gutenberg adı verilen yeni editör varsayılan olarak kullanılacak. Çeşitli ve modern özellikler sunan Gutenberg’i protokolden denemek isteyen Webmaster’lar WordPress’lerini 4.9.8 sürümüne güncelledikten sonra, Başlangıç menüsü altında yer alan “Gutenberg’i Deneyin” butonu yardımıyla yeni editörü deneyebilecekler. Gutenberg şu an için bir eklenti olarak ve demo sürümüyle sunuldu ancak WordPress 5.0’dan sonra tüm WordPress kullanıcılarının varsayılan olarak Gutenberg’i kullanması öngörülüyor.

WordPress’in Yeni Editörü Gutenberg’e Ön Bakış

WordPress, Gutenberg ile birlikte yıllanmış editör deneyimine modern bir bakış açısı ve dokunuş katmak istiyor. Tüm sayfayı kaplayan editörün özellikle zengin medyaya sahip içerikler üretmek odağında başarılı olacağına inanılıyor. Yeni blok sistemi sayesinde, amatör Webmaster’ların kodlama yapmasına gerek kalmadan içerik açısından zengin sayfalar oluşturması planlanıyor.

Gutenberg editörü büyük ölçüde “bloklar” adı verilen yapı üstüne temellendiriliyor. Paragraflar, galeriler, görseller, alıntılar ve daha birçok öge blok yapıları sayesinde sayfaya eklenebiliyor. WordPress bloklu yapının yardımıyla kullanıcıları kod bilgisi derdinden kurtarırken aynı anda ekstra eklentiler kullanma zorunluluğunu da ortadan kaldırmak istiyor.

WordPress, Gutenberg Konusunda Geri Vites Yapabilir!

Kullanıcı alışkanlıkları CMS deneyiminin kayda değer bölümünü oluşturuyor. Tıpkı benim (ve muhtemelen sizler) gibi birçok yayıncının Gutenberg’den edindiği ilk izlenim başarısız bir editör olduğu yönünde. Gutenberg eklentisi için WordPress sayfası üzerinde de yayıncıların memnuniyetsizlikleri belirttiği açıkça görülüyor.

Senaryo çizmeye kadar karamsarlıkla dolu değil. Bu içeriğin hazırlandığı sırada 358 kullanıcı 1 ve 2 yıldızlı oylama yaparak Gutenberg’i beğenmediğini gösteriyor. 228 kişinin oyu ise 4 ve 5 yıldızlı olarak Gutenberg’i onaylıyor. Gutenberg geliştirmesine orta şekerli olarak yaklaşan 38 yayıncı var.

Eğer önümüzdeki günlerde Gutenberg için yayıncıların çoğunluğu geliştirmenin başarısız olduğu yönündeki fikrini savunmaya devam ederse belki WordPress Gutenberg konusunda geri vites yapabilir.

Gutenberg’i Kullanmak Zorunlu mu Olacak?

WordPress kararını değiştirmezse evet. WordPress 5.0 sürümüyle birlikte Gutenberg’in CMS’in çekirdeğine varsayılan editör olarak dahil edilmesi bekleniyor. Fakat kullanıcıların büyük çoğunluğunun olumsuz yorumları WordPress’i farklı alternatiflere yöneltebilir.

Sizin de mutlaka Gutenberg’i denediğinizi düşünüyorum, ilk izleniminiz ne yönde oldu? Gutenberg’e kanınız ısındı mı yoksa klasik editörle mi yola devam etmek istiyorsunuz?

24 Yorum
Mrtcn avatar
Mrtcn • 7 ay önce
Markdown bilen adamın bu editörü takla attıracağına inandığım mucizevi araç, REST API kullanıp php tarafındaki o gereksiz yükü kaldırması da ayrı güzel
adnan358 avatar
adnan358 • 7 ay önce
Mantık kokan cevaplar hocam
WhiteRed avatar
WhiteRed • 7 ay önce
Hala fontsize yok çıldırmamak elde değil !
Machine avatar
Machine • 7 ay önce
En temel fonksiyonlar bu editörde yok ne yazık ki. Henüz beta olsa da Worpdress'in çekirdek yapısına eklenecek olan bir editör böyle olmamalıydı. Yazının altını çizme butonu yok, font boyutlarını istediğimiz gibi ayarlıyamıyoruz yine. Sürekli hata verip kendi kendine yeniliyor sayfayı. Kişisel blog sitemi 4.9.8 sürümüne güncellememekle iyi bir karar vermişim, yoksa site elimde patlardı.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 7 ay önce
Güncellemeyi yine yapın. Son güncelleme bazı kritik güvenlik açıklarını kapatıyor. Şu an için bu editörü kullanmak zorunda değilsiniz. Opsiyonel olarak sunuldu. 4.9.8'de kullansanız klasik editörü kullanmaya devam edebilirsiniz.
Machine avatar
Machine • 7 ay önce
Bende klasik editörü de kabul etmiyor hocam. Eklenti olarak klasik editörü eklememe rağmen guttenberg editör olarak kalıyor, değişmiyor. Temanın functions.php dosyasına kod ekleyerek guttenbergi devre dışı bırakabiliyoruz ancak bu seferde klasik editörde sıkıntılar çıkıyor. Özel olarak ayarladığım butonlarım, eklentilerim hepsi patlıyor. Birçok eklentiyle de uyumlu değil ne yazık ki. Bu yüzden bir sonra ki sürümü beklemeye geçtim, o zaman editör biraz daha stabil olur diye düşünüyorum.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 7 ay önce
İlginçmiş. Ben tüm sitelerimde klasik editör ile devam ediyorum ve hepsini son sürüme güncelledim. Herhangi bir sorun yaşamadım.
Machine avatar
Machine • 7 ay önce
Özel olarak eklediğim butonlar ve eklenti uzantılarından dolayı bozuluyor yoksa sıkıntı yok editörde. O özel butonlar ve uzantılar olmasa ben rahat edemem, içerik girerken neredeyse %90 kullanıyorum o butonlarımı.
escaperx avatar
escaperx • 7 ay önce
Kendi yayınladıkları https://wordpress.org/plugins/classic-editor/ eklentisini kurarak mevcut editörü kullanmaya devam edebilirsiniz.

