Giriş Yap / Kayıt Ol

WordPress 4.9 Sürümü Evlere Şenlik Özelliklerle Birlikte Yayınlandı!

Tarih: 16 Kasım 2017   Kategori: Yazılım   Yazar: Being  |  3389 kez okundu

İnternet yayıncılığı ekosisteminin atar ve toplar damarı WordPress’in yeni sürümü WordPress 4.9 güncellemesi yayınlandı. Birçok yeni ve işlevsel özellik kazandırılan, güvenlik açıklarının giderildiği bu sürüme, Jazz müziğinin unutulmaz isimlerinden Billy Tipton’ın adı ithaf edildi. WordPress 4.9 sürümüyle birlikte WordPress bizi daha gelişmiş özelleştirme seçenekleri ve arttırılmış güvenlik seçenekleriyle bekliyor olacak.

Kaputun altında gerçekleşen güncelleme sürümlerine alıştıktan sonra WordPress ekibi biz kullanıcıları şımartan bazı kaporta geliştirmeleri yayınlamaya nihayet öncelik verdi. Yenilenen sürüme dair en çok dikkat çeken özellik ise kuşkusuz özelleştirme modu üstünde yapılan ince işçilikler oldu. Yeni WordPress sürümünde bizler neler mi bekliyor? İşte ufak birer özeti.

Gelişmiş "Özelleştirici” Seçenekleri

Büyük küçük demeden tüm internet sitelerinin CMS altyapısı olmaya oynayan WordPress’in bu güncellemesinde gözümüze gözümüze itilen en önemli değişiklik “Özelleştir” butonu ile ulaştığımız özelleştirme ekranı üzerinde yapılmış. Özelleştirici üzerinden artık yaptığımız değişiklikleri tıpkı içerik hazırlama ekranında olduğu gibi taslak olarak kaydedebilecek ve zamanlama özelliği sayesinde yaptığımız değişikliklerin ileri bir tarihte gerçeğe dönüşmesini sağlayabileceğiz.

Siteniz için özel günlerde kullandığınız özel tasarımlarınız varsa ancak bu özel günlerde siz günün tadını çıkarmakla meşgul olacaksanız, WordPress işleri sizin yerinize devralabilir. Zamanlanmış tasarım değiştirme özelliğiyle bilgisayarın başında olmanıza gerek kalmadan tasarımın istediğiniz zaman değişmesini sağlayabileceksiniz.

Özelleştirme ekranına eklenen bir diğer elemanımız ise kilitleme özelliği. Tasarımınızın meraklı adminler tarafından değiştirilmesinden veya yanlışlıkla kendiniz tarafından değiştirilmesinin önüne geçmek istiyorsanız mevcut tasarımınızı kilitleyerek artık bu sorundan da kurtulabilirsiniz.

Müşteri revizeleri yiye yiye sudan çıkmış balığa dönen Webmaster’ları düşünen WordPress, yeni güncellemede bizleri de mutlu edecek ufak ancak etkili bir geliştirme yapmış. Önizleme bağlantısı adını verdiği bu geliştirme sayesinde tasarımda yaptığımız bir değişikliği müşterilerimize veya ekip arkadaşlarımıza tasarımı sisteme uygulamamıza gerek kalmadan gösterebileceğiz. Müşteri revizeleri altında isyan çığlıkları atan Webmasterlar’ın bu özellik ne kadar işine yarar bilemiyorum ancak birçok açıdan screenshot ile karşılaştırdığımızda daha işlevsel olacağı kesin.

Wordpress 4.9 Bulaşıklarınızı Yıkayamaz ama Syntax Vurgulama ve Hata Kontrolü Yapabilir!

WordPress 4.8.1 sürümüyle sisteme dahil edilen HTML bileşeni sayesinde artık sitemizdeki Syntax vurgulama ve CSS hatası gibi sorunların nerede olduğunu kolayca bulabileceğiz. Ben, denemek için temamın içindeki CSS kodları üzerinden bir tarama yaptım ve yeni CSS kontrol yardımcısı (Ek CSS) benim için şıp diye kendi yazmış gibi daha önceden yaptığım 4 CSS hatasını buldu. Bulmakla da kalmadı bunları düzeltmem konusunda yardımcı oldu. WordPress 4.9’un tanıtım açıklamasında söylendiği gibi, WordPress 4.9’dan sonra sitelerimiz kesinlikle daha hatasız olacak!