WordPress güncellemelerini yapmayı ihmal etmeyin.
contentwriter avatar
contentwriter • 7 ay önce
Medium'a özenmişler ama Wordpress çok daha profesyonel bir sistem. Şahsen hiç beğenmedim. Detaylı olarak görmek ve denemek isteyenler şu videoya bakabilir: https://www.youtube.com/watch?v=EzmTYKG7Y6w
portal avatar
portal • 7 ay önce
Kocaman monitörde editör kısmı ortaya sıkışmış şekilde duruyor.

Kendi kendine sürekli "Updating failed" hatası veriyor.

Kod editörüne geçmek için ekstra çaba sarf etmek gerekiyor.

Sağda bulunan kategoriler, etiketler gibi kısımların yerleri değişmiyor.

Görebildiklerim bunlar, böyle devam edecekse hiç gelmemesi, eklenti olarak devam etmesi taraftarıyım. Alışık olmadığın için sana öyle geliyordur diyenlere cevabım şudur;

WP şimdiye kadar çok değişiklik yaptı ama onları hiç yadırgamadım gayet güzel işe yarar değişikliklerdi fakat bu editör hem kullanışsız hem de eskisine göre ekstra çaba sarf etmek zorunda bırakıyor.
LazCoder53 avatar
LazCoder53 • 7 ay önce
Açıkçası beğendim, fakat tek eksiği WPBakery editörüne geçiş butonlarının kaybolması.
FeMReY avatar
FeMReY • 7 ay önce
Kesinlikle beğenmedim, kullanışsız geldi bir kere..
the avatar
the • 7 ay önce
1 Yıldız vermek lazım bu eklentiye
ONE avatar
ONE • 7 ay önce
Korkuttunuz beni güncellemiyorum arkadaş eski sürüm dursun şimdilik.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 7 ay önce
Güncellemeyi yine yapın. Son güncelleme bazı kritik güvenlik açıklarını kapatıyor. Şu an için bu editörü kullanmak zorunda değilsiniz. Opsiyonel olarak sunuldu. 4.9.8'de kullansanız klasik editörü kullanmaya devam edebilirsiniz.
coder45 avatar
coder45 • 7 ay önce
Kalıcı bağlantı düzenlemeyi ile alakalı sıkıntı var sanırım. Sayfayı ilk kez yayınlarken son aşamada gösteriyor ancak sonra sayfada güncelleme yapacakken kalıcı bağlantı düzenlemeyi bulamadım.
kaanst avatar
kaanst • 7 ay önce
Kesinlikle mükemmel smile
Furkan çakır avatar
Furkan çakır • 7 ay önce
Herkesin düşüncesine saygım var lakin çöp, mevcut hâliyle tamamen çöp . Sırf test için yükleme aldım sonuç berbat
blogrehberi avatar
blogrehberi • 7 ay önce
Valla ben gördüm de denemedim. Biraz millet denesin yorumları filan bekliyorum onun için sitemde kullanmak için
wpuzman avatar
wpuzman • 7 ay önce
Yenilik güzeldir. Ben beğendim. Özellikle ajax kullanması ayrı bir güzellik olmuş. Tasarım da çok iyi.
Emre klıç avatar
Emre klıç • 7 ay önce
Cok guzel ya çıkaranların elıne sağlık
metrotelekom avatar
metrotelekom • 5 ay önce
Beğenmeyenler yeniliğe açık olmayan tahammülsüz kişilerdir. Elbet her sıkıntı zamanla düzelecek 6 ay sonra bu istemezuk cu tayfanın tamamı müptelası olacak bu eklentinin
Being avatar
BeingEDİTÖR • 5 ay önce
Beğenmeyenler tahammülsüz değil, yeniliği başarısız bulan kişilerdir. Örneğin iOS 6'dan iOS 7'ye geçildiğinde Apple'ın her şeyi berbat ettiği apaçık ortadaydı. Yıllardır iOS kullanan biri olarak ancak iOS 12'de (yani iOS 6'dan tam 6 majör sürüm sonra) iOS 6 ile rekabet edebilecek bir işletim sistemi geliştirdiklerine inanıyorum. Yine de bu benim kişisel fikrim ve beğeni kişisel bir olay zaten. Bunu tahammülsüzlüğe bağlamak hata olur.
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.