Elveda Beyaz Ekran Hatası, Elveda Uykularımızın Kaçtığı Geceler!

Yeni güncellemeyle birlikte sahip olduğumuz Güvenlik için kum kutusu (Sandbox For Safety), sitemizin tema ve eklentileri üzerinde değişiklik yaptığımızda beyaz ekran alacağımız olası bir durumu önceden fark edip bizi hata alacağımız konusunda uyaracak. Özellikle ne yaptığınızı bilmeden kaputun altını kurcalamaya meraklıysanız artık beyaz ekran hatasıyla karşılaşma korkusu olmadan özgürce hobinizi icra edebilirsiniz. Elveda beyaz ekran hatası, elveda uykularımızın kaçtığı geceler! (Hazır fırsat doğmuşken sana da elveda zalımın kızı)

Önemli Olan Boyu Değil, İşlevi Tadında Diğer Geliştirmeler

Yukarda değindiklerimiz dışında bir Wordpress kullanıcısının dikkatini çekmeyi başaran daha nice kendi küçük, işlevi büyük geliştirmeler yapılmış. İşte onlardan bilmek isteyeceğinizi düşündüklerimiz;

  • Yeni eklenen Galeri bileşeni sayesinde kenar çubuğuna galeri ekleyebilirsiniz.
  • HTML bileşenine eklenen ortam ekleme tuşu yardımıyla bileşenlere kolayca ortam eklemesi yapabilirsiniz.
  • Tema ve eklentileriniz üzerinde değişiklik yapmak istediğinizde WordPress sizi gelecekte güncelleme yapılması halinde yaptığınız değişiklikleri kaybedebileceğiniz hakkında uyaracak. Yetmeyecek bir de orijinal dosyaları yedekeleme servisi sunacak.
  • Menü oluşturma düzeni değiştirildi. Artık alt menülü menüler oluşturmak daha zahmetsiz olacak.

Yeni güncellemeye WordPress admin panelinizi ziyaret ettikten sonra Başlangıç > Güncellemeler adımını takip ederek ulaşabilirsiniz. Güncel sürüme geçmeden önce sitenizin yedeğini almayı unutmayın.

Yeni WordPress 4.9 güncellemesine bizler bayıldık. Güncellemeye dair sizin belirtmek istedikleriniz neler?

22 Yorum
dnzbgd avatar
dnzbgd • 2 yıl önce
Yeni güncelleştirme göz dolduruyor hakkaten. Bu değerli bilgiler için de Wmaracı ailesine teşekkürler.
rostistos avatar
rostistos • 2 yıl önce
her güncellemede yeni işlevsel şeyler geliyor devam aynen devam..
alperenyld avatar
alperenyld • 2 yıl önce
Ben şu wordpress i bi çözemedim.
YasinKİRAN avatar
YasinKİRAN • 2 yıl önce
Buraya not bırakıyorum. Wordpress kendini o kadar çok geliştirecek ki, bütün web sitelerin alt yapısı Wordpress olacak. Demedi demeyin. wink
filtercoffe avatar
filtercoffe • 2 yıl önce
wordpress bir başkada yazabilen için kendi emeği her zaman daha işlevsel geliyor smile
bitirimci avatar
bitirimci • 2 yıl önce
Her zaman bir güncelleme geriden gelmek iyidir. Kritik açık yoksa tabi
BerkinAKTAŞ avatar
BerkinAKTAŞ • 2 yıl önce
Harika olmuş cidden
SametTEKE avatar
SametTEKE • 2 yıl önce
Bunlar aynen Google'a iletilmeli. Blogger gittikçe batıyor..
Being avatar
BeingEDİTÖR • 2 yıl önce
Bana kalırsa Google zaten olayın farkında. Blog oluşturmak isteyen kitlenin artık çok küçük bir kısmı Blogger'ı tercih ediyor. Ya Vlog olayına giriyor ya da WordPress ile yola başlıyor. Potansiyel kitlesi zaten minimal olduğu için Google Blogger servisi üzerinde ciddi iyileştirmeler yapmaya ihtiyaç duymuyor.
ciplakyazar avatar
ciplakyazar • 2 yıl önce
Google blogger üzerinden küçük güncellemeler yapıyor aslında ama bence yeterli değil. Bana kalırsa ya elini ayağını tamamen çekecek, ya da yepyeni bir sisteme geçecek.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 2 yıl önce
Evet en sağlıklısı o olur. Ki böyle bir durumda çekilmesinin daha mantıklı olacağı kanaatindeyim. Zaten Blogger üzerinden aktif bir gelir elde etmiyorlar.
hargun avatar
hargun • 2 yıl önce
Malesef güncellemeden sonra sitemiz açılmıyor sad face pembepanduf.com
Being avatar
BeingEDİTÖR • 2 yıl önce
İşte tam olarak bu nedenden dolayı güncelleme öncesi yedek almanızı önermiştim. Majör güncellemelerde benzeri sıkıntılar sıklıkla yaşanabiliyor.
hargun avatar
hargun • 2 yıl önce
Uyumsuz bir eklenti sebep olmuş, halletik smile
YORÇI avatar
YORÇI • 2 yıl önce
Bunlar iyi güzel de hep boya hep süs.
Nerede hız iyileştirme?
Nerede yeni teknolojilere entegre edilebilme nosql, newsql? Onu da geçtim daha postgresql'e bile bağlanamıyor.
Teknik yetersizlikleri giderek artıyor, kod tabanında düzelme yapılmadığı için eklentileri takla atarak yazmak zorunda kalıyor geliştiriciler, bu da zaten yerlerde olan hızı daha da aşağıya çekiyor.
Wordpress geliştiriciler için büyük kolaylık hakkını yememek lazım ama artık kendini güncellemesi lazım, yoksa başka bir cms çıkar wordpressi rafa kaldırır smile
msalihaslan avatar
msalihaslan • 2 yıl önce
Bende bugun farkettmki tam 11sitem var hepside wordpress bir kaci ister istemez sorun cikardi hadii gelde ugras neyseki wordpress bilgimiz bizi magdur etmedi smile guncellemeye gelince bende cok begendim git gide dahada iyi oluyor.
blackjacker avatar
blackjacker • 2 yıl önce
Merhaba,

yaklaşık 1000 adet yazım var.size 2 konu hakkında bilgi almak için yazıyorum.
1-1000 adet yazımın öne çıkan görselini tek bir resim yapmak istiyorum sizce bunu nasıl yapabilirim?
2-1000 adet yazımın içerinde yazı metninin alanının dışında olan kullandığım temaya ait özel alanlar var [Örn;il,ilçe vs] bu alanlar toplu bir şekilde düzenlenmiyor.bu kısımları nasıl topluca düzenleyebilirim.örneğin şöyle bir eklenti aradım bulamadım.mesela 10 yazıyı toplu seçip kategorilerini vs düzenleniyor onun gibi o özel alanları düzenleyebiliyor muyuz ? sizin benden daha fazla tecrübeniz var wordpress konusunda.bununla ilgili örnek resim alt kısımda belirttim.
https://i.hizliresim.com/vJVVyv.jpg
Being avatar
BeingEDİTÖR • 2 yıl önce
@Blackjacker, söylediklerinin her ikisini de MySQL üzerinden bazı basit kod satırlarlıyla yapmanın mümkün olduğunu düşünüyorum ancak MySQL'e tecrübem yıllar içinde sıfırlandı. Foruma bir konu açarsan MySQL üzerinden bunu yapmanı sağlayacak kodları sana sağlayacak arkadaşlar mutlaka çıkacaktır.
blackjacker avatar
blackjacker • 2 yıl önce
yıllar önce üye oldum üye olduktan 1 hafta sonra aşağıdaki mesajı aldım.birçok mail attım ancak dönen olmadı yetim gibi geziyorum kıytı köşelerde smile konu açamadığım için buralardan destek alıyorum.hata mesajı aşaıdaki gibidir.
----------------------------------
Haydaa, bir sorun var!
Bu sorunu çözene kadar foruma konu açamaz, mesaj yazamaz ve özel mesaj gönderemezsiniz.
Sebep: Üyeliğiniz kabul edilmemiştir.
Bitiş Zamanı: -
Being avatar
BeingEDİTÖR • 2 yıl önce
Üyeliğiniz kabul edilmemiş, wmaraci.com/iletisim'den bir irtibata geçmeyi deneyin wink
blackjacker avatar
blackjacker • 2 yıl önce
avrupa birliğine alınmayan türkiye'ye benziyorum niye kabul edilmedi halen bilgim yok.iletişimden defalarca yazdım cevap gelmedi.bugün de yazdım hala dönüş yok
Çilingir60 avatar
Çilingir60 • 2 yıl önce
Bu sürüm gerçekten çok güzel olmuş bütün kısayollar mevcut.
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2019
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.